Lagom w praktyce

Życie online. Co zrobić w trakcie akcji #ZostańWdomu?

Anna Strożek

|

27 marca 2020

Obecna sytuacja w Polsce i na świecie wymusza na nas społeczną izolację w takim wymiarze, w jakim możemy sobie na to pozwolić ze względu na wykonywaną pracę. Część firm przeszła na pracę zdalną lub częściowo zdalną, co oznacza, że poza wyrzuceniem śmieci, spacerem z psem czy zakupami spożywczymi nie opuszczamy swoich domów. Jak sobie poradzić z izolacją i mieć dobry nastrój? A do tego załatwiać swoje bieżące potrzeby bez wychodzenia z domu?  

Przygotowaliśmy garść inspiracji w różnych obszarach życia. Częstuj się nimi do woli i potraktuj tymczasową sytuację, jako szansę na wzmożoną produktywność i kreatywność!  

Twój dom. To miejsce w sam raz do…  

Po prostu BYCIA. Okazja do minimum 2-tygodniowego pobytu w domu nie zdarza się zbyt często. W biegu życia codziennego wiele obszarów traktujemy “na szybko”, bo przecież czekają na nas zawsze jakieś atrakcje: przyjaciele, spotkania rodzinne, wyjścia do kina, teatru, na miasto, zajęcia dodatkowe etc. Możliwości jest bez liku. Czas włączyć pauzę. Zaszyć się w domu. I cieszyć czasem w produktywny sposób. Zacznijmy od obowiązków, które uporządkują Twój zewnętrzny i wewnętrzny świat.   

Generalne porządki w domu.  

Niektórzy mówią, że porządek w przestrzeni wokół nas = porządek w głowie. Jeśli do tej pory ta teoria do Ciebie nie przemówiła, to możesz ją przetestować teraz. Ułóż plan działania i dla ułatwienia – rozłóż go na poszczególne dni tygodnia. Masz czas. Mycie okien, sprzątanie w szafkach, pranie zasłon to dobra rozgrzewka. Jeśli martwisz się, że nie masz zapasów środków do sprzątania/prania to podpowiadamy: możesz zamówić je online w wersji standardowej (asortyment jak w normalnych sklepach) lub eco.

 
Po rozgrzewce czas na procesy, które wymagają większego skupienia, jak np.  uporządkowanie garderoby czy wprowadzenie postanowień zgodnych z ideą less waste w kuchni i łazience, i… finansach. Do tego przyda się kilka porad! Zachęcamy do poznania blogów, które zainspirują Cię do zmian i działania:  

  • o garderobie minimalistycznej, zwanej kapsułową przeczytasz u Simplicite,  
  • o dawaniu ubraniom drugiego życia, czyli sprzedaży online i dostępnych aplikacjach dowiesz się z jednego z artykułów Fashion Biznes, 
  • o prostych tipach na dom w sam raz dla środowiska opowiada Kasia Wągrowska na blogu Ograniczam Się 
  • o porządkach w świecie domowych finansów, krok po kroku – Michał Szafrański. 

Zrób to bezpiecznie. Pamiętaj, że naprawdę dużo rzeczy możesz zrobić online. Zakupy, zmiany w bankowości, zapłata rachunków. Z wizytą w placówkach po prostu się wstrzymaj. I ciesz się swoim domowym azylem.  

A kiedy już z satysfakcją usiądziesz na kanapie z filiżanką ulubionej herbaty to czas pomyśleć o przyjemnościach.  

Czas na domowe SPA.  

Ten domowy rytuał nabierze teraz innego znaczenia. Nikt nie będzie Cię namawiał na spotkania, nie musisz się też obawiać niezapowiedzianych gości. Wystarczy, że w swoim smartfonie włączysz tryb samolotowy i wieczór jest tylko dla Ciebie.   

Przepis jest prosty: włącz ulubioną, relaksującą playlistę na Spotify, przygotuj kąpiel w temperaturze ok. 30 stopni z dodatkiem soli kąpielowych, zapal naturalne świece sojowe i zanurz się w wodzie. Miłym dodatkiem będzie peeling do ciała, a później… wsparcie zmysłów przez automasaż olejami wyciszającymi np. olejkiem lawendowym. Pozostaje tylko zaplanować tę randkę ze sobą i voilà – wszystkie składniki są dostępne online. Jeśli masz swoich ulubionych, polskich producentów kosmetyków to dobry czas na wsparcie ich działalności, szczególnie, że wielu ma niewielkie manufaktury.  

 

PRO TIP: przy zakupach internetowych zwiększ swoje bezpieczeństwo, zamawiając przesyłkę z odbiorem w paczkomacie. Dzięki aplikacji, stworzonej przez InPost, paczkomat otwierasz zdalnie bez dotykania jakichkolwiek powierzchni.  

W zdrowym ciele, zdrowy duch!  

Ograniczona możliwość poruszania się i siedzący tryb życia nie jest wymarzoną sytuacją dla naszego organizmu. Postaraj się zaplanować sztywny czas na domowy trening i wyciszenie – zupełnie tak, jakby miało to oznaczać wyjście na siłownię, tańce czy jogę.  

Harmonogram dnia będzie wsparciem dla Twoich postanowień. O poranku radzimy wersję slow, czyli delikatne rozciąganie ciała. W trakcie pracy rób 5-minutowe przerwy co godzinę lub dwie i rozciągnij się, poćwicz oczy. A konkretny trening zostaw na wieczór. Po całym dniu rozładujesz emocje, a zastrzyk endorfin doda Ci energii do działania w trybie “me & home”. 

Wiemy, jak jest. Od samodzielnego treningu możesz szukać wymówek. To normalne. Martwisz się o program ćwiczeń i sposób ich wykonywania – nie jesteś w tym ekspertem. Na szczęście aktualnie oferta zajęć dostępnych online jest bardzo atrakcyjna:  

  • Joga online w abonamencie na Portalu Yogi, Twojej lokalnej szkole lub za darmo na YouTube, np. u Basi Tworek; 
  • Treningi całego ciała dostępne jako materiały bezpłatne na YouTube, platformy tworzone przez znane trenerki jak Ewa Chodakowska, czy Ania Lewandowska lub Twoje lokalne siłownie, które w czasach pandemii rozpoczęły stream treningów na żywo – sprawdź to! 
  • W wyciszeniu i nauce medytacji pomogą Ci aplikacje mobilne takie jak: CALM czy HeadSpace. 
  • I na koniec: las jest za darmo, a spacer to zdrowa forma ruchu pod każdym względem. Jedyna obowiązująca zasada: spaceruj tak, aby nie spotykać innych ludzi. Dystans. Zdrowy dystans. A jeśli chcesz, poczuć bliskość natury bez wychodzenia z domu to koniecznie musisz zajrzeć TU. 

 

 

czas w domu
czas wolny
zdrowie
zostanwdomu

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz