Architektura i design

Jak wydobyć potencjał mieszkania o nietypowym kształcie – rozmowa z architektkami z Deer Design

Diana Zbrzeźniak

|

28 września 2021

Mieszkania narożne, asymetryczne, o nietypowym kształcie – czy są trudne w aranżacji? O tym, dlaczego warto zdecydować się na taką nieruchomość i jakie patenty sprawdzą się we wnętrzach rozmawiamy z architektkami, Olgą Grabowską i Mają Śmichurą z Pracowni Architektury Wnętrz Deer Design.

Green Living: Dlaczego warto kupić mieszkanie narożne, asymetryczne lub o nietypowym kształcie?

Olga Grabowska: Mieszkania narożne mają wbrew pozorom dużo atutów. Oczywiście te o asymetrycznych czy nietypowych kształtach stanowią czasem większe wyzwanie, ale z pomocą specjalisty można stworzyć ciekawą i funkcjonalną przestrzeń dostosowaną do indywidualnych potrzeb domowników. Kształt pomieszczenia stanowi inspirację do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań zarówno pod względem designu, jak i funkcjonowania przestrzeni. Dzięki niestandardowym ścianom czy wnękom można stworzyć niebanalne zabudowy pod wymiar, takie jak otwarte regały oraz szafy. Kolejnym atutem jest to, że mieszkania narożne są zazwyczaj jaśniejsze, światło wpada do pomieszczeń o różnych porach dnia, co na pewno ucieszy miłośników kwiatów.

Nietypowe kształty dają gwarancję unikalności wnętrza. W przypadku tego typu mieszkań czasem odrobinę trudniej jest rozplanować przestrzeń tak, by była dopasowana do mieszkańców. Jednak często właśnie te ograniczenia sprawiają, że powstaje jedyna w swoim rodzaju aranżacja. Warto wykorzystać różne patenty, które podkreślą wyjątkowy charakter mieszkania.

GL: Na co w szczególności należy zwrócić uwagę przy aranżacji?

O.G: W takich układach trzeba jeszcze większą uwagę przywiązać do funkcjonalności pomieszczenia. Warto postawić na meble na wymiar, które pozwolą maksymalnie wykorzystać i uporządkować przestrzeń. Przy mniejszych metrażach przydatne mogą być meble wielofunkcyjne, czyli takie, które można stosować w kilku wariantach. Przykładami są m.in.: kanapa z możliwością spania, stół z miejscem do przechowywania, niestandardowe szafki z opcją modyfikacji w zależności od przeznaczenia produktu. Dzięki meblom wielofunkcyjnym zaoszczędzimy miejsce oraz mamy możliwość uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Czasami w mieszkaniu o nietypowym kształcie można wygospodarować miejsce na dodatkowe pomieszczenie np. małą pralnię lub pomieszczenie gospodarcze.

GL: Czy zakup mieszkania o nietypowym kształcie wiąże się z wyższym kosztem wykończenia?

O.G: Nietypowy kształt nie ma aż tak dużego wpływu na budżet wykończenia mieszkania. Oczywiście istnieje możliwość, że większa ilość mebli będzie na wymiar, co przyczyni się do wyższego kosztu, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on odpowiednio zaplanować budżet i maksymalnie wykorzystać przestrzeń wnętrza. Samodzielna aranżacja jest możliwa, jednak warto skorzystać z pomocy eksperta, który dzięki doświadczeniu, wiedzy o nowościach i trendach zaproponuje nieszablonowe rozwiązania, które podkreślą styl i charakter mieszkania.

GL: Czy są style, które szczególnie sprawdzą się w tego typu wnętrzach?

Maja Śmichura: W mieszkaniach o nietypowych kształtach lepiej się sprawdzą style nowoczesne, z prostymi liniami, minimalistycznymi meblami i w zrównoważonych kolorach. Klasyczne czy eleganckie formy odnajdą się   w bardziej standardowych układach wnętrz.

GL: Jakie patenty aranżacyjne warto zastosować?

M.Ś.: Na pewno warto postawić na zabiegi, które optycznie powiększą przestrzeń – m.in. łączenie pomieszczeń, np. salonu z kuchnią. Świadome strefowanie mieszkania ma pozytywny wpływ na jego funkcjonalność. Dobrze wydzielone strefy w mieszkaniu wprowadzą harmonię i porządek.

Warto też pomyśleć o odpowiednim doborze światła – oświetlenie LED w klimatyczny sposób zaakcentuje asymetryczność mieszkania. Kolejnym patentem na wnętrza o nietypowym kształcie jest kolorystyka. Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń. Kontrastowe barwy są często elementem dekoracyjnym, ale mogą posłużyć również w strefowaniu przestrzeni. Dobierając kolory warto wziąć pod uwagę ulokowanie mieszkania w stosunku do stron świata. Jeśli chodzi o materiały – świetnie sprawdzi się m.in. szkło, lustra czy powierzchnie z połyskiem.

GL: Dziękujemy za rozmowę.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz