Lagom w praktyce

Jak zainteresować najmłodszych sztuką i estetyką miast?

Anna Strożek

|

17 stycznia 2017

Aktywizacja młodego człowieka jest bardzo istotna. Dzięki temu staje się on świadomym użytkownikiem przestrzeni miejskich. Najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci sztuką oraz szeroko pojętą tematyką architektoniczną i budowlaną jest danie im możliwości tworzenia.

Działania mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu na kreowanie otaczającej nas rzeczywistości organizowane są w ramach licznie odbywających się w Warszawie spotkań, warsztatów, wystaw i projektów.

Warszawa w budowie – dzieci budują miasta

Od ośmiu lat rokrocznie organizowany jest Festiwal Warszawa w Budowie. Jego głównym założeniem jest m. in. realizowanie projektów, które angażują najmłodszych w procesy rewitalizacyjne śródmiejskich przestrzeni. Odbywają się spotkania i warsztaty, w czasie których dzieci mogą z bliska zobaczyć, jak powstają projekty budynków, wybudować z kartonu własne miasta, dowiedzieć się, do czego jeszcze, oprócz mieszkania, służą nam domy, czy przekonać się, jak ważna jest zieleń w miastach oraz dbałość o ekologię.

Świetlica Nowego Teatru przygotowuje cykle rodzinnych warsztatów o architekturze

Innymi działaniami, które uwrażliwiają najmłodszych na kwestie dotyczące przestrzeni miejskiej, są pikniki rodzinne, organizowane np. z okazji Dnia Dziecka. To imprezy plenerowe, w trakcie których dzieci wznoszą wspólnymi siłami imponujące budowle, malują kolorowe murale, tworzą zabawki z recyklingu, dowiadują się, w jaki sposób utylizowane są odpady elektryczne (np. baterie).

Tego typu eventy odbywają się w przyjemnej i radosnej, rodzinnej atmosferze. Dzieci współpracują ze sobą, spędzają aktywnie wolny czas, uczą się przez zabawę. Budowanie Miasta Marzeń z kartonów, farb i taśmy, realizowane w sposób przypominający profesjonalne prace konstrukcyjne, to znakomita okazja do kształtowania w najmłodszych świadomości, że ich decyzje mają wpływ na to jak wygląda miasto, w którym mieszkają.

Rozbudzanie w dzieciach (już od najmłodszych lat) poczucia estetyki i wrażliwości na sztukę to jedna z najważniejszych kwestii przemian rewitalizacyjnych w miastach. Bardzo ważne jest, by również rodzicie mieli świadomość tego, jak istotne jest angażowanie najmłodszych w procesy zmian.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz