Lagom w praktyce
Anna Strożek
|
12 stycznia 2015
Nie wszystkie plastikowe i aluminiowe opakowania podlegają takim samym procesom recyklingu. Ich segregacja zajmuje dużo czasu i jest kłopotliwa. W Danii znaleźli na to sposób. PANT to opłacalna i skuteczna forma segregacji. Na czym polega?
Plastikowe i aluminiowe opakowania mają w Danii przypisaną trójstopniową skalę PANT. Oznaczenia PANT A, B, C widoczne są na etykietach i opakowaniach produktów. Odpowiednio do niej naliczany jest dodatek do rachunku w sklepie, w wysokości 1, 2 lub 3 koron. Butelki i opakowania oznaczone PANT-em można później zwrócić do specjalnych maszyn Flaskeautomat, które generują kupon. Tym zaś można zrobić zakupy w wybranym sklepie lub odebrać za niego gotówkę w kasie.
Powszechną praktyką w Danii jest zostawianie opakowań PANT w widocznych miejscach, by biedniejsi mogli je oddać do automatu i spieniężyć kupony. Na niektórych Flaskeautomatach umieszczany jest również żółty przycisk, dzięki któremu kwota z PANT-ów w całości zostaje przeznaczona na fundację UNICEF. Dania znalazła sposób na ciekawy, niestandardowy sposób segregacji. W Duńczykach dbałość o naturę i środowisko jest głęboko zakorzeniona.
A czy w Polsce PANT’owi również mogłoby się udać?
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz