Lagom w praktyce

Kampinowski Park Narodowy – Zaplanuj Weekend za Miastem!

Anna Strożek

|

23 maja 2016

Każdy weekend to doskonała okazja do tego, aby oderwać się od szarej codzienności i wyrwać z wielkiego miasta. Wyrwać się, ale dokąd? Warszawiacy uwielbiają Kampinowski Park Narodowy. Nie można się temu dziwić gdyż to najbliższy park narodowy w okolicach Warszawy.

Parki narodowe w okolicach Warszawy

Najlepiej do jednego z polskich Parków Narodowych. W Polsce mamy 23 parki narodowe, w których podczas spacerów możemy złapać oddech, podziwiać baśniowe skały, jaskinie i cieszyć się ciszą. Na taką przygodę możemy zabrać całą rodzinę i wspólnie odkrywać leśne tajemnice i zakamarki.

Piękno przyrody, miejsca, z którymi związane są legendy oraz wyjątkowe gatunki zwierząt żyjących w parkach narodowych sprawią, że nikt nie będzie się tam nudzić.

Polskie parki narodowe

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Zajmują one 1% terytorium naszego kraju. Możemy w nich zobaczyć góry, jeziora, rzeki i morze. Nie jest trudno tam spotkać żubra czy obejrzeć wędrującą wydmę. Znajdzie się coś także dla miłośników historii i kultury, np. drzewo, pod którym wypoczywał Władysław Jagiełło.

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy leży w województwie podlaskim, 192 km od Warszawy. Jest największym parkiem ze wszystkich. Nazywamy go „Polską Amazonką”, ponieważ znajduje się tam dużo rzek, które są świetną okazją do spływów kajakowych.

Miłośnicy zwierząt będą mieć okazję spotkać tam łosia, a amatorzy historycznych pamiątek mogą obejrzeć Twierdzę Osowiec.

Białowieski Park Narodowy 

Białowieski Park Narodowy to najstarszy w Polsce obszar zachowany w stanie naturalnym . Jest położony w województwie podlaskim, 236 km od Warszawy. Park będzie gratką dla amatorów zwierząt, którzy mogą na własne oczy obejrzeć olbrzymie żubry, a przez lornetkę obserwować unikatową odmianę dzięcioła białogrzbietego.

Leśne alejki doskonale nadają się do uprawiania nordic walkingu lub wypraw trekkingowych. Jednym z ciekawszych miejsc, które z przyjemnością odwiedzą zwolennicy dobrego smaku jest urządzony w angielskim stylu piękny Park Pałacowy.

Wigierski Park Narodowy

Kolejną propozycją na weekendowy wyjazd za miasto jest Wigierski Park Narodowy. Położony jest na skraju Puszczy Augustowskiej, 282 km od Warszawy. Tym, co najbardziej zachwyca są liczne jeziora, które są pozostałościami po lodowcach. To doskonałe miejsce dla wielbicieli żeglarstwa.

Pływanie po najgłębszym, 73-metrowym jeziorze Wigry, może stać się jednym z najbardziej zapamiętanych przeżyć. Szczególnie cenne jest nabrzeże jezior z licznymi tamami, wybudowanymi przez bobry, które są dziś symbolem Wigierskiego Parku Narodowego.

Ojcowski Park Narodowy

Czwartą propozycją jest najmniejszy – Ojcowski Park Narodowy – położony w województwie małopolskim, 286 km od Warszawy. Znajdziecie tam baśniowe skałki np. Igłę Deotymy lub Maczugę Herkulesa czy ruiny zamków piastowskich. Na amatorów prawdziwej przygody czekają wnętrza i zakamarki tajemniczych jaskiń.

Woliński Park Narodowy

Oddalony o 631 km od Warszawy Woliński Park Narodowy to pierwszy w Polsce Park Morski. Piękne lasy bukowe i wybrzeże klifowe wzbudzą zachwyt spacerowiczów. Jezioro Turkusowe oczaruje swoją romantyczną, szmaragdowo-turkusową barwą, a odpoczynek wśród lasów może być okazją do spotkania jenota lub szopa pracza.

Atrakcją dla pasjonatów historii będą pozostałości z czasów historycznych – okopy i bunkry.

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz