Lagom w praktyce
Anna Strożek
|
7 maja 2020
Dom. To proste słowo, którego szybko uczą się maluchy. A znaczy wszystko: mieszkanie, do którego wracacie każdego dnia i jest po prostu WASZE. To też miejsce odwiedzin Babci i Dziadka. To wymarzona przestrzeń, którą zbudowaliście od podstaw razem – gdzieś w uroczym zaciszu. A co najważniejsze: dom to ludzie. Wy jako rodzice i dziecko, które na podstawie zbudowanej relacji tworzy własny świat. Jak sprawić, aby ten wspólny czas w domu zaowocował ciepłymi wspomnieniami i wzmocnioną więzią?
Każdy rodzic wie, jakim wyzwaniem jest zajęcie uwagi dziecka na dłużej niż 5 minut. To prawdziwy test, bo jak w ciekawy, mądry sposób pokazać mu świat? Wsparcia w tym zakresie szuka od marca cała Polska i możemy to zobaczyć w wynikach Google Trends z ostatnich 90 dni. Kolorem czerwonym oznaczona jest fraza “zabawy z dziećmi”, a niebieskim “zabawy z dziećmi w domu”.
Widzisz? Nie tylko Ty dostajesz gęsiej skórki na okrzyk pociechy z drugiego pokoju “Maaaamooo, nudzę się”. Jeśli jesteś w tej grupie to wiedz, że jesteśmy w tym razem i pokażemy Ci kilka miejsc w sieci, które pomogą Ci się odnaleźć!
Na pewno masz w domu ulubiony notes. Mamy przeczucie, że teraz Ci się przyda!
Zanim zaczniesz szukać dodatkowych atrakcji dla Waszej rodziny – zatrzymaj się. Znajdź przestrzeń dla siebie i zdefiniuj swoją relację z dzieckiem teraz i w przyszłości. Jaka ma być? Jak chcesz spędzać wspólny czas? Co lubicie robić razem i oddzielnie? W tej krótkiej analizie, pomoże Ci tekst na portalu Dzieci są ważne, który stawia przed Tobą szereg konkretnych pytań, a przy okazji ma w swoich zasobach wiele ciekawych materiałów, które rozwiną Cię jako Rodzica.
Kiedy znajdziesz już kierunek – pozostaje wybrać odpowiednie narzędzia! A tych w sieci nie brakuje. 🙂 Kolorowe karteczki, ulubiony długopis czy cienkopisy uprzyjemnią Ci pracę twórczą nad Waszą mapą. Pomysły, notatki dot. rozwoju dziecka i Twoje obserwacje po zabawie mogą być świetną pamiątką za kolejne 15,20 lat. To jak? Zaczynamy?
Podglądając innych aktywnych rodziców w sieci, poznasz zabawy i wspólne zajęcia, które możemy podzielić na aż 6 kategorii! O wszystkich wraz z przykładami możesz przeczytać TUTAJ. Trochę merytoryki i trochę… gotowych rozwiązań!
Przed Tobą nasza biblioteczka przydatnych linków, czyli wirtualna kopalnia dobrych pomysłów:
W tej parzystej liczbie inspiracji czerpanych od innych rodziców zamykamy biblioteczkę Green Living by Skanska i… czekamy na Twoje propozycje w komentarzach. 😉
W swoim domu każdy chce być bohaterem w oczach dziecka. Tym, który zna odpowiedzi na najtrudniejsze dziecięce pytania. Tym, który wymyśla najciekawsze zabawy. Tym, który umie tworzyć coś z niczego. W realizacji tych dążeń swoją działalnością wspomaga Fundacja Uniwersytet Dzieci, która zrodziła się właśnie z chęci inspirującego poszukiwania odpowiedzi na ciekawe i zaskakujące pytania najmłodszych członków naszych rodzin.
Umiejętna zabawa z dziećmi wspomaga ich rozwój, pobudza wyobraźnię i poczucie bezpieczeństwa. W końcu bez względu na dodatkowe gadżety, których użyjesz w zabawie, najistotniejszy jest CZAS i swobodne poświęcenie się temu, co robicie razem. Jeśli wymyślanie nowych form wspólnej zabawy nie przychodzi Ci lekko, to możesz skorzystać z gotowych scenariuszy przygotowanych przez zespół Uniwersytetu Dzieci dla aż trzech grup wiekowych: 6-7, 8-9 i 10-11 lat. Znajdziesz w nich podpowiedzi do fascynującej wspólnej podróży, w której dowiecie się m.in.:
Darmowe scenariusze dostępne są w możesz aż czterech częściach: I, II, III, IV. A do tego nie zabraknie też tutoriali, jak w domowych warunkach wykonać fascynujące eksperymenty! Korzystaj do woli i bawcie się dobrze! I nie zapomnij zostawić członkom Fundacji dobrego słowa w recenzjach na Facebooku w podziękowaniu za ciężką pracę na rzecz edukacji najmłodszych. 🙂
Przypomnij sobie, co sprawiało Ci radość w spędzaniu czasu z rodzicami czy dziadkami. Czytanie. Wspólne gotowanie czy inne domowe czynności. Zabawy w bazę w salonie. Nauka rysowania. Bycie fryzjerem, lekarzem, a może domowy teatr?
To wszystko na szczęście nie straciło na aktualności. Daje tyle samo radości w 2020, co w 1970, 1990 czy 2000. To, co może sprawić, że wszystkie te czynności pozwolą Ci się dobrze bawić jako dorosłemu człowiekowi, to autentyczność i poświęcenie 100% uwagi tej konkretnej czynności. Poczuj dawne emocje, zmęcz się wspólną zabawą i wybierz książeczkę na wieczorne czytanie! Możesz zerknąć na ranking 80 książek dla dzieci, które każde dziecko powinno przeczytać do ósmego roku życia, stworzony przez Annę Jankowską. I baw się dobrze!
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
16 kwietnia 2025
8 kwietnia 2025
21 marca 2025
17 lutego 2025
Odpowiedz na komentarz