Lagom w praktyce
Diana Zbrzeźniak
|
30 listopada 2021
Funkcjonalność pomieszczeń i wygoda to jedne z najistotniejszych dla Polaków cech nowego mieszkania. Na co w takim razie zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań wymarzonego „M”, by wybrać rozkład najlepiej dopasowany do swoich potrzeb i preferencji? O wskazówki zapytaliśmy Izabelę Kucharską ze spółki mieszkaniowej Skanska, w oparciu o nie, przygotowaliśmy dla was praktyczny poradnik.
Po pierwsze: zwracajmy uwagę na plan mieszkania
Jedną z najbardziej podstawowych, a jednocześnie najważniejszych kwestii, od których zależy funkcjonalność mieszkania, jest jego kształt. Najbardziej praktyczne lokale powstają na planie kwadratu lub zbliżonym właśnie do tej figury geometrycznej. Z całą pewnością daje on mieszkańcom najwięcej możliwości aranżacji przestrzeni. Z kolei lokale o kształcie prostokąta – zwłaszcza wydłużonego – mogą okazać się problematyczne, ponieważ zwykle znajdują się w nich niepraktyczne, wąskie korytarze.
Po drugie: pamiętajmy o orientacji budynku względem stron świata
Właściwe podejście do tego zagadnienia pozwoli nam po pierwsze zapewnić sobie dostęp do maksymalnej ilości naturalnego światła, a po drugie – wybrać mieszkanie odpowiednie pod kątem naszych preferencji względem temperatury.
Lokale z oknami wychodzącymi na stronę północą będą z pewnością mniej doświetlone i chłodniejsze. Natomiast mieszkania z przeszkleniami od strony południowej i zachodniej będą bardzo słonecznymi wnętrzami, do których przedostawać się będzie najwięcej naturalnego światła. Z drugiej strony – to właśnie w nich, zwłaszcza latem, odczuwalna temperatura będzie wyższa.
Po trzecie: sprawdźmy, czy mieszkanie jest podzielone na strefy
Jedną z najważniejszych zasad projektowania funkcjonalnego mieszkania, jest jego podział na strefy: ogólnodostępną (inaczej dzienną) i prywatną. Pomieszczenia, które tworzą pierwszą z nich to m.in. salon, kuchnia lub aneks kuchenny, przedpokój oraz toaleta. Mówiąc o strefie prywatnej, mamy z kolei na myśli sypialnię, łazienkę oraz garderobę, pralnię lub inne, dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.
Istotne jest, by strefa ogólnodostępna znajdowała się w pobliżu wejścia, a prywatna – w głębi mieszkania. Warto również pamiętać o tym, że pomieszczenia z części dziennej mogą być położone blisko siebie, a czasem wręcz połączone. Natomiast wnętrza ze strefy prywatnej powinny być od nich wyraźnie oddzielone. Dzięki temu jako domownicy, będziemy odczuwać znacznie większy komfort.
Znamy już ogólne zasady, którymi warto się kierować, wybierając układ funkcjonalny mieszkania. Pora zastanowić się nad tym, jak lokal wybrać, by w pełni odpowiadał naszym potrzebom.
Powyższy poradnik powstał na bazie wskazówek, którymi podzieliła się z nami Izabela Kucharska – Manager ds. Rozwoju Produktu w spółce mieszkaniowej Skanska. Już teraz zapraszamy was do kolejnych artykułów z cyklu „Zapytaj eksperta”, w których będziemy poruszać tematy istotne dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad zakupem swojego wymarzonego „M”.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz