Fika czyli rozmowy przy kawie

DIY – dekoracje świąteczne w stylu less waste

Diana Zbrzeźniak

|

9 grudnia 2021

 Dziś rozmawiamy o tym, w jaki sposób zaoszczędzić na dekoracjach DIY, czy ozdoby świąteczne mogą być zero waste oraz jakie trendy będą panowały na tegorocznych stołach wigilijnych. Anna Tomaska-Szmaja, prowadząca bloga “Od inspiracji do realizacji”, podpowiada, jak własnoręcznie stworzyć proste świąteczne dodatki z naturalnych materiałów, które nigdy nie wyjdą z mody.

Kim jest Od inspiracji do realizacji – skąd pomysł na prowadzenie bloga o projektach DIY i urządzaniu wnętrz? 

Od 2012 roku prowadzę blog odinspiracjidorealizacji.com. Dzielę się na nim przede wszystkim pasją do aranżacji wnętrz i DIY. Pokazuję, jak wiele można zrobić samodzielnie, nie wydając fortuny. Lubię odnawianie starych mebli, tworzenie z drewna i wykorzystywanie przedmiotów na pozór niepotrzebnych. Pierwszy pomysł na bloga zrodził się z potrzeby zapisywania inspiracji na urządzenie mieszkania, następnie zaczęłam dodawać zdjęcia własnego “M” i projektów w stylu “zrób to sam”. 

Jakie są najciekawsze tegoroczne trendy dotyczące ozdób świątecznych? 

Obserwuję wnętrzarski świat od bardzo dawna i odnoszę wrażenie, że trendy dotyczące ozdób świątecznych zawsze krążą wokół tych samych kolorów i materiałów.  

Z jednej strony znane marki, taki jak Westwing, HM Home, czy Zara Home proponują nam niestandardowe rozwiązania – jak dekoracje i tekstylia świąteczne w kolorach ziemi. Brązy, beże i kolor musztardowy możemy znaleźć na poduszkach bombkach i innych dodatkach.  

Z drugiej strony co roku w sklepach możemy znaleźć klasyczne dekoracje w kolorze czerwieni. Ten trend jest ponadczasowy! Mnie kojarzy się z amerykańskimi filmami, radosną atmosferą i przede wszystkim – z Mikołajem. 

Kolejnym modnym motywem jest mroźna Arktyka – czyli biel połączona z granatem, dużą ilością światełek, kryształków i mieniących detali. Aranżacja w bieli pasuje niemal do każdego wnętrza, jest także ponadczasowa. Możemy w tym przypadku zmienić kilka detali, na przykład granatowe zastąpić zielonymi, zyskując tym samym zupełnie nową świąteczną aranżację. 

Nie zapominajmy o złocie, które wkradło się do naszych domów kilka sezonów temu. Jedni je pokochali, inni – jak ja – nie. Świąteczna aranżacja z elementami w kolorze złota jest elegancka, ciepła i przytulna. Choć oczywiście kwestia przytulności to zwykle kwestia dobrze dobranych dodatków, takich jak poduszki, zasłony i pledy. 

Podsumowując, trendów na świąteczne dekoracje jest co roku kilka. Warto jednak wybrać takie elementy, które będziemy mogli wykorzystać również w kolejnych latach. 

Czy na dekoracjach DIY można zaoszczędzić?

Jeśli chcemy zaoszczędzić na dekoracjach to możemy wykonać je samodzielnie. Do wykonania ozdób świątecznych możemy użyć żywych gałązek świerku lub jodły, orzechów, resztek tapet, ale także suchego makaronu, masy solnej lub sodowej. 

Trudno jednak powiedzieć, ile można zaoszczędzić na tego typu ozdobach. Trzeba pamiętać, że oszczędzamy pieniądze, ale musimy liczyć się z tym, że samodzielne wykonanie ozdób zajmuje sporo czasu. 

Samodzielne tworzenie dekoracji to również idealna okazja do zaangażowania w przygotowania całej rodziny. Ręcznie robione ozdoby z użyciem papieru, starych tkanin, gałęzi, szyszek czy też masy solnej to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu. 

Czy świąteczne ozdoby mogą być zero waste? 

Zawsze mam kłopot z terminem zero waste, wolę stwierdzenie less waste, które zakłada zmniejszenie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum, a nie ich całkowite wyeliminowanie. 

Jednym z projektów less waste, który przychodzi mi do głowy może być łańcuch choinkowy wykonany z pierniczków lub chatka z piernika. Te dwa elementy są bardzo charakterystyczne i stanowią piękną ozdobę świąteczną, a poza tym można je zjeść. Zostaje tylko sznurek po łańcuchu, więc można powiedzieć, że to idealne dekoracje less waste. 

5 pomysłów na ozdoby świąteczne DIY: 

Świąteczne skarpety niczym z amerykańskiego filmu możemy wykonać samodzielnie, na przykład na drutach. Pod warunkiem, że potrafimy, ja nie umiem, więc uszyłam je z tkaniny. 

Najprościej zacząć od przygotowania szablonu skarpety. Ja narysowałam ją na papierze, następie wycięłam i odrysowałam na tkaninie. Dwa identyczne kawałki materiału zszyłam i dodałam u góry białe futerko. Instrukcję można podejrzeć w poniższym wpisie:

Wieńce z iglaków, orzechów lub szyszek, to moim zdaniem jedne z najpiękniejszych świątecznych dekoracji. Naturalne ozdoby możemy wykonać samodzielnie z gałązek zerwanych w ogrodzie lub lesie. Ja wykonuję wianki na bazie ze słomy. Każdą gałązkę okręcam wokół i mocuję drucikiem florystycznym. Na koniec dekoruję wstążką lub bombkami. 

Dekoracje możemy wykonać także z papieru. Osobiście wcale nie jestem mistrzem origami, ale zrobiłam kiedyś ciekawe bombki z makulatury. Wystarczy wydrukować wzór na całej kartce, pociąć ją w paski i odpowiedni złożyć. 

  • Jadalne ozdoby – gwiazda makowa 

Jeśli chcecie, by Wasz świąteczny stół wyglądał wyjątkowo to oprócz obrusu, serwetek i dekoracji, zadbajcie też o efektowne potrawy. Gwiazda makowa nie dość, że smakuje obłędnie to w dodatku robi wrażenie i pięknie wygląda na stole. 

Jedną z moich ulubionych dekoracji świątecznych są skrzaty. Zupełnie nie wiem skąd mi się to wzięło, ale te małe leśne ludziki wprowadzają odrobinę radości. Można wykonać skrzata samodzielnie, wykorzystując resztki tkanin lub stary sweter. 

  • Ozdoby z masy solnej 

Mam też świetny trik na ozdoby z masy solnej. Dodajcie do niej odrobinę kakao, a po wyschnięciu będą wyglądały jak pierniczki. 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz