Lagom w praktyce

Jak znaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym?

Anna Strożek

|

29 maja 2017

Jak znaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym? Oto cztery podstawowe kroki

XXI wiek charakteryzuje się tym, że wszystko dzieje się tu i teraz. Mamy mniej czasu, za to zdecydowanie więcej obowiązków. Cenimy życie prywatne i zawodowe. Z rodziną i bliskimi chcemy spędzać każdą wolną chwilę, jednocześnie pracując co najmniej 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Dodatkowo, jak wynika z badań firmy Deloitte[1], na zakorkowanych ulicach największych polskich miast tracimy nawet 8 godzin w skali miesiąca. Jak nie zwariować? Odpowiedź jest prosta: work-life balance. Oto kilka prostych kroków, jak planować z rozwagą swoje miejsce na ziemi i swój czas, aby osiągnąć wewnętrzną równowagę.

Po pierwsze: Ucz się od najlepszych, czyli skandynawski przepis na szczęście

Literatura odnośnie work-life balance wciąż powstaje. Jednak najlepszy sposób, na osiągnięcie satysfakcjonującego nas poziomu nie powinien kryć się w słowach, a w doświadczeniu. Dlatego warto wzorować się na najlepszych.

W Europie pionierami w osiąganiu szczęścia i wewnętrznej równowagi są zdecydowanie Duńczycy. To właśnie u nich narodziła się koncepcja zwana hygge. Tłumaczenie tego duńskiego określenia na język polski sprawia pewne trudności, ponieważ hygge odnosi się do wielu aspektów życia człowieka, takich jak poczucie bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty, ogniska domowego czy komfortu przebywania wśród najbliższych. Według corocznych raportów ONZ nt. poziomu szczęścia mieszkańców na świecie, Dania stale znajduje się na najwyższym miejscu, jako najszczęśliwszy naród. Hygge okazuje się być nie tylko idealnym rozwiązaniem w codziennym życiu, ale również wspaniałym narzędziem w pracy. Może być bowiem doskonałą drogą do poszukiwania spokoju i równowagi, czyli work-life balance.

Na nietypowy krok zdecydowały się niektóre szwedzkie firmy – postanowiły podjąć próbę wprowadzenia sześciogodzinnego dnia pracy. W przedsiębiorstwach, które zdecydowały się wdrożyć ten tryb godzinowy, zauważono, że pracownicy są mniej zestresowani i zmęczeni, przez co są w stanie lepiej wykonywać swoje obowiązki. Sama idea nie jest zupełnie nowa, istnieją firmy, które postawiły na nią już wcześniej. W mieszczącym się na zachodzie Szwecji salonie Toyoty dzień pracy skrócono do sześciu godzin już dziesięć lat temu. Dostrzegalne od momentu zmiany zwiększone zyski sprawiły, że ten system stosowany jest do dziś. Do inicjatywy przyłączają się także szwedzkie start-upy, duże firmy, a nawet szpitale. Zdaniem wprowadzających tę zasadę pracodawców, poprawia ona komfort pracy oraz podnosi jej jakość.

Od skandynawskich fachowców od życiowej równowagi można nauczyć się także podejścia do pracy, a właściwie przygotowania się do dnia roboczego. Idealnym przykładem są zajęcia „Stretch & Flex” zorganizowane przez firmę Skanska we wszystkich swoich jednostkach na świecie. Takie ćwiczenia wprowadzają orzeźwienie, pomagają wyczyścić umysł, nastawić się pozytywnie na wykonywanie swoich obowiązków. Dowodem może być film opublikowany na YouTube Skanska

O istocie takich ćwiczeń opowiedziała Monika Melaniuk, lider projektu Skanska Residental Development Poland: – Jak przenieść wellbeing z bezpiecznego środowiska pracy na plac budowy? Najlepiej zacząć od… początku. Czyli od przestrzegania podstawowych zasad – od momentu wejścia na budowę aż po ściągnięcie kasku i opuszczenie miejsca pracy. Przede wszystkim jest to jednak codzienne przypomnienie, by bezpieczeństwo stawiać na pierwszym miejscu. A to na naszych budowach jest najważniejsze. 

Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo jest równie istotne w życiu osobistym, o czym pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów.

– To pierwsza budowa w stolicy, na której przeprowadziliśmy takie działanie. W tym dniu gośćmi budowy byli także uczniowie Technikum z Grudziądza. Zobaczyli oni, jak wygląda codzienna praca na budowie, jakie zagrożenia pojawiają się w tego rodzaju otoczeniu, a także wzięli udział w zajęciach „Safe Stretch” razem z pracownikami budowy. Zajęcia promowały trend wellbeing – ich celem było rozciągnięcie ciała przed wejściem na plac budowy – mówi Mateusz Kulkowski, Koordynator ds. BHP na budowie osiedla Jaśminowy Mokotów, który poprowadził czwartkowe ćwiczenia. – Chcielibyśmy, żeby „Safe Strech” było naszą stałą praktyką. Już teraz „rozgrzewki” przed wejściem na budowę stosuje się na większości budów realizowanych przez Skanska na świecie – dodaje.

Po drugie: nie samą pracą żyje człowiek

Próbą połączenia życia prywatnego z zawodowym jest opisywany przez nas hoffice, czyli biuro zorganizowane we własnym mieszkaniu. Jednak nie jest to rozwiązanie, które pozwala na łatwe ograniczenie czasu spędzanego na wykonywaniu obowiązków zawodowych

W 2015 roku w anglojęzycznych mediach na całym świecie pojawiła się kontrowersyjna informacja, według której Francuzi zdecydowali się na całkowite odcięcie się od pracy po godzinie 18:00. Wspaniała wizja pozostawienia obowiązków zawodowych w pracy legła w gruzach wraz z wiadomością o fikcyjności podanej informacji. Czy jednak nie tak powinna wyglądać próba połączenia życia zawodowego z prywatnym? Z danych OECD z 2016r.[2] wynika, że przeciętny Polak pracuje średnio nawet 1963 godzin rocznie. Jest to najwięcej od ponad 6 lat. Raport wykazuje, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Polska zajmuje 7 miejsce na 38 umieszczonych w zestawieniu. Mniej od nas pracują np. Czesi, Holendrzy, czy Norwegowie, zaś w czołówce rankingu znajdują się m.in. Koreańczycy, Rosjanie i Grecy.

Po trzecie: sztuka mówienia „nie”

Work-life balance to pewna filozofia, według której obowiązki zawodowe powinniśmy pozostawić w pracy, by w domu w pełni cieszyć się chwilami spędzonymi z rodziną, czy po prostu odpoczywać. Ważnym aspektem jest zatem sztuka mówienia „nie” – pamiętajmy o asertywności. Większość z nas chce wykonywać swoje obowiązki na 100%, jednak w natłoku pracy powinniśmy myśleć także o zdrowym rozsądku. Zadbanie o odpowiednią higienę pracy to jedyny sposób, jaki pozwoli nam znaleźć złoty środek pomiędzy spełnieniem zawodowym a zdrowiem emocjonalnym. Dzięki temu unikniemy wypalenia zawodowego, a praca stanie się dla nas wyłącznie smutnym obowiązkiem.

Jak można wyczytać w badaniach na temat work-life balance[3], umiejętność powiedzenia „nie” w znacznym stopniu wpływa na nasz komfort psychiczny i fizyczny. Dlatego nie należy przyzwyczajać przełożonych, że z każdym nagłym problemem mogą zgłaszać się do nas.


Po czwarte: Znajdź swoje miejsce na Ziemi

Wybór pomiędzy samorealizacją w pracy a satysfakcjonującym życiem prywatnym wydaje się nie lada sztuką. Po męczącym dniu w firmie, warto odpocząć w domowym zaciszu. Najlepiej znaleźć więc takie miejsce, w którym poczujemy się jak u siebie. Jednym z najprostszych i najlepszych rozwiązań jest wybór odpowiedniego lokum, skrojonego pod nasze potrzeby. W pracy spędzamy prawie połowę całego dnia. Zadbajmy więc o to, by domowe zacisze pozwalało się w pełni zrelaksować – takiego, jaki cenimy najbardziej. Innymi słowy – zadbajmy o balans.

Jednym ze sposobów na odszukanie takiej równowagi może być wybranie mieszkania zlokalizowanego w niedalekiej odległości od miejsca pracy. Taką możliwość w Warszawie daje m.in. umiejscowione w sercu Mokotowa osiedle Holm House. 

– Lokalizacja naszej inwestycji przy ul. Abramowskiego ma zapewnić mieszkańcom możliwość harmonijnego połączenia zawodowych celów z życiem prywatnym. Inwestycja mieści się między stacjami metra Wierzbno i Wilanowska. Gwarantuje to mieszkańcom bliskość niezbędnej infrastruktury, a jednocześnie, poprzez położenie w drugiej linii zabudowy, oddzielenie od rytmu biurowej części miasta. Osiedle powstaje w miejscu, umożliwiającym szybkie przedostanie się z pracy do domu, a potem korzystanie z miejskich atrakcji. To przestrzeń do życia, w której wszystko, co najważniejsze, jest na wyciągnięcie ręki, a dzięki certyfikacji „Obiekt bez barier”, jest ono wygodne dosłownie dla każdego – mówi Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży Skanska Residential Development Poland. – Całości dopełniają szczegóły, takie jak drewniane okna o ponadprzeciętnej wysokości, zdrowe materiały wykończeniowe, elewacje z elementami kamienia i rozwiązania typu stacje ładowania samochodów elektrycznych, naprawy rowerów czy urządzenie chłodnicze na potrzeby zamawiania żywności online – wymienia.

Osiedle Holm House będzie kolejną inwestycją mieszkaniową w portfolio Skanska certyfikowaną ekologicznie w systemie BREEAM.

Ludzie ludziom 

To wyjątkowe osiedle tworzą dla przyszłych mieszkańców ludzie, którzy na co dzień również starają się pielęgnować work-life balance – w pracy analitycy, prawnicy, sprzedawcy, menadżerowie i liderzy projektów, marketingowcy, kontrolerzy biznesowi, nadzorujący budowę, PRowcy, a po pracy… rodzice, małżonkowie, pasjonaci gór, pływania, architektury i sztuki, strzelectwa, sportów lotniczych, fotografii, motoryzacji, koneserzy dobrej kuchni, aktorzy w teatrze amatorskim, zapaleni rowerzyści, biegacze, podróżnicy, eksploratorzy bunkrów, floryści i ogrodnicy, a także lubiący malowanie, gry komputerowe, długie rozmowy z przyjaciółmi lub czytanie książek przy dobrej kawie czy filiżance herbaty.

Work-life balance można osiągnąć na różne sposoby. Pamiętaj, by z rozwagą dbać o swoje miejsce na Ziemi. Planuj swój dzień tak, by znaleźć czas dla Twoich bliskich i pasji. Są równie ważne jak realizacja zawodowa.[1] Raport o korkach w 7 największych miastach Polski, Deloitte, Targeo.pl, marzec 2016

[2] Average annual hours actually worked per worker, OECD, listopad 2016

[3] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S105348220800065X

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz