Architektura i design

Dobre mieszkanie dla mnie, czyli jakie? Na co zwrócić uwagę wybierając nowy dom

Anna Strożek

|

27 sierpnia 2019

Kiedy znajdziemy swoje wymarzone mieszkanie,  urządzamy je tak, aby odzwierciedlało nasz charakter, było funkcjonalne, ale i wyraziste. Podstawą jest wybór lokum, które będzie umożliwiało ciekawą aranżację. Ulubiony przez Polaków skandynawski styl nabiera barw i jest jeszcze bliżej natury. 

Jak pokazują dane – w Polsce wciąż jest duży popyt na nowe nieruchomości. W pierwszym kwartale 2019 r. deweloperzy na sześciu największych rynkach w kraju utrzymali sprzedaż na takim samym poziomie jak w poprzednich trzech miesiącach. Polacy wciąż chętnie kupują nieruchomości na rynku pierwotnym. Dobrze doświetlone i rozplanowane mieszkanie w atrakcyjnie zlokalizowanej okolicy to połowa sukcesu. Jak już zdecydujemy się na zakup wymarzonego mieszkania, które ma nam posłużyć przez lata, staramy się jak najlepiej je zaaranżować. Dziś podsumowujemy wszystkie elementy mające wpływ na stworzenie idealnego miejsca do życia!

Osiedla dobrze skomponowane

Pierwszym krokiem do stworzenia idealnego domu jest wybór odpowiedniego mieszkania. Często myślimy o tym jedynie przez pryzmat lokalizacji w ulubionej dzielnicy, czy dobrego dojazdu do pracy. Te aspekty są istotne. Jednak warto, przyjrzeć się także jak zorganizowane jest osiedle: czy wejścia i korytarze zapewniają swobodne poruszanie z rowerem lub wózkiem, czy deweloper pomyślał o zieleni i miejscach relaksu na zewnątrz. Miasto to bogata infrastruktura i wiele możliwości, ale też codzienny gwar ulic. 

— Dobrze zaprojektowane osiedle to takie, które w pełni pozwala na korzystanie z możliwości, jakie daje okolica, ale i w mądry sposób zapewnia spokój oraz intymność mieszkańców. Dlatego planując każdą inwestycję, wybieramy miejsca w pobliżu obszarów zielonych, myślimy o zorientowaniu budynków i ekspozycji okien na słońce, a także staramy się zadbać o wypełnienie przestrzeni wokół nowymi roślinami — mówi Izabela Kucharska, architekt, menadżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.

W funkcjonalnych przestrzeniach czujemy się lepiej

Bez względu na to, czy wybieramy mieszkanie małe, czy duże, weryfikujemy jego plan pod kątem rozplanowania. Czasem o wygodzie użytkowania nie decyduje ilość metrów kwadratowych, a dobrze przemyślana architektura.

  Dla większości z nas zakup mieszkania to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest, aby było ono dostosowane do zmieniających się potrzeb. Zwracamy uwagę na wielkość i usytuowanie okien, rozkład i możliwość aranżacji pomieszczeń. Z korytarza powinien być swobody dostęp do pozostałych części — mówi Izabela Kucharska. — Jeżeli mieszkanie ma być dobrym miejscem do życia dla osoby starszej lub z niepełnosprawnościami, to warto się rozejrzeć za takim umożliwiającym odpowiednie modyfikacje bez generowania znaczących kosztów. Przykładem osiedla, gdzie można znaleźć odpowiednie lokum, jest mokotowski Holm House. Zresztą rozwiązania takie, jak wejścia bezprogowe są również dużym udogodnieniem dla innych mieszkańców, np. rodzin z dziećmi — mówi Izabela Kucharska.

Osiedle Jaśminowy Mokotów w Warszawie

Skandynawski styl w nowym wydaniu

Mieszkanie o optymalnym naświetleniu, wysokości i funkcjonalnym rozplanowaniu to najlepsza sceneria dla świetnej aranżacji wnętrza. Bez względu na to, czy jego wykończenie oddajemy w ręce specjalistów, czy zajmujemy się tym sami, zależy nam na indywidualnym charakterze i poczuciu większej bliskości natury. Coraz wyraźniej widać zmianę w preferencjach, jeżeli chodzi o wystrój wnętrz. Minimalistyczny, pełen bieli styl ustępuje bardziej wyrazistemu. Chętniej sięgamy po zdecydowane kolory i różnorodne materiały.

— Mieszkanie ma być funkcjonalne, ale także i odważnie odzwierciedlające nas. Nie boimy się zdecydowanych kolorów i wzorów. Umiejętnie łączymy je z prostymi elementami dla zachowania równowagi. Zdecydowanie czujemy potrzebę kontaktu z naturą, co przejawia się w wykorzystaniu naturalnego drewna, czy też wkomponowaniu roślin — mówi Izabela Kucharska.

Nie chodzi o przepych i nadmiar elementów, ale o efektowne detale oraz większą różnorodność form.

Tęsknota za naturą i indywidualizm

Rośnie świadomość Polaków w zakresie ochrony środowiska, dlatego także przy urządzaniu wnętrza coraz częściej unikamy plastiku. Na popularności zyskują naturalne materiały w świeżym, nieco surowym wydaniu. Np. na podłogę wybieramy drewno olejowane z uwypukloną strukturą desek. Już go nie lakierujemy na wysoki połysk i przykrywamy kolorem. Od kilku sezonów popularne są na ścianach oraz tekstyliach motywy roślinne. Stosowane z umiarem, łączone z gładkimi powierzchniami i drewnem, nadają pomieszczeniom bardzo przytulny klimat. 

Źródło: pexels.com

— Projektując wystrój mieszkania, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę styl życia, zainteresowania i potrzeby jego użytkowników. To pozwala zdecydować o motywie przewodnim, jak np. podróże, który nada koncepcji spójności i sprawi, że mieszkańcy będą czuli się tam dobrze, po prostu u siebie — mówi Izabela Kucharska.

architektura
decyzja
design
mieszkanie
nowe mieszkanie
trendy
wystrój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku