Architektura i design

Dobre mieszkanie dla mnie, czyli jakie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Anna Strożek

|

27 sierpnia 2019

Kiedy znajdziemy swoje wymarzone mieszkanie,  urządzamy je tak, aby odzwierciedlało nasz charakter, było funkcjonalne, ale i wyraziste. Podstawą jest wybór lokum, które będzie umożliwiało ciekawą aranżację. Ulubiony przez Polaków skandynawski styl nabiera barw i jest jeszcze bliżej natury. Na co patrzeć, przy kupnie mieszkania, by czuć się w nim dobrze?

Duży popyt na mieszkania deweloperskie

Jak pokazują dane – w Polsce wciąż jest duży popyt na nowe nieruchomości. W pierwszym kwartale 2023 roku, deweloperzy na sześciu największych rynkach w kraju, sprzedali ponad 11 tys. mieszkań. To ponad 30% wzrost w porównaniu do ostatniego kwartału 2022 roku. Wspomniany wynik przebija pierwszy kwartał 2022 roku, kiedy deweloperzy sprzedali nieco ponad 10 tysięcy mieszkań.

Polacy wciąż chętnie kupują nieruchomości na rynku pierwotnym. Dobrze doświetlone i rozplanowane mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji to połowa sukcesu. Jak już zdecydujemy się na zakup wymarzonego mieszkania, które ma nam posłużyć przez lata, staramy się jak najlepiej je zaaranżować. Co sprawdzić przy zakupie mieszkania? Jakie elementy mają wpływ na stworzenie idealnego miejsca do życia?

Osiedla dobrze skomponowane

Pierwszym krokiem do stworzenia idealnego domu jest wybór odpowiedniego mieszkania. Często myślimy o tym jedynie przez pryzmat lokalizacji w ulubionej dzielnicy, czy dobrego dojazdu do pracy. Te aspekty są istotne. Jednak warto, przyjrzeć się także jak zorganizowane jest osiedle: czy wejścia i korytarze zapewniają swobodne poruszanie z rowerem lub wózkiem, czy deweloper pomyślał o zieleni i miejscach relaksu na zewnątrz. Miasto to bogata infrastruktura i wiele możliwości, ale też codzienny gwar ulic. 

Dobrze zaprojektowane osiedle to takie, które w pełni pozwala na korzystanie z możliwości, jakie daje okolica, ale i w mądry sposób zapewnia spokój oraz intymność mieszkańców. Dlatego planując każdą inwestycję, wybieramy miejsca w pobliżu obszarów zielonych, myślimy o zorientowaniu budynków i ekspozycji okien na słońce, a także staramy się zadbać o wypełnienie przestrzeni wokół nowymi roślinami — mówi Izabela Kucharska, architekt, menadżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Dobrze zorganizowane  osiedle

Pierwszym krokiem do stworzenia idealnego domu jest wybór odpowiedniego mieszkania. Często myślimy o tym jedynie przez pryzmat lokalizacji w ulubionej dzielnicy, czy dobrego dojazdu do pracy. Te aspekty są istotne. Jednak warto przyjrzeć się także temu, jak zorganizowane jest osiedle:

  • Czy wejścia i korytarze zapewniają swobodne poruszanie się z rowerem lub wózkiem?
  • Czy deweloper pomyślał o zieleni i miejscach relaksu na zewnątrz?
  • Czy w budynku znajduje się winda?
  • Czy w budynku jest specjalne miejsce na wózki lub rowery?

Dobrze zaprojektowane osiedle to takie, które w pełni pozwala na korzystanie z możliwości, jakie daje okolica, ale i w mądry sposób zapewnia spokój oraz intymność mieszkańcom. Dlatego planując każdą inwestycję, wybieramy miejsca w pobliżu obszarów zielonych, myślimy o zorientowaniu budynków i ekspozycji okien na słońce, a także staramy się zadbać o wypełnienie przestrzeni wokół nowymi roślinami — mówi Izabela Kucharska, architekt, menadżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Jaśminowy Mokotów etap 3

Na co patrzeć przy kupnie mieszkania? Funkcjonalna przestrzeń

Bez względu na to, czy wybieramy mieszkanie małe, czy duże, weryfikujemy jego rozkład pod kątem rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń. Czasem o wygodzie użytkowania nie decyduje ilość metrów kwadratowych, a dobrze przemyślana architektura, jak np. ekspozycja okien.

—  Dla większości z nas zakup mieszkania to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest, aby było ono dostosowane do zmieniających się potrzeb. Zwracamy uwagę na wielkość i usytuowanie okien, rozkład i możliwość aranżacji pomieszczeń. Z korytarza powinien być swobody dostęp do pozostałych części — mówi Izabela Kucharska. 

Jeżeli mieszkanie ma być dobrym miejscem do życia dla osoby starszej lub z niepełnosprawnościami, to warto rozejrzeć się za lokalem, w którym łatwo będzie wprowadzić potrzebne modyfikacje, bez konieczności generowania znaczących kosztów. Przykładem osiedla, gdzie można znaleźć odpowiednie lokum, jest mokotowski Holm House. Zresztą rozwiązania takie, jak wejścia bezprogowe są również dużym udogodnieniem dla innych mieszkańców, np. rodzin z dziećmi — mówi Izabela Kucharska.

Sitta (mieszkanie wykończone pod klucz) Holm House 4

Jak urządzić mieszkanie dla siebie? Skandynawski styl w nowym wydaniu

Na co patrzeć przy kupnie mieszkania? Warto upewnić się, czy lokal ma optymalne naświetlenie, wysokość i jest funkcjonalnie rozplanowane. Jeśli tak, będzie stanowiło najlepszą scenerię dla świetnej aranżacji wnętrza. Bez względu na to, czy jego wykończenie oddajemy w ręce specjalistów, czy zajmujemy się tym sami, zależy nam na indywidualnym charakterze i poczuciu większej bliskości natury. Coraz wyraźniej widać zmianę w preferencjach, jeżeli chodzi o wystrój wnętrz. Minimalistyczny, pełen bieli styl ustępuje bardziej wyrazistemu. Chętniej sięgamy po zdecydowane kolory i różnorodne materiały.

Mieszkanie ma być funkcjonalne, ale także i odważnie odzwierciedlające nas. Nie boimy się zdecydowanych kolorów i wzorów. Umiejętnie łączymy je z prostymi elementami dla zachowania równowagi. Zdecydowanie czujemy potrzebę kontaktu z naturą, co przejawia się w wykorzystaniu naturalnego drewna, czy też wkomponowaniu roślin — mówi Izabela Kucharska.

Nie chodzi o przepych i nadmiar elementów, ale o efektowne detale oraz większą różnorodność form.

Co sprawdzić przy zakupie mieszkania? Proekologiczne rozwiązania i ukłon w stronę natury

Rośnie świadomość Polaków w zakresie ochrony środowiska, dlatego także przy urządzaniu wnętrza coraz częściej unikamy plastiku. Podczas urządzania mieszkania, na popularności zyskują naturalne materiały w świeżym, nieco surowym wydaniu. Np. na podłogę wybieramy drewno olejowane z uwypukloną strukturą desek. Już go nie lakierujemy na wysoki połysk i przykrywamy kolorem. Od kilku sezonów popularne są na ścianach oraz tekstyliach motywy roślinne. Stosowane z umiarem, łączone z gładkimi powierzchniami i drewnem, nadają pomieszczeniom bardzo przytulny klimat.

Projektując wystrój mieszkania, należy, przede wszystkim, wziąć pod uwagę styl życia, zainteresowania i potrzeby jego użytkowników. To pozwala zdecydować o motywie przewodnim, jak np. podróże, który nada koncepcji spójności i sprawi, że mieszkańcy będą czuli się tam dobrze, po prostu u siebie — mówi Izabela Kucharska.

architektura
co sprawdzić przy zakupie mieszkania
decyzja
design
mieszkanie
na co patrzec przy kupnie mieszkania
na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania
nowe mieszkanie
trendy
wystrój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz