Architektura i design
31 maja 2019
Jednym z czynników wpływających na komfort życia Polaków jest średnia powierzchnia użytkowa nieruchomości – na ten moment wynosi ona 75,5 mkw. Kolejnym jest m.in. ilość wpadającego światła do zamieszkiwanego własnego „M”. Jak się okazuje, odpowiedni poziom oświetlenia ma znaczący wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
Aktualizacja treści: 14.07.2025
Nie od dziś wiadomo, że naturalne światło poprawia samopoczucie i dodaje energii. Właśnie ze względu na to powinniśmy pomyśleć o optymalizacji i zwiększeniu ekspozycji na promienie słoneczne. W końcu większość dnia spędzamy w różnych pomieszczeniach.
Naturalne doświetlanie mieszkania z pewnością wpłynie pozytywnie na nasz humor i produktywność, a także stworzy niezwykły klimat mieszkania – i co więcej – będzie on zmieniał się w zależności od położenia słońca w ciągu dnia.
Najlepszym rozwiązaniem jest montaż dużych okien, które rozświetlą każdą przestrzeń i optycznie powiększą nasze mieszkanie. Nie bez kozery mówimy „okno na świat”… Nie ma też co ukrywać, że w świetle dziennym wszystko prezentuje się korzystniej – dotyczy to samego mieszkania jak i wystroju wnętrza. Przeszklenia to zatem propozycja przede wszystkim dla miłośników nordyckiej i naturalnej estetyki. Dlatego na warszawskim osiedlu Park Skandynawia mamy przestronne, odpowiednio rozmieszczone okna z podświetlem, czyli dodatkową powierzchnią przeszklenia – wyjaśnia Izabela Kucharska, menadżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.
>> Sprawdźmy: Nasłonecznienie mieszkania — dlaczego światło naturalne w mieszkaniu jest tak ważne?
Zgodnie z nowymi normami oświetleniowymi, budynek powinien zapewniać minimum trzy godziny nasłonecznienia w okresie równonocy między 7.00 a 17.00. Co też istotne, w mieszkaniach wielopokojowych wystarczy, że normy spełnia przynajmniej jedno pomieszczenie. Przepisy określają także współczynnik stosunku powierzchni okien do podłogi, który wynosi 1:8. Takie podejście nie gwarantuje jednak pełnego wykorzystania najzdrowszej dla ludzkiego organizmu energii, jaką jest słońce.
>> Warto wiedzieć: Dobre mieszkanie dla mnie, czyli jakie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania
Ciekawostka:
A jak to jest z oświetleniem miejsc pracy we wnętrzach? Nowa norma oświetleniowa – PN-EN 12464-1:2022-01 – jasno wskazuje, jakie warunki techniczne i natężenie światła powinni zapewnić pracodawcy w pomieszczeniach dla zatrudnionych osób. |
Doświetlenie pomieszczeń odpowiednim rozstawem okien to jedno. Na projekty mieszkaniowe powinniśmy patrzeć jednak znacznie szerzej – zaczynając od bryły budynku i jego orientacji względem stron świata, aż po sąsiedztwo działki oraz rozmieszenie balkonów i loggie. W ten sposób nawet w pochmurne dni będziemy mogli otrzymać odpowiednią dawkę światła, nie włączając przy tym żarówek. Lampa pozostanie efektownym dodatkiem. To korzyść dla mieszkańców, jak i środowiska – dodaje Izabela Kucharska.
Zalety wypełnienia pomieszczeń w domu naturalnym światłem mają bezpośrednie przełożenie na mieszkańców – czują się w nim po prostu lepiej. Jak podają badania, regularny kontakt z regulującym zegar biologiczny słońcem wpływa na jakość snu, koncentrację, a nawet metabolizm i poziom szczęścia.
Kolejnym argumentem jest oszczędność energii. W Polsce wzrost zużycia prądu jest jednym z najszybszych w całej Europie. Wykorzystanie naturalnych źródeł energii, m.in. słońca, jest jednym z elementów mogących zahamować rosnący dług ekologiczny wobec przyszłych pokoleń.
>> Warto przeczytać: 7 sposobów na niższe rachunki w sezonie grzewczym
Źródła:
https://businessinsider.com.pl/nieruchomosci/polskie-mieszkania-na-tle-ue-ciasne-i-drogie/z0fgkr8 (dostęp: 03.07.2025).
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf (dostęp: 03.07.2025).
https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/slonce-wiele-korzysci (dostęp: 03.07.2025).
https://wysokienapiecie.pl/81733-produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce/ (dostęp: 03.07.2025).
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
16 kwietnia 2025
Odpowiedz na komentarz