Architektura i design

Mieszkaj po szwedzku, minimalizm i funkcjonalność

Anna Strożek

|

19 listopada 2015

Szwedzi charakteryzują się praktycznym i minimalistycznym podejściem do urządzania przestrzeni życiowej. Potrafią zagospodarować każdy centymetr, by nie zmarnowało się miejsce. Lubią też łamać standardy i mieszają różne style w jednym pomieszczeniu. Jak Wam się to podoba?

Podłoga – bardzo istotny element skandynawskiego mieszkania

Drewo, drewno, drewno

Na podłogach króluje w większości mieszkań. Jest nieodłącznym elementem skandynawskiego stylu, ponieważ nawiązuje do bliskości z naturą i obcowania z nią.
Po drewnie stąpa się nieporównywalnie przyjemniej niż po terakocie, zwłaszcza bosymi stopami…
Miło też się siedzi. Skandynawowie wykładają drewnem podłogi w salonach, sypialniach, w korytarzach i pokojach dzieci, a nawet w kuchniach! W Polsce ten zabieg jest rzadko wykorzystywany. Ale właściwie… Czemu nie?? Czy przyjemnie stoi się na zimnej i twardej terakocie? Brrr!!

Absolutnym must have dla tego stylu jest naturalna kolorystyka z elementami bieli. Fani stylu są na tyle zapobiegliwi, że potrafili znaleźć rozwiązanie na to, by podłoga nie skrzypiała, nie rozchodziła się czy nie deformowała na skutek zmian wilgotności powietrza. Zbudowali ją z trzech warstw, które skrzyżowali, zyskując tym samym równowagę nacisku i pozwolili jej dowolnie kurczyć się i rozszerzać w zależności od warunków atmosferycznych.

Polacy właśnie się tego obawiają, dlatego często stosują sztuczne metody wykończenia podłóg. Niesłusznie! Polscy producenci także już o tym pomyśleli. Ba! Plasują się w czołówce producentów takiego drewna na świecie.

Zbliżmy się do natury – będzie przyjemniej…

skandynawski styl
wnętrza
zdrowy styl

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz