Lagom w praktyce

Czyste powietrze w mieszkaniu: jak działają nawiewniki antysmogowe?

Diana Zbrzeźniak

|

14 listopada 2021

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenia powietrza zabijają każdego roku 6,5 mln ludzi na całym świecie. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Harvarda szacują, że w Polsce z tego samego powodu umiera  blisko 95 tysięcy osób rocznie, co stanowi ponad 23% wszystkich zgonów w naszym kraju – to najwyższy wskaźnik w Europie. W tej sytuacji warto zadać sobie pytanie, co realnie możemy zrobić, żeby uchronić siebie i najbliższych przed zgubnym działaniem zanieczyszczonego powietrza?

Smog to problem, który sezonowo powraca ze wzmożoną siłą. Ostatnie lata nauczyły nas, że czystego powietrza – zwłaszcza w największych aglomeracjach miejskich – bardzo często po prostu brakuje. Domowe urządzenia, które je filtrują, na stałe zagościły już w wielu mieszkaniach. A gdyby zamiast oczyszczać powietrze w pomieszczeniach, znacznie ograniczyć przedostawanie się smogu do wnętrza domu? To możliwe – dzięki specjalnym, okiennym i ściennym nawiewnikom.

Nawiewniki antysmogowe – co to takiego?

Nawiewniki antysmogowe od lat pojawiają się w projektach nowoczesnych budynków mieszkalnych, coraz częściej stanowiąc ich standardowe wyposażenie. Tak właśnie jest w wybranych inwestycjach mieszkaniowych Skanska. Zarówno nawiewniki okienne, jak i ścienne, to, w uproszczeniu, osłonięte obudową otwory, które zapewniają wymianę powietrza w pomieszczeniu – zgodnie z wymaganiami przepisów budowlanych.

W nawiewnikach stosuje się najczęściej podstawowe filtry, które zatrzymują największe, widoczne gołym okiem pyły oraz zanieczyszczenia przed wlotem do budynku. Jednak poziom “wychwytywania” cząstek smogu można zwiększyć poprzez zastosowanie filtrów o mniejszej przezierności. Dzięki nim nawiewniki ograniczą nawet o 80% przedostawanie się do wnętrza mieszkania najniebezpieczniejszych składników smogu – tzw. cząstek PM 2,5. Z kolei w przypadku cząstek zanieczyszczonego powietrza o większej objętości (PM10), skuteczność ich zatrzymywania osiąga poziom 99%. Co więcej, filtry te hamują przedostawanie się do mieszkań również alergenów, niechcianych zapachów i drobnoustrojów.

Jak często wymieniać filtry i serwisować nawiewniki? 

Należy pamiętać, by filtry wymieniać co jakiś czas, najlepiej przed i po każdym sezonie grzewczym. Każdy właściciel swojego nowego “M” powinien znaleźć tę informację w instrukcji eksploatacji mieszkania, a także w instrukcji użytkowania budynków, którą z kolei otrzymują zarządcy osiedli. To właśnie obowiązkiem tych ostatnich jest konserwacja i wymiana filtrów w częściach wspólnych, ponieważ tylko wtedy poziom filtracji powietrza w poszczególnych mieszkaniach będzie prawidłowy.

Jeżeli z różnych przyczyn do wymiany filtrów nie dojdzie, nawiewniki nadal – w pewnym stopniu – będą oczyszczać powietrze, jednak po pierwsze – będzie się go dostawało do środka mniej, ponieważ przezierność urządzenia spadnie. Po drugie – razem z zanieczyszczonym powietrzem, po jakimś czasie, do środka zaczną przedostawać się również niektóre pyły.

Koszt nawiewników

Komplet 3 filtrów, które zatrzymują cząstki PM2,5 na poziomie 80% (czyli, wspomnianych wcześniej, najdrobniejszych cząstek smogu) to koszt około 150 zł. Można je kupić  w wielu popularnych marketach budowlanych lub na stronach internetowych producentów (np. firmy Brevis), czy też w sklepach internetowych dystrybutorów. Ich regularna wymiana pozwoli nam stale cieszyć się czystym powietrzem wewnątrz mieszkań.

Czyste powietrze a dobre samopoczucie na co dzień

Pozytywny wpływ czystego powietrza na ludzki organizm może być zaskakujący. Po pierwsze – wzmacnia ono układ odpornościowy i korzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Po drugie – czyste powietrze zwiększa ilość serotoniny w organizmie, a tym samym poprawia nasze samopoczucie, a nawet wprawia nas w stan relaksacji. Co ciekawe – im więcej niezanieczyszczonego tlenu dostarczymy do organizmu, tym większa będzie nasza zdolność koncentracji.

Dlatego tak ważne jest, by nieustannie dbać o czyste powietrze w mieszkaniach – zwłaszcza teraz, kiedy znacznie więcej czasu spędzamy w domowym zaciszu, skąd pracujemy, uczymy się i spędzamy czas z najbliższymi.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz