Skanska – historia firmy, jej wartości i projektów

Dziś jesteśmy uznawani za jednego ze światowych liderów w budownictwie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletnia historia i zdobyte doświadczenie.
Z pomocą nowych technologii i innowacji stale zmieniamy sposób planowania pracy oraz realizacji projektów.

Jako Skanska kierujemy się zasadami i wartościami, które pozwalają budować lepsze społeczeństwo i przyjazne miejsca do życia. Naszym celem jest tworzyć przestrzeń, którą nazwiesz domem!

Tradycja i historia

W szybko zmieniającym się świecie każda firma musi znaleźć swoją drogę na dostosowanie się do rynku oraz sposób na to, jak sprawnie i satysfakcjonująco odpowiadać na potrzeby klientów. Mamy to perfekcyjnie opanowanie – jest to możliwe dzięki naszemu blisko 150-letniemu doświadczeniu.

Rok 1887 i początki Skanska

Historia Skanska sięga roku 1887 – to właśnie wtedy została założona przez Rudolfa Fredrika Berga firma Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet. Choć początkowo zajmowaliśmy się produkcją betonowych elementów, to po jakimś czasie na dobre wkroczyliśmy na rynek budowlany. Po 10 latach otrzymaliśmy pierwsze zagraniczne zlecenie.

Skanska w XX wieku

W połowie lat 50. ubiegłego wieku rozpoczęliśmy działalność na rynkach zagranicznych – w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. W 1965 roku nasza firma została odnotowana na giełdzie w Sztokholmie, a w 1971 roku pojawiła się w USA. W 1984 roku Skanska stała się naszą oficjalną nazwą. W latach 90. ubiegłego wieku rozpoczęliśmy okres ekspansji.

Deweloper Skanska – teraz

Naszą siedzibą jest Sztokholm. Zatrudniamy ponad 41 tys. pracowników na całym świecie, a nasze przychodów 2023 roku wyniosły około 157,1 mld SEK. Nasza działalność skoncentrowana jest na budownictwie oraz realizacji inwestycji mieszkaniowych, biurowych i infrastrukturalnych na wybranych rynkach rodzimych w Europie i Ameryce.

W naszym portfolio znajdują się takie inwestycje jak Gherkin w Londynie, Oculus w Nowym Yorku, a także renowacje mostów Brooklyn Bridge czy Manhattan Bridge.

Realizacje i projekty Skanska

Wysokiej jakości osiedla mieszkaniowe i domy budujemy w Polsce od ponad dwudziestu lat. Do najbardziej znanych inwestycji należą poznański Rynek Łazarski, wrocławskie Centrum Południe czy warszawski Park Ostrobramska. Jednak z naszego doświadczenia czerpiemy także w projektowaniu oraz wznoszeniu osiedli i domów w takich krajach jak Szwecja, Norwegia, Finlandia, Wielka Brytania i Czechy.

Przyjazne środowisku inwestycje Skanska

Zgodnie z naszą filozofią działania, stawiamy na budownictwo przyjazne dla środowiska. Dbamy o zapewnienie równowagi pomiędzy przestrzeniami mieszkalnymi a strefami zielonymi oraz o przemyślane zagospodarowanie części wspólnych dla mieszkańców.

W Skanska liczy się komfort mieszkańców

Szczególną wagę przykładamy do projektowania przestrzeni bez barier architektonicznych. Jakość naszych projektów potwierdzamy niezależnymi certyfikatami. Poświadczają one, że robimy wszystko, by zapewnić mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Skanska w Polsce

Obecność Skanska w Polsce sięga początku lat 70. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy powstały nasze pierwsze nowoczesne hotele w kraju: Forum i Victoria w Warszawie. Potem przyszła kolej na inwestycje biurowe. Do najnowocześniejszych współczesnych projektów należą: P180 czy Studio B w Warszawie czy

Nowy Rynek w Poznaniu. Realizujemy także innowacyjne i zrównoważone inwestycje mieszkaniowe – przykładem może być Solen Kabaty i Holm House w Warszawie czy Hemma Orawska w Krakowie.

Wartości

Działamy zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy na polskim rynku liderem w zakresie zrównoważonego budownictwa. Etyka i bezpieczeństwo pracy stanowią podstawę każdego naszego działania. Wyznawane wartości są wyrazem tego, kim jesteśmy, jak postępujemy, i w co wierzymy.

Troszczymy się o życie i środowisko

Pracujemy bezpiecznie albo wcale. Ważne jest dla nas zdrowie i dobre samopoczucie naszych pracowników. Budując, promujemy zrównoważone, przyjazne środowisku rozwiązania i prowadzimy naszą działalność w sposób zgodny z naturą.

Dbamy o lepsze jutro

Czujemy odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń. Wspieramy kulturę włączenia, jesteśmy otwarci na uwagi i sugestie klientów oraz kontrahentów – zbieramy ich opinie w ankietach, by później wdrożyć uzyskane wyniki podczas realizowania inwestycji. Swój biznes prowadzimy w sposób maksymalnie transparentny. Okazując sobie nawzajem zaufanie i szacunek, razem budujemy markę Skanska. I jesteśmy z niej dumni.

Jesteśmy świadomym deweloperem

Bezpieczeństwo budowy to nasz priorytet działalności. Projekty finansujemy ze środków własnych, a pieniądze klientów lokujemy na otwartych rachunkach powierniczych. Zapewniamy też wygodną obsługę zakupu mieszkania, a nasz zespół jest do Twojej dyspozycji również po zakupie własnego „M”.

Nagrody i wyróżnienia Skanska

Nasze osiedla doceniają nie tylko mieszkańcy, ale także środowisko branżowe. Wielokrotnie nagrodzono nas za inwestycje związane z rozwiązaniami przyjaznymi dla ludzi i przyrody, a także za wysokiej jakości architekturę.

Nagrody dla osiedli Skanska

W nasze ręce trafiła m.in. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej”, Listki CSR „Polityki” oraz PLGBC Green Building Awards. Ponadto zostaliśmy laureatem w Konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym „Lider Dostępności”.

W Skanska dbamy o kondycję rynku deweloperskiego

Jesteśmy członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich – organizacji branżowej od 20 lat dbającej o kondycję rynku deweloperskiego w Polsce. Organizacja skupia już ponad 300 deweloperów z całego kraju, stosujących Kodeks Dobrych Praktyk oraz dbających o zrównoważony rozwój.