Lagom w praktyce

Podaruj sobie trochę słońca

Anna Strożek

|

13 grudnia 2015

Według obowiązującego prawa przynajmniej jedno z pomieszczeń powinno mieć zapewniony trzygodzinny czas nasłonecznienia w dniach równonocy (21 marca i 21 września). Warto, by mieszkanie było również dwustronne i posiadało przynajmniej z jednej strony widok na tereny zielone. Na najnowszych osiedlach, deweloperzy dbają już na etapie projektu o podział mieszkań na strefy dzienną i nocną i odpowiednie położenie budynku względem stron świata. 

Dlaczego doświetlenie mieszkania jest tak ważne?

Przeszklenie większych powierzchni, a także widok na zieleń to nie tylko kwestia mody. Dziś spędzamy nawet do 90% czasu wewnątrz budynków. Badania dowodzą, że światło słoneczne ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a więc wyższy komfort życia. Odpowiedni dostęp światła dziennego oraz do przyjemnych widoków za oknem gwarantują lepszy wypoczynek, wpływają na zmniejszenie stresu i pozwalają spać o 46 minuty dłużej w ciągu nocy.

Więcej światła naturalnego w mieszkaniu, to również mniejsze straty środowiskowe i niższe rachunki za prąd. Wart pamiętać, że oświetlenie odpowiada za jedną piątą całego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.
W popularnych w poprzednim ustroju blokach z wielkiej płyty instalowanie większych okien nie było możliwe. Lokale w starym budownictwie mogły tracić nawet 40% ciepła właśnie przez okna. Dziś dzięki technologii i energooszczędnej stolarce okiennej możliwe jest zwiększania powierzchni okien w mieszkaniu, zachowując odpowiedni komfort cieplny. Na Osiedlu Mickiewicza, które powstaje na styku Żoliborza i Bielan w Warszawie, wysokość okien sięga do 257 cm, przy wysokości pomieszczeń ok. 275 cm. Kwestie termoizolacji regulują również przepisy. Do 2021 roku współczynnik przenikania ciepła dla okna ma zostać zmniejszony do poziomu 0,9 W/(m2·K), przy dzisiejszym wynoszącym 1,6 W/(m2·K).

Efektywniej w zielonych budynkach

Jednymi z najlepiej doświetlonych budynków mieszkalnych są te, które buduje się według zasad zrównoważonego budownictwa. Tego typu osiedla, dzięki wyższej jakości instalacjom technicznym, energooszczędnemu oświetleniu i odpowiednio izolowanym dużym oknom zużywają mniej energii. Przykładowo na Osiedlu Mickiewicza koszty z tytułu eksploatacji części wspólnych mogą być niższe nawet o 10% w skali roku właśnie dzięki m.in. odpowiedniemu oświetleniu. „Efektywność energetyczna Osiedla Mickiewicza jest potwierdzona zielonym certyfikatem BREEAM, który jest popularnym na świecie systemem oceny budynków o wyższym standardzie. W Europie jedynie 450 budynków zostało odznaczonych takim certyfikatem. Osiedle Mickiewicza jest pierwszym tego typu obiektem mieszkaniowym w Polsce.

Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy ma bezpośredni wpływ na nasze funkcjonowanie. Organizm człowieka reaguje bowiem na natężenie światła, dostosowując do niego swój rytm dobowy. Między innymi dlatego rynek oferuje nie tylko mieszkania o dużych oknach, ale też optymalne oświetlenie sztuczne. Na przykład, lampy LED o świetle białym z odcieniem niebieskiego pobudzają, dlatego warto je wykorzystywać w pomieszczeniach dziennych, natomiast ciepła barwa z odcieniem czerwonym sprawdzi się, np. w sypialni, gdyż wpływa na wyciszenie organizmu.

światło naturalne
zdrowy styl
zrównoważone budownictwo

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz