Lagom w praktyce

Naturalne światło w mieszkaniu – dlaczego jest tak ważne?

Diana Zbrzeźniak

|

4 stycznia 2022

Szacuje się, że w naszych domach spędzamy blisko 2/3 każdego dnia, co wyraźnie pokazuje jak bardzo istotne jest zapewnienie sobie optymalnych warunków do odpoczynku, pracy czy nauki w mieszkaniu. Wyniki ogólnoeuropejskiego badania, przeprowadzonego na potrzeby raportu „Barometr zdrowych domów”, wskazują, że odpowiednia ilość światła dziennego w domu niemal o połowę redukuje ryzyko odczuwania niskiego poziomu energii życiowej.

Prawidłowe nasłonecznienie gwarantuje również lepszy wypoczynek oraz oddziałuje na zmniejszenie stresu, a wystarczająca jasność pomieszczeń, w których przebywamy wpływa też na to, że czujemy się w nich po prostu lepiej.

Co ciekawe, wyniki badań dowodzą także, że promienie słoneczne wpadające przez okna mogą skutecznie ograniczyć ilość bakterii żyjących w kurzu. Jak donoszą naukowcy z University of Oregon – w pokojach, w których panuje ciemność, średnio 12 proc. wszystkich bakterii ma zdolność namnażania się. W tych oświetlonych światłem dziennym jest to o prawie połowę mniej, bo jedynie 6,8 proc.

W takim razie – na jakich aspektach skupić się, podczas poszukiwania mieszkania i wreszcie w jaki sposób wybrać lokal z dostępem do maksymalnej ilości naturalnego światła?

Orientacja mieszkania względem strona świata

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na umiejscowienie względem stron świata – zarówno samego budynku, jak i mieszkania. W zakresie odpowiedniego rozplanowania okien w lokalu kluczowy będzie fakt, że wnętrza z oknami wychodzącymi na północ będą zdecydowanie mniej doświetlone i chłodniejsze. Analogicznie – wnętrza z przeszkleniami od strony południowej oraz zachodniej zapewnią największą ilość naturalnego światła. Warto jednak pamiętać, że dzięki dobremu naświetleniu będą to jednocześnie mieszkania, w których temperatura będzie wyższa w trakcie letnich miesięcy.

Wymiary przeszkleń

Elementem, który również należy wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania, jest rozmiar okien. Warto pamiętać, że im są one większe, tym więcej światła dostanie się do pomieszczenia. Coraz częściej deweloperzy stawiają również na bardzo duże przeszklenia z dodatkowymi naświetlami. Takie rozwiązania będziemy mogli znaleźć na przykład na powstającym właśnie warszawskim osiedlu Solen Kabaty. Większość okien znajdujących się na elewacji południowej, to te panoramiczne, wysokie w części dziennej pozwolą na naturalne doświetlenie mieszkania przez maksymalnie długi czas w trakcie dnia. W wybranych mieszkaniach rezygnuje się również z nadproży okiennych – dzięki czemu przeszklenia w takich lokalach mogą sięgać od podłogi aż do sufitu.

Energooszczędność i wpływ na środowisko

 Rozmiar okien, podobnie jak orientacja względem stron świata, ma również związek z kilkoma kwestiami z zakresu ekologii. Wykorzystanie naturalnego światła w mieszkaniu to mniejsze straty środowiskowe i niższe rachunki za prąd. Im dłużej w ciągu dnia będziemy cieszyć się naturalnym światłem słonecznym, tym później włączymy sztuczne oświetlenie, a w konsekwencji – zużyjemy mniej energii. Wpływ na to, w jakim stopniu możemy skorzystać z naturalnego światła, ma – wspomniane już wcześniej – ułożenie pomieszczeń względem stron świata. Ważne jest, aby pokoje, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, były skierowane na południe, południowy wschód lub południowy zachód. W ten sposób nawet w pochmurne dni będziemy mogli otrzymać odpowiednią dawkę światła, nie włączając przy tym żarówek.

Światło a rytm dobowy

Światło słoneczne odgrywa niezwykle istotną rolę dla naszego zdrowia i samopoczucia. Wpływa ono na rytm dobowy każdego organizmu, który odpowiada za wiele istotnych funkcji życiowym – np. cykle snu i czuwania, regulację temperatury ciała czy uwalnianie hormonów. Zaburzenia rytmu okołodobowego mogą skutkować problemami zdrowotnym – w tym depresją, bezsennością, a nawet cukrzycą.

W naszym mózgu posiadamy „zegar główny”, który kontroluje rytm dobowy. Zegar ten otrzymuje dane ze światła uderzającego w siatkówkę w oczach, następnie przetwarzając te informacje. Dla zachowania optymalnego cyklu dobowego, oczy powinny mieć do czynienia ze światłem naturalnym w ciągu dnia i całkowitą ciemnością w nocy. Warto o tym pamiętać i poza zapewnieniem sobie odpowiedniego oświetlenia w ciągu dnia, ograniczyć dostęp do światła, kiedy odpoczywamy w sypialni.

Światło słoneczne i prawidłowa masa ciała

Badacze z Northwestern University wykazali kluczową relację, między ekspozycją na światło a współczynnikiem BMI. Uczestnicy badań, na których oddziaływało naturalne światło we wczesnych godzinach porannych, mieli zdecydowanie niższe BMI, niż ci, którzy otrzymali pierwszą ekspozycję w godzinach późniejszych. Jak pokazuje amerykański eksperyment, im wcześniej ma miejsce ekspozycja na światło słoneczne, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Naukowcy twierdzą, że niewystawianie oczu na światło na początku dnia, wysyła nieprawidłowy komunikat do „zegara głównego” w mózgu. Taka sytuacja może prowadzić to do zmian w hormonach kontrolujących nasz metabolizm oraz poczucie głodu.

Optymalne oświetlenie sztuczne

W przypadku, kiedy nie mamy możliwości korzystać ze światła naturalnego, ważny jest wybór odpowiedniego, a jednocześnie energooszczędnego oświetlenia. Lampy LED o świetle białym z odcieniem niebieskiego pobudzają, dlatego warto je wykorzystywać w pomieszczeniach dziennych, natomiast ciepła barwa z odcieniem czerwonym sprawdzi się, np. w sypialni, ponieważ wpływa na wyciszenie organizmu. Warto pamiętać o tych zasadach i nie oszczędzać na dodatkowym oświetleniu mieszkania, ponieważ może ono w znaczący sposób ułatwić nam przystosowanie się do optymalnego rytmu dobowego.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz