Lagom w praktyce

Jak rozmawiać z dziećmi o przyrodzie?

Anna Strożek

|

6 grudnia 2017

Ekologiczny styl życia coraz bardziej zyskuje na wartości, ale rzadko mówi się jak mądrze i skutecznie uświadamiać dzieci w tym zakresie. Kształtując odpowiednie postawy najmłodszych mieszkańców naszej planety, wpływamy na przyszłość kolejnych pokoleń.

Świadomość człowieka modeluje się przez całe życie, ale to właśnie w dzieciństwie jesteśmy najbardziej wrażliwi na otaczający nas świat. Kreowanie właściwej postawy wobec środowiska powinniśmy więc zacząć jak najwcześniej. Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury uspokaja i poprawia samopoczucie. Nasze pociechy powinny poczuć więź z przyrodą i być świadomymi tego, że jest ona bezcennym skarbem. Ekologia to niezwykle szeroki dział, który w ciekawy sposób możemy przybliżyć maluchom. Warto zacząć od codziennych czynności, które powoli będą wdrażały ekologiczne rozwiązania do naszego życia. W końcu każdy mały krok proekologiczny, który stawiamy razem z naszymi dziećmi, działa na korzyść kolejnych pokoleń. Efektem nauczenia zasad, dotyczących ochrony środowiska jest wypracowanie w najmłodszych nowych zachowań i kształtowanie odpowiednich wartości.

 „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”

W myśl tego powiedzenia powinniśmy jak najwcześniej zacząć uświadamianie naszych dzieci o przykładnym postępowaniu. Bycie eko to nie trend, to pewien styl życia niosący za sobą zarówno przyjemności, ale także obowiązki. Przedszkolaki uczą się szybciej i łatwiej, dlatego można wyrobić w nich właściwe postawy ekologiczne. Ale jak skutecznie rozmawiać z nimi na te tematy? Rozmowa z dzieckiem o ekologii nie musi ograniczać się do podawania suchych faktów. Zadawajmy dzieciom pytania i używajmy prostego języka, wspomagając się przy tym dedykowanymi materiałami.

ksiazka2

Powinniśmy dobierać treści do możliwości rozwojowych dzieci. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się wiersze, piosenki i wspólne czytanie książek poświęconych ekologii. W ten sposób różne pojęcia związane z ekosferą, będą lepiej przyswajane. Nabywanie przez przedszkolaka świadomości ekologicznej wymaga systematycznego działania rodziców. Nawet będąc w sklepie możemy uczyć potomstwo dbania o środowisko. Zwracajmy uwagę na zdrową żywność i oznakowania ekologiczne widoczne na opakowaniach różnych produktów. To uświadomi naszym dzieciom jakie towary wybierać, aby zmniejszyć ilość wykorzystywanych do ich produkcji materiałów. Rodzic, który sam stosuje rozwiązania proekologiczne, jest nauczycielem i dobrym wzorem do naśladowania. Gaśmy po sobie światło, zakręcajmy wodę, segregujmy odpady i jednocześnie tłumaczmy dziecku, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej. Wspólne podejmowanie takich działań rozwinie w maluchach właściwe nawyki. Spróbujmy poprzez zabawę przekazać im wiedzę niezbędną do prawidłowego postępowania, pogłębiając jednocześnie ich kreatywność i pomysłowość. Ważne jest by intuicyjne, pozytywne nastawienie dzieci do przyrody stawało się zachowaniem celowym. To pomoże ukształtować w nich inny styl życia i nowy sposób współdziałania ze środowiskiem przyrodniczym.

ksiazka

Ekologiczne inspiracje

Prawie wszystko co nas otacza może być inspiracją do tego, by zaszczepiać w dzieciach ducha ekologii. Najmłodsi poznają świat poprzez doświadczenie, dlatego ważne jest, aby dawać im możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. To wywołuje w potomstwie chęć aktywnego działania, a także budzi uczucia opiekuńczości wobec świata roślin i zwierząt. Poprzez wspólne spacery maluchy mają okazję dostrzec walory przyrodnicze najbliższego regionu, a także mogą zaobserwować zmiany zachodzące w środowisku, podczas różnych pór roku. W końcu poznawanie świata za pomocą działania i zmysłów jest dla nich sprawą naturalną. Przy okazji wspólnej wycieczki zapoznają się z różnymi gatunkami drzew, roślin i zwierząt, mają także możliwość zebrania różnych okazów liści, niezbędnych do stworzenia zielnika. Wracając ze spaceru sięgnijmy po dary natury, które później wykorzystamy do kreatywnej zabawy w domu – tworzenie ludzików z kasztanów, czy robienie korali z jarzębiny. Kontakt z przyrodą umożliwia wielozmysłowe poznanie świata, stanowi źródło inspiracji, fascynacji i refleksji.

Ekologiczny domowy raj

W zaciszu domowym możemy stworzyć dzieciom prawdziwy ekologiczny raj. Wspólne sadzenie roślin w doniczkach pomoże zbliżyć się do natury i pozwoli wywołać w nich potrzebę dbania o środowisko. Dzięki codziennej trosce o hodowane rośliny kiełkuje w maluchach odpowiedzialność za stan przyrody, a przy okazji rodzi to możliwość rozmowy o ich potrzebach do prawidłowego rozwoju. Z zielnika czy ogrodu niedaleka jest droga do kuchni. Wydawać by się mogło, że banalna czynność, jaką jest wspólne przyrządzanie sałatek nie ma żadnej wartości poznawczej dla potomstwa – wręcz przeciwnie – może być pretekstem do zaszczepienia w dzieciach ducha ekologii. Pogawędka na temat warzyw i owoców w smacznej oprawie pomoże uświadomić małego ekologa, jak ważne jest dbanie także o własne zdrowie. W końcu nie powinniśmy zapominać, że my również jesteśmy nieodłączną częścią przyrody. Świąteczny klimat, który powoli puka do naszych domów jest idealną okazją do poszerzenia wiedzy o środowisku. Przy ubieraniu choinki, porozmawiajmy o drzewach iglastych i ich ochronie. Wcześniej możemy przygotować ekologiczne ozdoby świąteczne, którymi będziemy dekorować nasz dom. W tym celu wykorzystajmy stare gazety tworząc kolorowy choinkowy łańcuch. Puste butelki, czy zakrętki nie muszą lądować w koszu na śmieci. Wyruszmy razem z dzieckiem w krainę kreatywności i stwórzmy coś niezwykłego. W prosty sposób możemy zrobić prawdziwe dzieła sztuki, korzystając z pozornie niepotrzebnych już przedmiotów. Kompozycje stroików z naturalnych surowców, jak np. gałązki suszonych cytrusów, szyszek i rajskich jabłuszek, doskonale ozdobią świąteczny stół. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

ekologia

źródło grafiki: http://zielonalekcja.pl/bez-kategorii/eneris-uczy-dzieci-ekologii/

sadzenie 

Konkurs Bambini Litera – dzieci piszą

Jak dzieci widzą ekologię? Oprócz działań edukacyjnych, warto wspólnie z dzieckiem pochylić się nad jego własnymi wizjami dotyczącymi ochrony środowiska i ekologicznych rozwiązań. Wyobraźnia najmłodszych mieszkańców naszej planety może zaskoczyć niejednego rodzica, a konkurs “Bambini litera – dzieci piszą” jest doskonałym pretekstem, aby poznać ich punkt widzenia. Zadanie polega na wymyśleniu bajki, opowiadania, komiksu lub wiersza, w którym najmłodsi przedstawią swoją wizję świata przy zastosowaniu ekologicznych rozwiązań. To pomysły na zdrowe i zielone życie mieszkańców oraz ochronę roślin i zwierząt. Wygraną jest druk opowiadania w książce, którą wydamy na zakończenie projektu. Publikacja twórczości na papierze to marzenie większości pisarzy na całym świecie. Nie mamy wątpliwości, że będzie ona równie ważną i wyjątkową nagrodą dla początkujących, małych literatów.

plakat

Nie wiesz jak rozpocząć przygodę dziecka z tematami eko? Zastosuj zasady “szczęśliwej eko-13”! To idealna dawka inspiracji do konkursowych, dziecięcych rozważań:

 1. Dziecko bierze przykład z dorosłych i podpatruje ich zachowania. Pamiętaj o swoich nawykach sprzyjających ekologii na każdym kroku. Rodzic, który sam stosuje rozwiązania proekologiczne, jest nauczycielem i dobrym wzorem do naśladowania.
 2. Obserwuj jego zachowanie, by później dać mu odpowiednie wskazówki.
 3. Podczas wspólnego mycia zębów podkreślaj, jak ważne jest oszczędzanie wody.
 4. Podkreślaj dziecku za każdym razem, żeby wyłączało lampkę lub telewizor, gdy nie przebywa w pokoju lub nie korzysta z danego urządzenia.
 5. Ucz poprzez zabawę i atrakcyjną organizację czasu.
 6. By dziecko zrozumiało, że każdy odpad ma swoje miejsce w innym kontenerze, wykorzystaj do tego rysunki lub obrazki wizualizujące poszczególne śmieci i naklej je na odpowiednie pojemniki.
 7. Rozmawiaj o recyklingu w nietypowy sposób – przekonuj dzieci do oddawania niepotrzebnych, starych zabawek, które mogą znaleźć się w rękach innego dziecka i służyć mu przez wiele następnych lat. To samo róbmy z odzieżą dla potrzebujących.
 8. Zadawaj dzieciom pytania i używaj prostego języka, wspomagając się przy tym ciekawymi materiałami.
 9. Fajnie sprawdzą się wiersze, piosenki i wspólne czytanie książek o tematyce ekologicznej.
 10. Wspólnie z dzieckiem zwracajmy uwagę na zdrową żywność i oznakowania ekologiczne, widoczne na opakowaniach różnych produktów.
 11. Dajmy dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Poprzez wspólne spacery maluchy mają okazję dostrzec walory przyrodnicze najbliższego regionu, a także mogą zaobserwować zmiany zachodzące w środowisku, podczas różnych pór roku. Wracając ze spaceru sięgnijmy po dary natury, które później wykorzystamy do kreatywnej zabawy w domu – tworzenie księgi liści, ludzików z kasztanów, czy robienie korali z jarzębiny.
 12. Aranżujmy wspólne sadzenie roślin, montowanie budek lęgowych dla ptaków. Nawet wspólne przyrządzanie sałatek i pogawędka na temat warzyw i owoców  może być pretekstem do zaszczepienia w dzieciach ducha ekologii.
 13. Przy ubieraniu choinki, porozmawiajmy o drzewach iglastych i ich ochronie. Wcześniej możemy przygotować ekologiczne ozdoby świąteczne, którymi będziemy dekorować nasz dom.

Ekologia zaczyna się od małych zmian, które mają duży wpływ na naszą planetę. Właściwa edukacja dzieci od pierwszych lat życia przyniesie później owoce w postaci ludzi świadomych zagrożeń, aktywnie działających na rzecz czystej Ziemi. W końcu to one za kilka lat będą odpowiedzialne za przyszłość kolejnych pokoleń.

 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz