Architektura i design

Wykorzystaj w pełni potencjał „smart home”

Anna Strożek

|

28 lutego 2020

Rozwiązania typu „smart home” są dostępne na rynku nie od dziś. Dziś jednak wiemy, że nie wystarczy na nie patrzeć wyłącznie jak na wygodną technologię. 

Zrozumieć „smart home” 

Rozważasz instalację systemu „smart home” w swoim mieszkaniu? A może zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości, która  już jest „smart”? Przed podjęciem decyzji ważne jest dobre zrozumienie całościowego działania i korzyści płynących z takich systemów. 
 
Na pierwszy rzut oka „smart home” to po prostu zestaw czujników i systemów sterujących, dzięki którym możesz w dowolnej chwili oraz z dowolnego miejsca dostosowywać takie aspekty jak temperaturę, oświetlenie czy poziom otwarcia okien w domu. 
 
Rozwiązania „smart home” to jednak coś więcej niż tylko wygoda korzystania. Jedną z najważniejszych zalet inteligentnych rozwiązań może być optymalizacja zużycia energii. Dzięki temu możesz cieszyć się z: 

  • oszczędności w wydatkach na mieszkanie,
  • większej dbałość o środowisko naturalne. 

A więc pierwszym i najbardziej odczuwalnym efektem korzystania z rozwiązań „smart home” będą realne oszczędności.  

„Smart home”, czyli dom oszczędniej 

Spójrz na te sytuacje, czy brzmią znajomo? 
 
Zima.  
Słońce wstaje późno, a Ty wyjątkowo wcześnie musisz wyjść dziś z domu. Zamykasz za sobą drzwi o 7:00 i po chwili uruchamiasz silnik samochodu. Jedziesz do biura. W połowie drogi uderza Cię myśl – światło! Nie możesz sobie przypomnieć momentu jego wyłączenia. Jeśli wrócisz to sprawdzić, spóźnisz się do pracy. 
 
Wczesna wiosna.  
Dni są już coraz cieplejsze, jednak noce wciąż zimne. Wracasz wieczorem do domu i czujesz, że słońce, które wpadało przez okna do pomieszczenia, oraz działające grzejniki sprawiły, że wewnątrz zrobiło się duszno. Zmniejszasz ogrzewanie i otwierasz okna. Kiedy temperatura spada, zamykasz okna. Późnym wieczorem idziesz spać. W nocy budzisz się, bo zrobiło się nieprzyjemnie chłodno, więc znów zwiększasz ogrzewanie. 
 
W obydwu sytuacjach technologia „smart home” pozwoliłaby Ci na zdalne sprawdzenie i ewentualnie wyłączenie oświetlenia oraz zaprogramowanie ogrzewania w taki sposób, żeby dostosowało się do pory dnia, Twoich preferencji komfortu cieplnego, a także harmonogramu obecności mieszkańców w domu. Dzięki temu można zminimalizować straty energii na oświetlenie oraz ogrzewanie. To oznacza zmniejszenie wydatków.  
 
Jednak nie tylko Ty na tym skorzystasz. 

„Smart home”, czyli dom naturalnie 

Pełnię korzyści technologii „smart home” dostrzeżemy jednak dopiero, gdy zaczniemy na nie patrzeć w inny sposób. Oprócz dbania o Twoją wygodę i oszczędności, dbają też o środowisko naturalne. Rachunek jest prosty – im więcej zaoszczędzonej energii, tym mniejsza eksploatacja zasobów naturalnych środowiska. „Smart home” może prowadzić do synergii, na której korzystają wszyscy. 
 
Co więcej, jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał tej technologii, nie możesz zapomnieć o jednym, bardzo ważnym czynniku. Budynku, w którym znajduje się mieszkanie. 

„Smart home”, czyli dom w dobrym otoczeniu 

Jeśli chcesz, aby Twój dom był zrównoważony i zdrowy zarówno dla Twoich bliskich jak i dla środowiska, oprócz systemu „smart home” zwróć uwagę na ogólną energochłonność budynku. Bardzo dobrym punktem odniesienia mogą być uznane na rynku certyfikaty, takie jak BREEAM, które powstały właśnie po to, żeby przy zakupie mieszkania mieć pewność, że jest ono naprawdę „zdrowe”.  
 
BREEAM to jedna z najbardziej popularnych w Europie metod oceny jakości budynku oraz wpływu jego, a także procesu budowlanego na środowisko naturalne. To polisa na przyszłość i dowód na to, że inwestycja została wykonana z bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów, które jednocześnie zapewniają odpowiednią izolacyjność i przenikliwość cieplną. 
 
Bo czy ma sens optymalizowanie zużycia energii cieplnej w sytuacji, kiedy np. okna w budynku nie są wystarczająco szczelne? 
 
W obiektach z certyfikatem BREEAM stosowane są wyłącznie materiały nietoksyczne i certyfikowane, a także bezpieczne dla zdrowia antyalergiczne kleje i farby. Bardzo ważne jest, aby cechowała je wysoka odporność na czynniki mechaniczne i warunki atmosferyczne oraz łatwość eksploatacji. To przekłada się na ich dłuższe życie, a w efekcie niższe koszty utrzymania budynku.  
 
To z kolei oznacza niższy czynsz

„Smart home”, czyli naprawdę inteligentny dom 

Mieszkania, które optymalnie wykorzystują technologię i naprawdę oszczędzają energię, można podsumować w czterech punktach. To mieszkania: 

  • które znajdują się w energooszczędnych i zdrowych budynkach. Dowodem na to może być np. certyfikat BREEAM, 
  • w których mieszkańcy są świadomi korzyści zrównoważonego stylu życia i wypracowali już nawyki oszczędzania energii, 
  • w których wykorzystywane są urządzenia (np. AGD lub RTV) o wysokiej klasie energooszczędności, 
  • w których świadomych mieszkańców wspiera technologia „smart home”.

Kiedy wszystkie te punkty są spełnione, możemy mieć pewność, że takie mieszkanie to nie tylko inteligentny, ale też naturalny wybór zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska.  
 
„Smart home” staje się wtedy czymś więcej niż tylko technologią. 

BREEAM
inteligentny dom
mieszkanie
Skanska
smart home
trendy

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz