Architektura i design

Mieszkania zaprojektowane naturalnie

Anna Strożek

|

20 lutego 2020

Zastanów się skąd jesteś? Ale tak naprawdę. Być może pochodzisz z południa Polski, może z północy. A może Twoje pochodzenie sięga dalej, poza granice kraju. Jednak w pewnym sensie wszyscy mamy wspólne korzenie. Wywodzimy się prosto z natury.

90% czasu spędzasz w budynkach

W 1984 r. Edward O. Wilson, jeden z twórców współczesnej socjobiologii, zasugerował w swojej pracy, że bliski związek z naturą mamy w genach. Głównym dowodem na to był fakt, że przez 90% swojego istnienia na Ziemi człowiek miał stały kontakt z naturą. Dlatego instynktownie jej poszukuje i czuje się w jej otoczeniu lepiej.

Jednak dziś, 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków.

Wizualizacja mieszkania na osiedlu Jaśminowy Mokotów 

 To, jak wygląda nasze otoczenie i tryb życia, jaki wiedziemy, często nie zapewnia nam wystarczająco dużo kontaktu z przyrodą. Spacer po parku ma mnóstwo konkurentów. Jest to praca, telefon, laptop czy zakupy.

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak spędzamy czas i w jakim otoczeniu żyjemy.

Projektowanie, które kocha naturę

Odpowiedzią na te potrzeby jest „biophilic design”. To sposób projektowania przestrzeni, dzięki któremu ludzie częściej spotykają naturę na swojej drodze. Jego nazwa bazuje na słowie „biofilia”, co w skrócie oznacza „umiłowanie życia”. Ten styl projektowania szuka rozwiązań, które pozwalają doświadczyć natury każdym zmysłem. Podstawowy to wzrok.

Zobacz naturę

Kolor zielony nas uspokaja, a jego najlepszym źródłem są… rośliny. Jeśli szukasz mieszkania, zwróć uwagę na lokalizację. Czy najbliższy park jest w takiej odległości, która zachęci Cię do kilku spacerów w tygodniu? Czy przebywając w przestrzeni pomiędzy budynkami na swoim osiedlu widzisz drzewa, krzewy, kwiaty?

Zieleń, która wypełnia osiedla powinna być starannie zaprojektowana z uwzględnieniem naturalnych warunków przyrodniczych danego miejsca i wytycznych ekologów. Wtedy będzie skutecznym uzupełnieniem lokalnego ekosystemu.

Przestrzeń wspólna na osiedlu Jaśminowy Mokotów

Usłysz naturę

Każdy ma swoje ulubione dźwięki, ale jednym z najbardziej wyjątkowych, uniwersalnych i naturalnych stanów jest cisza. To dzięki niej naprawdę słychać własne myśli i słowa swoich bliskich. Znalezienie ciszy w zanieczyszczonych hałasem miastach nie jest proste. Na zewnątrz możemy jej doświadczyć późno w nocy i bardzo wcześnie rano, zanim miasto się obudzi. W domu dobrze mieć ją cały czas.

Przy wyborze mieszkania warto więc sprawdzić, czy jest wyposażone w wysokiej jakości materiały izolacyjne, okna o podwyższonej izolacji akustycznej oraz inne rozwiązania, które minimalizują poziom hałasu.

Wizualizacja wnętrza na osiedlu Park Skandynawia 

Dotknij natury

Przyjemne. Autentyczne. Bezpieczne. To właśnie mamy na myśli mówiąc „naturalne w dotyku”. Kiedy myślimy o stole do naszego salonu chcemy, żeby był drewniany. Dotyku naturalnego materiału nie da się pomylić ze sztucznym.

Mniej oczywiste jest wykorzystanie drewna w przestrzeniach wspólnych budynku. Klatka schodowa i plac zabaw również mogą być naturalne. Przechodząc wystarczy dotknąć, żeby poczuć różnicę.

Klatka schodowa na osiedlu Jaśminowy Mokotów

Drewniane elementy w części wspólnej osiedla Mickiewicza

Poznaj naturę

Biofilia to również mnóstwo innych aspektów. To zapewnienie przestrzeni, którą może być perspektywiczny widok z okna, albo taras wychodzący na ogród. To naturalne światło, którego odpowiednia ilość wpada przez duże okna. To budki dla ptaków i owadów oraz neutralny zapach, dzięki wykorzystaniu bezpiecznych materiałów, wolnych od związków toksycznych.

Kiedy projektujemy nasze osiedla, zawsze pytamy naturę o zdanie.

Mieszkania Skanska to Twój naturalny wybór.

architektura
biofilia
design
mieszkanie
Skanska
trendy

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz