Lagom w praktyce

Zielone płuca Warszawy.

Anna Strożek

|

21 maja 2017

Puszcza Kampinoska wyróżnia się na tle swoich światowych odpowiedników między innymi tym, że jako jeden z dwóch na całym globie, położony jest bardzo blisko stolicy państwa – droga pomiędzy tymi miejscami zajmuje zaledwie 30 minut, a w niektórych miejscach rogatki obu „metropolii” ze sobą graniczą. Stąd też jego potoczna nazwa – „zielone płuca Warszawy”.

Pierwszy pomysł na utworzenie parku narodowego tuż obok stolicy pojawił się już w latach dwudziestych XX wieku, a już w latach trzydziestych utworzono rezerwaty przyrodnicze. Wśród nich były: Granica, Zamczysko i Sieraków. Sama Puszcza Kampinoska powstała jednak dopiero w roku 1959 a jej aktualna powierzchnia to około 240 kilometrów kwadratowych.

Krajobraz Puszczy Kampinoskiej

Wybierając się na miejsce zobaczycie głównie wydmy, bagna, drzewa i… łosie. Jak donosi oficjalna strona puszczy, zwierzę to można wręcz uznać za oficjalny znak firmowy tego obszaru Polski. Oprócz niego można w tej okolicy spotkać również dziki, jelenie, sarny czy też lisy, borsuki, zające, kuny, bobry oraz rysie. Jest to zdecydowanie zasługa różnorodności i odmienności warunków, dzięki którym wszystkim tym gatunkom żyje się jeszcze lepiej.

Dla każdego turysty

W samej Puszczy Kampinoskiej można uprawiać różnego rodzaju turystykę, dostosowaną zarówno do potrzeb odwiedzających, jak i aktualnie panującej pory roku. Mówimy tu o turystyce pieszej, rowerowej a także narciarskiej.

Jeśli zależy Wam, by spacerując zobaczyć piękną przyrodę, to w okolicach Warszawy nie mogliście trafić lepiej. Turyści odwiedzający Puszczę mają bowiem do dyspozycji około 360 kilometrów znakowanych pieszych szlaków! Co ważne, wszystkie oferowane trasy są tak ułożone, że umożliwiają dowolne kombinacje, łączenie i ustawianie wszystkiego pod indywidualne możliwości i chęci.

Ważne jest natomiast, że nie wszystkie miejsca dostępne są dla osób poruszających się na rowerach. Decydując się na turystykę rowerową trzeba być świadomym, iż korzystać można głównie z odpowiednio oznakowanych szlaków, oraz – co oczywiste – dróg publicznych.

Jeśli natomiast zamierzacie wybrać się do Puszczy Kampinoskiej zimą, musicie być świadomi, że sezon tam trwa wyjątkowo krótko. Rusza zazwyczaj wtedy, gdy śniegu uzbiera się wystarczająco dużo, by wpuścić chętnych narciarzy. Zabronione są jednak zjazdy – szczególnie z wysp, które są chronione. Dlatego właśnie w tej okolicy stawia się przede wszystkim na narty biegowe, które również potrafią dostarczyć mnóstwo emocji, o czym nie trzeba przekonywać fanów tego typu aktywnego wypoczynku.

Wycieczki weekendowe

Ważne jest również, że ludzie dbający o Puszczę Kampinoską podpowiadają świetne rozwiązania na weekendowe zwiedzanie – zarówno samej puszczy, jak i miejsc położonych tuż obok. Wystarczy poświęcić trochę czasu na przejrzenie oferty, która znajduje się tutaj, a następnie wyruszyć w podróż po urokliwych miejscach, o których do tej pory mogliście nie wiedzieć.

Istotnym jest jednak, że wycieczka do Puszczy Kampinoskiej nie musi trwać cały weekend. Wystarczy wyskoczyć w sobotni poranek – z Warszawy jest to naprawdę blisko. Wrażenia – szczególnie wizualne – są naprawdę wspaniałe. A obcowanie z naturą potrafi sprawić, że zapominamy o wszystkich złych emocjach i nabieramy siły oraz radości życia. Przekonajcie się sami! 🙂 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz