Architektura i design

Japandi – skandynawski minimalizm i japońska miłość do natury

Redakcja

|

21 października 2022

Skanska, jako firma wywodząca się ze Skandynawii, stawia na prostotę, minimalizm i naturalne kolory zarówno na zewnątrz budynków, jak i we wnętrzach mieszkań wykończonych „pod klucz” Sitta, które Skanska ma w swojej ofercie. Co ciekawe, motyw skandynawski stał się częścią innego, nowego nurtu aranżacyjnego, który łączy kraj północy z wyspą dalekiego wschodu – Japonią.  

Zarówno japońska filozofia „wabi sabi”, jak i duńskie „hygge” oparte są na uwielbieniu prostoty. Pierwszy styl nawiązuje do umiłowania natury, a drugi do komfortu polegającego na czerpaniu radości z najmniejszych rzeczy. Ich połączenie zapoczątkowało – koncept Japandi, który idealnie wpisuje się w obecne trendy mieszkaniowe. Jak wykorzystać styl w swoim domowym zaciszu? 

Styl japandi - przykłady aranżacji mieszkań

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Harmonijna przestrzeń  

Podstawą Japandi jest uporządkowane otoczenie i umiar. Zanim rozpocznie się zakupy nowych dodatków, warto zacząć od krytycznego spojrzenia na obecny dobytek. Z pewnością znajdą się ozdoby, a nawet meble, które można oddać lub sprzedać. W przypadku wątpliwości, czego się pozbyć, najlepiej zastosować zasadę stylu Japandi i ograniczyć wyposażenie do 3 kolorów wybranych z palety beży, szarości, bieli, czerni czy barw bliskich ziemi, drewna. Czasami już to wystarczy, aby przestrzeń nabrała harmonii i wywołała uczucie spokoju. 

Styl japandi - przykłady aranżacji mieszkań

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Niezwykle istotne jest również utrzymanie w mieszkaniu porządku. Należy zadbać o odpowiednią przestrzeń do przechowywania oraz wyznaczyć jasno określone miejsce na cały dobytek. Jest to szczególnie ważne w małych pomieszczeniach, w których zachowanie ładu, optycznie je powiększy. 

Styl japandi - przykłady aranżacji mieszkań

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Czyste linie mebli 

Gdy przestrzeń zostanie już odpowiednio przygotowana, kolejnym krokiem są meble. Zgodnie z zasadami minimalizmu powinny być prostymi bryłami geometrycznymi, najlepiej bez zbędnych zdobień, a nawet klamek. We wnętrzu w stylu Japandi to struktura odgrywa pierwszoplanową rolę. Aby nadać wnętrzu klimat, najlepiej wybrać meble z naturalnych surowców. W przypadku drewnianych mebli lub podłogi idealnie sprawdzą się jesion, biała sosna i buk – typowe dla wnętrz skandynawskich – a także cyprys, modrzew, bambus czy cedr – pochodzące z Japonii.  

Sitta by Skanska - wnętrze w stylu japandi

Sitta by Skanska – wnętrze w stylu japandi

Innym materiałem, który nada wnętrzu charakteru, jest kamień. Może zostać wykorzystany np. w kuchni w postaci blatu lub odpowiednio wystylizowanej ściany. Chropowatość surowca i jego naturalna kolorystyka wprowadzą do pomieszczenia aurę spokoju. 

Sitta by Skanska - wnętrze w stylu japandi

Sitta by Skanska – wnętrze w stylu japandi

Naturalne dodatki 

Zarówno styl skandynawski, jak i japoński słyną z miłości do natury. Dlatego we wnętrzu nie może zabraknąć roślin. Mogą być to suche trawy, gałązki, a także tzw. ikebany – czyli żywe kwiaty układane zgodnie z zachodnim stylem opartym na harmonii i linearnych konstrukcjach. Zieleń będzie z kolei świetnym elementem ozdobnym, który doda pokojom optymizmu. Najlepiej sprawdzą się rośliny o drobnych liściach np. drzewko bonsai czy pieniążek. Ciekawym urozmaiceniem będą również pnącza, zwisające z półek jak asparagus i hoja. Łatwą w utrzymaniu klasyką są także sukulenty, które można hodować w niewielkich grupach. Rośliny w plecionych donicach lub terakocie nie tylko wyglądają efektownie, ale oczyszczają powietrze i ułatwiają wyciszenie.  

Styl japandi - przykłady aranżacji mieszkań

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Japandi to nurt aranżacyjny, który cechuje się funkcjonalnością, dlatego ozdoby powinny być przede wszystkim przydatne. Warto zatem zainwestować np. w lampy o wyrafinowanych kształtach, ceramikę w naturalnych kolorach czy – w przypadku dużych pomieszczeń, w których potrzeba wydzielić bardziej przytulne strefy – japońskie parawany. Mimo dość sztywnych zasad, które obowiązują w przypadku tego stylu, w doborze dodatków ogranicza tylko wyobraźnia. Naturalne piękno można odnaleźć w wielu elementach wystroju, które wykorzystywane są na co dzień: misy na owoce, wazony czy plecione dywany i poduszki. Najważniejsze jest pamiętanie o zachowaniu umiaru i ograniczenie się do trzech kolorów. 

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Japandi to styl ponadczasowy. Idealna harmonia minimalizmu i natury gwarantuje, że mieszkanie urządzone w tym nurcie będzie bezpieczną i przytulną przystanią. Dom stanie się miejscem, w którym każdy będzie mógł się zrelaksować i wyciszyć. W dobie panującego konsumpcjonizmu, jest to również sposób, na utrzymanie w najbliższej przestrzeni ładu oraz powstrzymanie się przed zakupem zbędnych przedmiotów.  

aranżacja
design
japaandi
Skanska
styl aranżacyjny
styl skandynawski
trendy
wnętrza

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku