Lagom w praktyce

Polacy chcą mieszkać w zieleni

Anna Strożek

|

10 stycznia 2016

Według raportu CBOS[1], coraz więcej Polaków gdyby mogło wybrałoby życie na wsi. Analitycy wskazują, że już ponad 40% badanych preferuje mieszkanie poza centrami miast, a to ponad 10% więcej niż w 1998 roku. Coraz częściej takie stanowisko deklarują także osoby młode – co trzecia z nich wybrałaby do życia wieś zamiast aglomeracji. Jednak ze względu na atrakcyjność rynku pracy, dostępność komunikacji miejskiej, punktów usługowych oraz dostępu do kultury i rozrywki przy wyborze miejsca zamieszkania wygrywają miasta. Kompromisem mogą okazać się kameralne osiedla w dobrej lokalizacji, w otoczeniu parków i terenów rekreacyjnych.

Potwierdzają to badania CBOS, z których wynika, że młodzi Polacy chętniej zamieszkaliby na wsi niż w dużej metropolii (34% vs. 27%). Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w miastach do 2035 r. będziemy obserwować nieustanny ubytek ludności (wyjątkiem będzie Warszawa) na rzecz wsi i terenów podmiejskich. Zdaniem ekspertów, tym bardziej na znaczeniu będzie zyskiwać modernizacja miast pod kątem tworzenia zwartych przestrzeni i tzw. stref ograniczonej emisji spalin, czyli wolnej od samochodów. Coraz ważniejsze będzie tworzenie takich budynków, które wkomponują się w istniejącą roślinność i tkankę miejską, bez konieczności jej dalszej rozbudowy.

Takim miejscem jest Osiedle Mickiewicza, które powstaje na pograniczu Żoliborza i Bielan. W otoczeniu parków i Lasu Bielańskiego. Koniecznie sprawdź to miejsce![1] CBOS, Kto marzy o życiu na wsi? A kto o życiu w mieście?, 2015. 

zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz