Architektura i design

Salon w skandynawskim stylu

Anna Strożek

|

15 czerwca 2017

Styl skandynawski zyskuje w Polsce wielką popularność. Charakterystyczne dla niego prostota i jasność – to walory, które pozwalają na nowo cieszyć się naszymi mieszkaniami lub domami, niezależnie od ich wielkości. Wystarczy zapoznać się z podstawami tej metody wystroju pomieszczeń, by w pełni docenić jego największe zalety.

O najważniejszych cechach stylu skandynawskiego – jasnych kolorach i minimalizmie – wiecie już z naszego poprzedniego artykułu. Przypominamy więc, że bardzo istotne są materiały jakich użyjecie do stworzenia podłóg –  ich kolorystyka oraz wytrzymałość. Równie ważne są meble, które dzięki odpowiedniemu designowi, dopełnią północny charakter mieszkania. Co je cechuje? Za chwilę rozwiejemy Wasze wątpliwości.

Skandynawski relaks

Dla Szwedów, Duńczyków czy Norwegów niezwykle ważny – obok jasnego koloru i ogromnej ilości światła – jest relaks. Dlatego dla nich najważniejszym meblem jest ogromna, nowoczesna, oraz przede wszystkim wygodna kanapa. Często stanowi oś pomieszczenia i to do niej dopasowuje się resztę wyposażenia. Traktowana jako serce salonu, musi wyróżniać się na tle pozostałych mebli.

Pozostała część sprzętów powinna wspierać wybraną sofę. Należy zwrócić uwagę na to, jaką kupujemy komodę, stolik pod telewizor, półki na książki czy ławę lub stolik kawowy. Wszystkie powinny w sposób jawny i oczywisty wspierać postawiony przez nas w głównym punkcie mebel.

Skandynawski, czyli minimalny

Opisywaliśmy już główne zalety i cechy stylu skandynawskiego, takie jak elegancja, jasne kolory oraz minimalizm. I właśnie ten ostatni, niezależnie od metrażu, chętnie jest podkreślany w mieszkaniu o północnym charakterze.

Skandynawowie wykorzystują w tym celu między innymi meble wbudowane w ściany. Sprawia to, że do dyspozycji mają jeszcze większą przestrzeń do odpoczynku po całym dniu pracy. Prostota formy zawsze idzie tu w parze z funkcjonalnością.

To dlatego większość mebli wyposażona jest w proste fronty, z ukrytymi uchwytami czy nóżkami, wykonanymi w minimalistycznym stylu.

Jasno i klarownie

Jeśli decydujesz się na skandynawski styl, to decydujesz się na jasne kolory. Zaczynając od podstawy – czyli jasnej, najlepiej wybielanej podłogi – zmierzamy w stronę stołów i szafek, składających się z jasnych desek, podobnych do tych, z których wykonana jest posadzka czy parkiet.

Meble salonowe, wykonane i wykorzystane w stylu skandynawskim, to fantastyczne rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy cenią wygodę, jasne pomieszczenia i prostotę. Dobrze posłużą też właścicielom małych mieszkań i kawalerek.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz