Skanska dba o środowisko

Filozofia Grupy Skanska

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej świadomi swojego wpływu na globalną sytuację klimatyczną i środowiskową. To oczywiste, że fundamentem odpowiedzialnych postaw są podejmowane przez nas wybory i decyzje. Są bezpośrednim odzwierciedleniem naszego stylu życia. I to zarówno te niewielkie, jak i te, które już na pierwszy rzut oka mają największą wagę. Do tych ostatnich możemy zaliczyć budowanie dobrych miejsc do życia, których poszukują osoby świadome troski o przyrodę.

W Grupie Skanska postawiliśmy sobie za cel redukcję emisji gazów cieplarnianych, za które jesteśmy odpowiedzialni, o 50 proc. do 2030 roku i zerową emisyjność netto do 2045. Podejmujemy globalne działania uwzględniając specyfikę lokalnych rynków. Za punkt odniesienia przyjmujemy fakt, że działalność człowieka ma negatywny wpływ na środowisko i staramy się go minimalizować. Dotyczy to także naszych inwestycji mieszkaniowych, które projektujemy nie tylko z myślą o wysokim komforcie ich użytkowania. Myślimy o ich wpływie na środowisko w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat.

Ilustracja związana ze środowiskiem

Świadomy zakup działki

Już na etapie szukania terenu pod zabudowę zwracamy uwagę na wiele czynników umożliwiających życie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Na przykład na dostęp do środków komunikacji miejskiej czy ścieżek rowerowych. Pozwala to przyszłym mieszkańcom naszych osiedli na alternatywny i zaangażowany ekologicznie wybór środków transportu, a co za tym idzie – redukcję smogu i hałasu w mieście. To pierwszy krok w marszu naszych świadomych decyzji.

Na etapie zakupu działki wykonujemy szereg specjalistycznych analiz, z udziałem nie tylko geologów, ale też ekologów i ornitologów. Ich ekspertyzy pozwalają na odpowiedzialne dobranie ostatecznej wersji projektu. W efekcie naszym standardem jest wprowadzanie takich rozwiązań, jak:

 • uwzględnienie ekosystemu zastanego na terenie inwestycji (np. poprzez zachowanie starodrzewia)
 • używanie do budowy nietoksycznych materiałów
 • wprowadzanie na teren osiedla systemów retencjonujących wodę
 • zastosowanie okien trzyszybowych, które podnoszą szczelność budynków – zarówno termiczną, jak i akustyczną
 • projektowanie maksymalizujące wykorzystanie światła naturalnego
 • uznanie efektywności energetycznej budynku za jeden z głównych celów na etapie projektowania
 • w trosce o efektywność energetyczną budynku, w tym mieszkań, instalacja inteligentnych termostatów w mieszkaniach i czujników ruchu w częściach wspólnych
Ilustracja komfortu

Jakość materiałów

Wszelkie materiały wykorzystywane do budowy domów mają wpływ na środowisko. Mając tego świadomość stosujemy te, które są najwyższej jakości. Ta jakość oznacza dla nas fakt, że są nietoksyczne, mają możliwie ograniczoną zawartość lotnych związków organicznych, są bezpieczne – dla zdrowia i środowiska. Ponadto łatwo poddać je recyklingowi.

„Klientom trudno na własną rękę zweryfikować jakość osiedla, dlatego z pomocą przychodzą tu certyfikaty środowiskowe. To właśnie one są potwierdzeniem naszych deklaracji, że budynki spełniają wysokie kryteria dotyczące nie tylko efektywności energetycznej, ale też wysokiej jakości materiałów wykorzystanych do ich wybudowania”Artur Łeszczyński, Menadżer ds. Rozwoju Biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Ilustracja materiałów

Ekologiczny plac budowy

Podczas prac budowlanych:

 • systemowo i selektywnie zarządzamy odpadami – pozwala nam to na osiąganie do 98% recyklingu wytworzonych odpadów
 • ograniczamy emisję szkodliwych pyłów, m.in. poprzez ustalanie odpowiednich godzin prowadzenia prac
 • staramy się nie zanieczyszczać gleby i wód gruntowych
 • oświetlamy plac i zaplecze budowy z wykorzystaniem technologii LED i poprzez centralne sterowanie zasilaniem energetycznym budowy
 • wykorzystujemy (jako pierwsi w Polsce) energię pochodzącą z odnawialnych źródeł

„Dbałość o środowisko naturalne to nasz priorytet i nasz „znak firmowy”. Cały czas szukamy kolejnych pomysłów i rozwiązań, które posłużą nie tylko mieszkańcom naszych osiedli, ale też środowisku. Nowi mieszkańcy mogą mieć więc pewność, że będą mieszkać nie tylko nowocześnie, ale przede wszystkim świadomie ekologicznie”Monika Melaniuk-Kopańska, Lider Projektu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Ilustracja odpadów

Dom z certyfikatem BREEAM

Projektowanie i budowanie w zgodzie z ekologicznymi certyfikatami dowodzi odpowiedzialności, jaką względem środowiska wykazujemy się zarówno my, jak i nasi partnerzy – architekci oraz podwykonawcy. Coraz bardziej zyskuje na znaczeniu energooszczędność budynków, używanie nietoksycznych materiałów budowalnych, funkcjonalna, ale i stworzona w zgodzie z otoczeniem architektura. To jedne z wielu wyśrubowanych norm jakościowych, które muszą, ponieważ tego chcemy, spełniać nasze osiedla. Dlatego normą Skanska jest fakt, że budynki certyfikowane są w międzynarodowym systemie BREEAM, czyli zewnętrznej, niezależnej, międzynarodowej oceny ekologicznej.

Certyfikat BREEAM jest klarowną informacją o naszej proekologicznej postawie w takich obszarach jak zarządzanie placem budowy, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, używane materiały, odpady, poszanowanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacja. Jeśli nasza inwestycja przejdzie pozytywny audyt, daje nam to oraz naszym klientom pewność, że mieszkanie i całe osiedle spełniają najwyższe normy jakościowe obejmujące w dużej mierze przede wszystkim troskę o środowisko.

Certyfikat BREEAM

Dom z certyfikatem “Obiekt bez barier”

Budynki, które tworzymy zgodnie z normami certyfikacji „Obiekt bez barier”, pozbawiamy barier architektonicznych. Obok schodów prowadzących do osiedla budujemy również podjazdy. Brak progów, lub progi bardzo niskie, odpowiednia przestrzeń manewrowa – to charakteryzuje wszelkie wejścia w naszych domach – do klatek schodowych, wind, na balkony, do lokali usługowych.

By dostosować domy do osób z różnymi potrzebami instalujemy obniżone domofony, włączniki i klamki okienne. Zwracamy również uwagę na odpowiednie kontrasty kolorów i ograniczony połysk, aby nie przeszkadzać i nie razić, co ułatwia orientację osobom słabowidzącym. Windy wyposażamy w odpowiednio opisane przyciski (cyfry wypukłe i piktogramy) oraz w informacje dźwiękowe. Oświetlenie recepcji projektujemy w taki sposób, by padało na twarz osoby mówiącej za kontuarem, dzięki czemu osoby niedosłyszące mogą czytać z ruchu warg. W sposób maksymalny ułatwiamy również dostęp do śmietników i skrzynek na listy. Rozwiązania, które stosujemy, to duże ułatwienie nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także matek z dziećmi, osób starszych czy miłośników sportu. Takie budownictwo to nie tylko wygoda – sprzyja integracji i łączeniu pokoleń.

“Działając w myśl społecznej odpowiedzialności biznesu, jesteśmy wyczuleni na potrzeby mieszkańców. Holm House jest pionierskim projektem, zbudowanym zgodnie z normami certyfikacji „Obiektu bez barier”. Nieocenionym wsparciem w tym obszarze jest wiedza praktyczna członków Fundacji Integracja, która audytuje nasze przedsięwzięcia”Bartosz Kalinowski, Dyrektor Zarządzający w spółce mieszkaniowej Skanska.

Logo certyfikatu Obiekt bez barier

Efektywność energetyczna budynków

Traktując efektywność energetyczną naszych projektów priorytetowo, stosujemy m.in. okna trzyszybowe, inteligentne termostaty i czujniki obecności oraz zmierzchowe. Oszczędzają na tym przede wszystkim mieszkańcy. Praktycznym sposobem na podniesienie efektywności energetycznej budynku są również systemy typu smart home, które ułatwiają korzystanie z energii elektrycznej i cieplnej w sposób racjonalny i zrównoważony.

Nawet najnowocześniejsze technologie nie będą jednak w pełni skuteczne, jeśli budynek, w którym mieszkamy, nie jest odpowiednio ocieplony. Dlatego projektując nasze osiedla dużą uwagę przykładamy do skutecznej izolacji termicznej, co nie tylko sprawia, że budynek jest cieplejszy zimą, ale też wolniej nagrzewa się podczas upalnych dni. Nagrzewanie latem ograniczamy też poprzez stosowanie tzw. białych dachów. Nie jest tajemnicą, że promienie słońca odbijają się od jasnego koloru. To proste i skuteczne rozwiązanie pozwala zmniejszyć ilość energii potrzebnej do klimatyzacji. Ograniczamy zużycie energii przez cały rok.

Ilustracja domu przyjaznego środowisku

Smart homes by Skanska

Pralka, telewizor, ładowarki do smartfonów, światło – to pożeracze energii w naszych mieszkaniach. Nawet jeśli są wyłączone, to często pozostają w trybie czuwania i niepotrzebnie konsumują energię podczas nieobecności domowników.

Systemy smart home, coraz popularniejsze na rynku mieszkaniowym, to nie tylko technologie podnoszące komfort życia i zapewniające większe bezpieczeństwo użytkownikom. Ułatwiają korzystanie z energii cieplnej i elektrycznej w sposób racjonalny. Umożliwiają zdalne regulowanie temperatury w mieszkaniu i kontrolę zużycia prądu.

Kontrolując konsumpcję energii i ciepła dbamy o środowisko również w globalnej skali – im mniej jej wykorzystujemy, tym mniejszy ślad węglowy pozostawiamy po sobie. Różnice odczują też nasze portfele – mniejsze zużycie prądu i ciepła to niższe rachunki. Zysk jest więc podwójny.

Ilustracja energii

Appartme by Skanska – wyłącz mieszkanie jednym przyciskiem

Wspólnie z firmą S-Labs wdrożyliśmy system Appartme by Skanska. Znacząco pozwala obniżyć koszty utrzymania. To system automatyki mieszkaniowej, który umożliwia szybkie wyłączenie oświetlenia i zasilania gniazd elektrycznych w całym mieszkaniu (z wyjątkiem tych, do których podłączona jest lodówka czy router internetowy), także redukcję ogrzewania. W efekcie unikamy niepotrzebnego pobierania prądu. To oszczędność nie tylko w naszym portfelu, ale również troska o środowisko. Każdy z właścicieli ma możliwość samodzielnego rozbudowania podstawowych funkcji systemu Appartme, na przykład poszerzając go o czujniki obecności w mieszkaniu, sterowanie okiennymi roletami czy punktowym oświetleniem.

„Mamy świadomość, że nawet drobne, codzienne działania mogą wpływać na środowisko naturalne, dlatego wprowadzamy na naszych osiedlach Appartme by Skanska – najnowsze rozwiązanie typu smart, które przy użyciu jednego przycisku pozwala przełączyć dom w tryb eko”Łukasz Witek, Starszy Menadżer Projektu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Mieszkańcy naszych osiedli odbierając klucze od domu otrzymują inteligentny termostat, co już na starcie zachęca do bycia eko na co dzień.

„Podczas odbiorów klienci otrzymują od nas m.in. inteligentny termostat, który stanowi zachętę do zbudowania własnej sieci, dbającej o zrównoważony komfort cieplny mieszkańców. To pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb lokatorów odpowiedniej temperatury w całym mieszkaniu, a nawet w poszczególnych jego pomieszczeniach. Kontrolujemy zużycie energii, a jednocześnie pozostawiamy po sobie mniejszy ślad węglowy i przy okazji zyskujemy na tym finansowo”Izabela Kucharska, Menadżer ds. Rozwoju Produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Nasze osiedla zawsze wspierają lokalny ekosystem

Ekosystem na osiedlach

Zgodnie z przyjętą przez nas strategią “green building”, już na etapie planowania naszych osiedli podejmujemy działania wspierające lokalny ekosystem. Staramy się zachować charakterystyczną dla zastanego terenu bioróżnorodność, by nie tylko przetrwała okres budowy, ale także rozwijała się, mimo zyskania nowych mieszkańców. Dlatego jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych wykonujemy badania, takie jak inwentaryzacja szaty roślinnej i siedlisk przyrodniczych. Pozwala to prawidłowo dobrać nową roślinność, która będzie sprzyjała zwiększaniu różnorodności biologicznej, a także pomagała w walce ze smogiem. Na naszych osiedlach można podziwiać wyselekcjonowane byliny żywicielskie, owocujące krzewy, bogate w nasiona trawy. Przyciągają coraz rzadziej spotykane w miastach ptaki – wróble, pokrzewki czarnołbiste, kopciuszki i piegże. Na terenie naszych osiedli instalujemy więc także budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów, przejścia dla małych zwierząt.

„Ludzie chcą żyć coraz bardziej świadomie, w zgodzie z naturą, w domach wkomponowanych w otoczenie, bez szkody dla środowiska. Na znaczeniu zyskuje zieleń, którą chcemy mieć na wyciągnięcie ręki” – komentuje Karolina Guzik, Menadżer Sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska.

Rozwiązania prośrodowiskowe w naszych projektach

Nawiewniki antysmogowe

Nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne stanowią skuteczną barierę przed niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami pyłu typu PM10 i PM2,5. Równocześnie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu bez konieczności pozostawienia otwartych okien. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania posiadanie w domu oczyszczacza powietrza nie jest już konieczne.

Panele solarne

Na dachach naszych domów są już panele fotowoltaiczne. Energia, którą w ten sposób pozyskują mieszkańcy, służy do oświetlania części wspólnych budynku - garaży, klatek schodowych i korytarzy. Dzięki temu koszty utrzymania są niższe dla wspólnoty i przekłada się to na wysokość czynszu.

Nasze osiedla wykorzystują wodę zebraną podczas opadów deszczu do podlewania ogrodów i mycia rowerów, butów oraz narzędzi

Deszczówka

Gdy zasoby wodne kurczą się na całym świecie, zbieranie deszczówki wydaje się już nie tylko użyteczne, ale wręcz konieczne. Na naszych osiedlach zebraną deszczówkę wykorzystujemy przede wszystkim do podlewania ogrodów, ale są też inne możliwości jej użycia – do mycia rowerów, butów, narzędzi. W tym celu montujemy ogólnodostępne, zasilane retencjonowaną wodą myjki-kraniki.

Jakość powietrza

W naszych ogrodach sadzimy i dbamy o zieleń zwiększającą efektywność filtracji powietrza. Montujemy też zewnętrzne czujniki monitorujące jego jakość. Połączone są z aplikacją Airly. Dzięki nim mieszkańcy kontrolują jakość powietrza w najbliższym otoczeniu swojego domu. W ten sposób staramy się budować świadomość w kwestii dotyczącej dbałości o środowisko wspólne, bo ma to niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

Wartości Skanska

 • Troszczymy się o życie
 • Działamy etycznie i transparentnie
 • Razem jesteśmy lepsi
 • Dbamy o klienta

Skanska to nie tylko projekty budowlane. To także nasze wartości, którymi kierujemy się każdego dnia, przy każdej naszej inwestycji. Dbamy o bezpieczeństwo pracy, jakość, etykę oraz ekologię.

Troszczymy się o życie

Nasza najważniejsza zasada dotyczy bezpieczeństwa. Pracujemy bezpiecznie albo wcale. Nigdy nie przechodzimy obojętnie obok niebezpiecznych zachowań. Wyciągamy z nich wnioski, by nie wydarzyły się ponownie w przyszłości. Dbamy o zdrowie i dobre samopoczucie naszych mieszkańców, ale także wszystkich pracowników. Promujemy zielone, przyjazne środowisku rozwiązania i prowadzimy naszą działalność w sposób zgodny z naturą. Jesteśmy odpowiedzialni wobec przyszłych pokoleń.

Działamy etycznie i transparentnie

Prowadzimy biznes w sposób uczciwy i transparentny. Działamy według ustalonego wewnętrznie, wymagającego Kodeksu Postępowania, i nie akceptujemy rozwiązań na skróty. Jesteśmy też zwolennikami otwartej atmosfery pracy, gdzie każdy może wyrażać swoją opinię.

Razem jesteśmy lepsi

Każdy pracownik, każdy zespół, a także jako firma, dążymy do bycia lepszymi we wszystkim, co robimy. Każdy z nas się uczy, dlatego otwarcie dzielimy się wiedzą, wymieniając doświadczenia i poglądy. Jesteśmy dumni z naszej jakości i innowacyjności. Razem z klientami, partnerami i społecznościami budujemy Jedną Skanska. Wykorzystujemy różnorodność, aby dostarczyć najlepsze rozwiązania. Wspieramy kulturę włączenia Każdej i Każdego, jesteśmy otwarci i uczciwi, okazując sobie nawzajem zaufanie i szacunek.

Dbamy o klienta

Zależy nam na tym, aby nasi klienci czuli się w swoim nowym domu dobrze, bezpiecznie i aby mieli pewność, że zbudowaliśmy go według najwyższych standardów. Dlatego nasze inwestycje realizujemy z uwagą i dbałością o jakość i szczegóły oraz w zgodzie z naturalnym otoczeniem.