Lagom w praktyce

„Drugie życie” mebli – 5 zasad domowej renowacji

Diana Zbrzeźniak

|

16 października 2021

Wyszperane na giełdach staroci i na internetowych aukcjach czy znalezione u babci na strychu – używane meble wracają do łask, stając się nie tylko ozdobą mieszkania, ale także spełnieniem ekologicznej idei zero waste. Samodzielne odnawianie takich „perełek” jest przy okazji niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Jak przygotować się do domowej renowacji mebli? Oto kilka praktycznych wskazówek.

#1 Zanim zaczniesz, poczytaj na ten temat

Nie potrzebujesz wcale fachowej literatury. Internet pełen jest poradników, dedykowanych stron i blogów prowadzonych przez doświadczonych pasjonatów renowacji mebli – profile, które warto obserwować to m.in.: Majsterki, Odnawialnia, Piąty Pokój czy Rzuć Pan Okiem Również na Facebooku istnieje co najmniej klika grup stworzonych zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie, jak i ekspertów. Fora warte odwiedzenia to np. “Stragan Odzysku – PRL Vintage Loft”, “Renowacja starych mebli” i “Odnawianie mebli inaczej – stylizacja”. Znajdziesz w nich wiele praktycznych wskazówek i inspiracji, a także dowiesz się m.in. tego, że w twoim niezbędniku do renowacji powinien znaleźć się papier ścierny z grubym ziarnem lub szlifierka do oczyszczania powierzchni, benzyna ekstrakcyjna do odtłuszczenia, szpachelka, która pomoże usunąć starą farbę czy okleinę, a także pędzle i wałki do malowania oraz nakładania lakieru.

#2 Nie bój się, dasz radę!

Samodzielne odnawianie mebli nie jest tak trudne, jak pozornie może się wydawać. W sklepach budowlanych bez problemu znajdziesz całe serie produktów do renowacji mebli – farby kredowe, kazeinowe, emalie do drewna, lakierobejce, farby w sprayu i wiele, wiele innych. Jeśli wolisz zrezygnować z malowania, możesz zmienić kolor mebli przy użyciu specjalnych oklein, które również znajdziesz w sklepach budowlanych. Jednak, aby odpowiednio przygotować się do stylizacji mebli, zwłaszcza na początku swojej przygody z renowacją, najlepiej podeprzeć się wiedzą specjalisty.

Żeby zacząć stylizować meble, trzeba mieć przede wszystkim dobre chęci i się nie bać. Działanie to polega na zmianie wyglądu danego mebla i nie są tu potrzebne specjalne narzędzia czy umiejętności. Warto zaznaczyć, że stylizować możemy niemalże każdy mebel: od fornirowanych klasyków PRL po typowe meble z płyty, które królują na salonach od lat 90-tych. Oczywiście brzmi to banalnie, ale na początek wystarczy. Jeśli chcesz poznać techniki jakimi możemy ozdabiać meble, radzę wybrać się na warsztaty, które odbywają się w każdym większym mieście w Polsce. Tam można poznać podstawy cieniowania, robienia ombre czy stylizacji w stylu pop art – tłumaczy Alicja Rzeczkowska, współtwórczyni popularnego bloga Majsterki. Natomiast jeśli chcesz zachować oryginalny wygląd mebla to mówimy tu już o renowacji, co jest zdecydowanie trudniejsze, ponieważ wymaga wiedzy o konstrukcji mebla, znajomości podstawowych narzędzi i technik oczyszczania mebla, uzupełniania ubytków i wreszcie metod zabezpieczania drewna. Na początek warto sięgnąć po literaturę fachową i specjalistyczne blogi, udać się na warsztaty stricte związane z renowacją mebli, albo te bardziej specjalistyczne np. z politurowania czy robienia intrasji – dodaje.

#3 Przygotuj mebel do renowacji  

Domowa renowacja to niezwykle satysfakcjonujące zajęcie, zwłaszcza, kiedy jesteśmy już blisko zakończenia pracy i wyraźnie widać już ostateczny efekt. Jednak najważniejsze w całej pracy jest odpowiednie przygotowanie. Pierwszym krokiem jest pozbycie się starych powłok np. za pomocą specjalnych chemicznych preparatów, czy jak w przypadku forniru – odparzając go gorącym żelazkiem. Jeżeli powierzchnia nadal jest nierówna lub zostały na niej fragmenty starej farby, trzeba je dokładnie zeszlifować używając papieru ściernego. Kolejny krok to usunięcie kurzu i odtłuszczenie mebla – bez tego ani farba, ani impregnat, nie będą się dobrze trzymać. Można to zrobić np. wodą z octem lub z płynem do mycia naczyń – wystarczy spryskać mebel samodzielnie przygotowanym roztworem, pozostawić na kilka minut, a potem zetrzeć mokrą ściereczką. Świetnie sprawdzi się także użycie benzyny ekstrakcyjnej, choć nie w każdym przypadku – raczej nie powinno się jej używać do mebli pokrytych okleiną.

Bardziej zniszczone powierzchnie wymagają też naprawy i uzupełnienia ubytków, np. szpachlą do drewna. Co więcej, stare drewniane meble kryją też czasem takie „niespodzianki” jak… korniki, których koniecznie trzeba się pozbyć używając odpowiednich preparatów. Samo przygotowanie mebla do odnowienia to zatem dość żmudny proces, który jednak pozwoli ci wykonać solidną renowację i cieszyć się jej efektami przez długie lata.

 #4 Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu ze starych mebli dzięki domowym sposobom

Starym meblom dość często towarzyszy nieprzyjemny zapach stęchlizny lub pleśni, który utrzymuje się nawet po ich odnowieniu. Zwykłe otwarcie wszystkich drzwiczek i szuflad raczej nie wystarczy, by się go pozbyć, ale istnieje na to sporo domowych sposobów. Jednym z nich jest umieszczenie wewnątrz mebla sody oczyszczonej lub kawy. Wystarczy wysypać je na płaskie naczynie i umieścić wewnątrz komody czy szafy, najlepiej w kilku miejscach. W przypadku kawy może być to nawet garść palonych ziaren. Niektórzy polecają też użycie cynamonu, goździków, pokruszonego węgla drzewnego, a nawet żwirku dla kota, który jest świetnym pochłaniaczem zapachów. Dobrze sprawdzi się również umycie wszystkich powierzchni mebla wodą z octem (łyżka octu na pół szklanki wody). Po takim zabiegu należy jednak wszystko dokładnie przetrzeć do sucha, aby zapobiec wilgoci.

#5 Miej oczy szeroko otwarte

Jeśli pierwsza udana renowacja będzie już za tobą, bardzo możliwe, że wkrótce zechcesz odrestaurować kolejny mebel. Aby go znaleźć, miej zawsze oczy szeroko otwarte. Giełdy staroci i popularne portale z używanymi przedmiotami – to oczywiście miejsca, które warto regularnie “odwiedzać”. Jednak bardzo często cenne, stylizowane meble odnajdziesz również na strychu w domu rodziców lub dziadków, czy też na wyprzedażach garażowych. Być może nie uda ci się znaleźć drogocennych antyków, ale wartościowym nabytkiem będą, robiące coraz większą furorę, meble z PRL-u. Fotele Chierowskiego, słynny stolik „jamnik” czy komoda z fabryki w Bytomiu to prawdziwe wnętrzarskie „skarby”, na które z całą pewnością powinieneś zwrócić uwagę.

|

Mogą Ci się spodobać

0 komentarze

DDD Bydgoszcz

11 stycznia 2024 - 17:14

Każda z tych porad jest wg mnie cenna, ja dałbym jeszcze jedna. Sprawdz czy nie ma w meblu "niechcianych lokatorów", bo inaczej wejdąna całe mieszkanie, i potrzebna bedzie pomoc dezynsekcja bydgoszcz, bo sami nie damy sobie rady :)

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz