Architektura i design

Okno na świat, czyli nowe spojrzenie na doświetlenie mieszkań

Anna Strożek

|

31 maja 2019

Średnia powierzchnia użytkowa nieruchomości Polaków wynosi 75 mkw. To oznacza, że sytuacja mieszkaniowa się poprawia, a metraż przypadający na jedną osobę przekracza obecnie 30 mkw.* W związku z tym rośnie zadowolenie z miejsca zamieszkania – deklaruje go już 83% badanych. A w jaki sposób dbamy o komfort i odpowiednie doświetlenie naszych domów? 

Obecnie dzień trwa około 16 godzin. To oznacza większą dawkę naturalnego światła wpadającego do budynków. Spędzając w pomieszczeniach blisko 90% naszego czasu warto pomyśleć o optymalizacji i zwiększeniu ekspozycji na promienie słoneczne. Dzięki temu można nie tylko poprawić samopoczucie i produktywność, ale i stworzyć niezwykły klimat mieszkania zmieniający się w zależności od położenia słońca w ciągu dnia. 

  Najlepszym rozwiązaniem jest montaż dużych okien, które rozświetlą każdą przestrzeń i optycznie powiększą nasze mieszkanie. Nie bez kozery mówimy „okno na świat”… Nie ma też co ukrywać, że w świetle dziennym wszystko prezentuje się korzystniej – dotyczy to samego mieszkania jak i wystroju wnętrza. Przeszklenia to zatem propozycja przede wszystkim dla miłośników nordyckiej i naturalnej estetyki. Dlatego na warszawskim osiedlu Park Skandynawia mamy przestronne, odpowiednio rozmieszczone okna z podświetlem, czyli dodatkową powierzchnią przeszklenia – wyjaśnia Izabela Kucharska, menadżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.  

[ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_slideshow”]

Dom z naturalnym źródłem światła 

Zgodnie z regulacjami prawa, budynek powinien zapewniać minimum trzy godziny nasłonecznienia w okresie równonocy między 7.00 a 17.00. Co też istotne w mieszkaniach wielopokojowych, wystarczy, że normy spełnia przynajmniej jedno pomieszczenie. Przepisy określają także współczynnik stosunku powierzchni okien do podłogi, który wynosi 1:8. Takie podejście nie gwarantuje jednak pełnego wykorzystania najzdrowszej dla ludzkiego organizmu energii, jaką jest słońce.  

 – Doświetlenie pomieszczeń odpowiednim rozstawem okien to jedno. Na projekty mieszkaniowe powinniśmy patrzeć jednak znacznie szerzej – zaczynając od bryły budynku i jego orientacji względem stron świata, aż po sąsiedztwo działki oraz rozmieszenie balkonów i loggie. W ten sposób nawet w pochmurne dni będziemy mogli otrzymać odpowiednią dawkę światła, nie włączając przy tym żarówek. Lampa pozostanie efektownym dodatkiem. To korzyść dla mieszkańców, jak i środowiska – dodaje Izabela Kucharska. 

Zalety wypełnienia domu naturalnym światłem mają bezpośrednie przełożenie na mieszkańców – czują się w nim po prostu lepiej. Jak podają badania, kontakt z regulującym zegar biologiczny słońcem wpływa na jakość snu, koncentrację, a nawet metabolizm i poziom szczęścia. To m.in. dzięki wytarzanej w skórze witaminie D. Kolejnym argumentem jest oszczędność energii. W Polsce wzrost zużycia prądu jest jednym z najszybszych w całej Europie, a wynik oddala się od ustalonego na 2020 rok celu energetycznego. Wykorzystanie naturalnych źródeł energii, m.in. słońca jest jednym z elementów mogących zahamować rosnący dług ekologiczny wobec przyszłych pokoleń.  

 

*na postawie danych Narodowego Banku Polskiego i Eurostatu 

** dane GUS

doświetlenie
mieszkanie
okna
światło
światło naturalne

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz