Architektura i design

Remontujesz, urządzasz, szukasz inspiracji, a w głowie tylko mnożą się kolejne wątpliwości – #zapytajeksperta :)

Anna Strożek

|

19 kwietnia 2019

W cyklu #zapytajeksperta – Izabela Kucharska, menadżer ds. projektowania w spółce mieszkaniowej Skanska odpowiedziała na pytania czytelników Green Living w zakresie designu i wykończenia wnętrz.

Dom to miejsce, w którym czujemy się swobodnie, relaksujemy i spędzamy czas z najbliższymi. Tu realizujemy swoje pasje, albo po prostu znajdujemy schronienie przed otaczającym nas światem i robimy wszystko po prostu tak, jak lubimy. Wciąż aktualna pozostaje opinia Coco Chanel, że wnętrze domu odzwierciedla duszę jego właściciela. Tworząc tę swoją wyjątkową przestrzeń mamy dziś dostęp do ogromnej ilości materiałów, form, dodatków, niestandardowych rozwiązań, które pozwalają nam nadać indywidualny charakter mieszkaniu czy domowi. 

Jednak niezależnie od tego, jacy jesteśmy, czy podążamy za trendami, czy też mamy swój wyjątkowy styl – stajemy czasem przed dylematami. Jakie rozwiązanie wybrać? Jak zwiększyć funkcjonalność przestrzeni? Które stylowe meble wybrać? Albo jak łączyć elementy wystroju wnętrza, żeby nie przesadzić? I tu znów możemy odnieść się do guru świata mody, Coco Chanel, która powiedziała kiedyś: „Moda przemija, styl pozostaje”. A do dobrego stylu dodajmy jeszcze praktyczny wymiar i nasze zrównoważone myślenie o życiu – i mamy przepis na idealne mieszkanie.

Kto pyta nie błądzi

W ramach naszego nowego cyklu #zapytajeksperta jako pierwsza porad dotyczących właśnie urządzania wnętrz udzielała Wam Izabela Kucharska, ekspert w tej dziedzinie. Poniżej znajdziecie zebrane pytania i odpowiedzi z naszego profilu facebookowego i skrzynki mailowej. 

Asia: Kończę adaptację poddasza na mieszkalne, postawiłam na styl rustykalny, dużo drewna, naturalny kamień. Do wykończenia pozostała tylko klatka schodowa, na razie zaprojektowane mam jedynie schody. Będą miały dębowe stopnie, kute żelazne tralki i dębowy balustradę. Ponieważ będą bardzo często uczęszczane przez dzieci, muszę jakoś zabezpieczyć ścianę. Nie chcę już dokładać drewna, myślałam o farbie zmywalnej, ale nie na całej powierzchni. Jak zrobić lamperię, by wpisywała się w styl rustykalny, ale nie „trąciła myszką”?

Izabela Kucharska: Proste wnętrza z rustykalnymi elementami – lubimy takie rozwiązania. Jeżeli nie chcesz całej ściany malować farbą zmywalną, możesz połączyć dwa kolory oddzielone kontrastującą albo ozdobną listwą – dla uzyskania efektu prostej lamperii. Np. tak, jak na zdjęciu. Innym rozwiązaniem jest użycie do pewnej wysokości jasnych, przecieranych, dodających rustykalnego klimatu, paneli winylowych, które łatwo utrzymać w czystości.

Martyna: Mam pytanie: nie lubię firan i klasycznych, plastikowych żaluzji – co wybrać do dużych drzwi balkonowych?

I.K.: Jeżeli chcesz mieć możliwość całkowitego wytłumienia światła z zewnątrz – możesz wybrać np. drewniane żaluzje pasujące do reszty wystroju. Ocieplają wnętrze, są proste i eleganckie. Tańszą opcją, zwłaszcza, jeżeli chcesz tylko częściowo przesłaniać okno, są popularne, materiałowe rolety plisowane.

Magda: Urządzam mieszkanie dla siebie i mojej rodziny (2+2). Marzy mi się nadanie mu wyjątkowego, designerskiego sznytu, ale nie chcę przesadzić – mój dom, to nie muzeum. Na jaki element postawić?

I.K.: Dziś możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone. Wybór zależy od tego, w jakim stylu urządzasz mieszkanie. No i oczywiście od budżetu, jakim dysponujesz. Jesteśmy dziś niedługo po zakończeniu tegorocznego tygodnia designu w Mediolanie – kopalni pomysłów na oryginalne, piękne elementy wnętrz. W tym roku swoje kolekcje mebli i wyposażenia wnętrz pokazały także znane domy mody. Na mnie osobiście duże wrażenie zrobiła ekspozycja Louis Vuitton. Jeżeli masz duży salon i zasobny portfel – niepowtarzalnego charakteru wnętrzu doda jedna z ich kolorowych kanap o ciekawych kształtach. Na słynnych targach nie zabrakło też polskich akcentów – m.in. szczególnie nam bliskiego (z uwagi na jego projekty przygotowane na osiedlu Holm House) Oskara Zięty. Futurystyczne, fantastyczne lustra robione w technologii FIDU, sprawiającej, że metalowe przedmioty robią wrażenie lekkich, dmuchanych balonów także byłyby ciekawym uzupełnieniem w nowoczesnym domu. Jeżeli nie dysponujemy większym budżetem, warto przyjrzeć się lokalnym, zdolnym twórcom, a także osobom robiącym zaskakujące renowacje mebli. Oryginalnie wykonany stół, stara komoda z nowoczesnymi akcentami – ożywią przestrzeń i nadadzą efekt unikalności. Ważne, żeby wystroju wnętrza nie przeładować, umiejętnie łączyć style i dobierać tło do wyeksponowania wyjątkowych przedmiotów. 

Ekspozycja Louis Vuitton, fot. Tomasz Sowiński

Michał: Urządzam samodzielnie (z pomocą taty) swoje pierwsze mieszkanie – niewielką kawalerkę po babci. generalnie preferuję proste, praktyczne rozwiązania. Wybrałem najprostsze meble kuchenne z granitowym blatem, szare meble wypoczynkowe i sosnowy stół. Chciałbym jednak zatrzymać starą, drewnianą, dość masywną komodę, która należała do mojej babci. Czy to będzie ze sobą ‚grało’?

I.K.: Jak najbardziej! Mądre łączenie różnych stylów daje świetne efekty. Ważne, żeby z niczym nie przesadzić i na niewielkiej powierzchni nie nagromadzić zbyt wielu przedmiotów. Tradycyjny, pamiątkowy mebel doda Twojemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. W zależności od stanu tego mebla, jeżeli będziesz rozważał jego odnowienie – możesz dodatkowo pomysleć o nadaniu mu koloru, który ożywi jeszcze przestrzeń. Ale tradycyjne odświeżone drewno też będzie się komponować z prostymi, szarymi meblami.

Macie inne pytania dotyczące wystroju wnętrz? Piszcie w komentarzach!

design
ekspert radzi
greenliving
interior
pytania
trendy

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz