Architektura i design

Japandi – skandynawski minimalizm i japońska miłość do natury

Redakcja

|

21 października 2022

W Skanska, jako firmie wywodzącej się ze Skandynawii, stawiamy na prostotę, minimalizm i naturalne kolory zarówno na zewnątrz budynków, jak i we wnętrzach mieszkań wykończonych „pod klucz” Sitta, które mamy w swojej ofercie. Co ciekawe, motyw skandynawski stał się częścią innego, nowego nurtu aranżacyjnego, który łączy kraj północy z wyspą dalekiego wschodu – Japonią. 

Mieszkania w stylu japandi – jak to się zaczęło?

Zarówno japońska filozofia „wabi sabi”, jak i duńskie „hygge” oparte są na uwielbieniu prostoty. Pierwszy styl nawiązuje do umiłowania natury, a drugi do komfortu polegającego na czerpaniu radości z najmniejszych rzeczy. Ich połączenie zapoczątkowało niezwykle modny dziś i chętnie wykorzystywany przez topowych projektantów koncept Japandi, który idealnie wpisuje się w obecne trendy mieszkaniowe. Jak wykorzystać styl w swoim domowym zaciszu? O tym w dalszej części artykułu.

Styl japandi - przykłady aranżacji mieszkań

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Japoński i skandynawski minimalizm we wnętrzach – harmonijna przestrzeń 

Podstawą mieszkań w stylu japandi jest uporządkowane otoczenie i umiar. Zanim wyruszysz na zakupy nowych dodatków, zacznij od krytycznego spojrzenia na to, co aktualnie masz w swoim mieszkaniu. Z pewnością znajdą się ozdoby, a nawet meble, które można oddać lub sprzedać. W przypadku wątpliwości, czego się pozbyć, najlepiej zastosować zasadę stylu japandi i ograniczyć wyposażenie do maksymalnie 3 kolorów wybranych z palety beży, szarości, bieli, czerni czy barw nawiązujących do natury, a zwłaszcza ziemi, drewna i kamienia. Czasami już to wystarczy, aby przestrzeń nabrała harmonii i wywołała uczucie spokoju i harmonii sprzyjającej wypoczynkowi we własnych czterech kątach.

Styl japandi - przykłady aranżacji mieszkań

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Aby umiejętnie wpleść styl japandi do aranżacji, warto pamiętać, że niezwykle istotne jest również utrzymanie w mieszkaniu porządku. Najlepiej podzielić je na strefy, m.in. dzienną i nocną – idealną, by móc zregenerować się po męczącym dniu. Należy także zadbać o odpowiednią przestrzeń do przechowywania oraz jasno wyznaczyć przeznaczone do tego miejsce. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w małych pomieszczeniach, w których zachowanie ładu, optycznie je powiększy, a dodatkowo sprawi, że wnętrza będą wydawać się przytulniejsze i uporządkowane.

Styl japandi - przykłady aranżacji mieszkań

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Meble w stylu japandi – czyste linie i naturalne materiały

Gdy przestrzeń zostanie już odpowiednio przygotowana, kolejnym krokiem do wdrożenia stylu japandi będzie dobór odpowiednich mebli. Zgodnie z zasadami japońskiego i skandynawskiego minimalizmu, powinny być prostymi bryłami geometrycznymi, najlepiej bez zbędnych zdobień, a nawet klamek. Im prościej, tym lepiej. We wnętrzu w stylu japandi to struktura poszczególnych materiałów odgrywa pierwszoplanową rolę. Aby nadać wnętrzu klimat, warto wybrać meble z naturalnych surowców. W przypadku drewnianych mebli lub podłogi idealnie sprawdzą się jesion, biała sosna i buk – typowe dla wnętrz skandynawskich – a także cyprys, modrzew, bambus czy cedr – pochodzące z Japonii.

Sitta by Skanska - wnętrze w stylu japandi

Sitta by Skanska – wnętrze w stylu japandi

Innym materiałem, który świetnie wpisze się w klimat wnętrz urządzonych w stylu japandi i nada przestrzeni charakteru, jest kamień. Może zostać wykorzystany np. w kuchni w postaci blatu lub odpowiednio wystylizowanej ściany. Chropowatość surowca i jego naturalna kolorystyka wprowadzą do pomieszczenia aurę spokoju.

Sitta by Skanska - wnętrze w stylu japandi

Sitta by Skanska – wnętrze w stylu japandi

Mieszkanie – minimalizm z naturalnymi dodatkami w roli głównej

Zarówno styl skandynawski, jak i japoński słyną z miłości do natury. Dlatego we wnętrzach w klimacie japandi nie może zabraknąć roślin. Mogą być to suche trawy, gałązki, a także tzw. ikebany – czyli żywe kwiaty układane zgodnie z zachodnim stylem opartym na harmonii i linearnych konstrukcjach. Zieleń będzie z kolei świetnym elementem ozdobnym, który doda pokojom optymizmu, a po długim dniu w pracy, zapewni oczom przyjemne uczucie ukojenia. Najlepiej sprawdzą się rośliny o drobnych liściach np. drzewko bonsai czy tzw. „pieniążek”. Ciekawym urozmaiceniem będą również pnącza, zwisające z półek jak asparagus i hoja. Łatwą w utrzymaniu klasyką są także sukulenty, które można hodować w niewielkich grupach. Rośliny w plecionych donicach lub terakocie nie tylko wyglądają efektownie, ale oczyszczają powietrze i ułatwiają wyciszenie, dlatego doskonale sprawdzą się choćby w sypialni.

Przeczytaj również:

>> Zielono mi! Czyli mieszkanie w harmonii z naturą

Styl japandi - przykłady aranżacji mieszkań

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Styl skandynawsko-japoński – dekoracje

Styl japandi to nurt aranżacyjny, który cechuje się funkcjonalnością, dlatego ozdoby powinny być przede wszystkim przydatne. Warto zatem zainwestować np. w lampy o wyrafinowanych kształtach, ceramikę w naturalnych kolorach czy – w przypadku dużych pomieszczeń, w których potrzeba wydzielić bardziej przytulne strefy – japońskie parawany. Mimo dość sztywnych zasad, które obowiązują w przypadku tego stylu, w doborze dodatków ogranicza tylko wyobraźnia. Naturalne piękno można odnaleźć w wielu elementach wystroju, które wykorzystywane są na co dzień: misach na owoce, wazonach czy plecionych dywanach i poduszkach, które ocieplają aranżację i wprowadzają do wnętrz przytulny klimat. Najważniejsze to pamiętać o zachowaniu umiaru i ograniczeniu się do trzech kolorów.

Styl japandi – przykłady aranżacji mieszkań

Mieszkanie w stylu japandi – uniwersalna propozycja na lata

Japandi to styl ponadczasowy, który doskonale sprawdzi się w każdym domu. Idealna harmonia japońskiego i skandynawskiego minimalizmu oraz natury gwarantuje, że mieszkanie urządzone w tym nurcie będzie bezpieczną i przytulną przystanią na lata. Dom stanie się miejscem, w którym każdy będzie mógł się zrelaksować i wyciszyć. W dobie panującego konsumpcjonizmu, jest to również sposób, na utrzymanie w najbliższej przestrzeni ładu oraz powstrzymanie się przed zakupem zbędnych przedmiotów.

To również może Cię zainteresować:

>> 10 rzeczy, po których od razu poznasz skandynawski design
>> Funkcjonalne mieszkanie – jak je zaaranżować?

aranżacja
design
japaandi
japoński minimalizm
japońskie mieszkania
japońskie mieszkanie
meble japandi
meble w stylu japandi
mieszkanie minimalizm
mieszkanie w stylu japandi
skandynawski minimalizm
Skanska
styl aranżacyjny
styl japoński skandynawski
styl japonski we wnętrzach
styl skandynawski
trendy
wnętrza

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz