Zapytaj eksperta

Funkcjonalne mieszkanie – jak je zaaranżować?

Redakcja

|

25 listopada 2022

Niewielkie i przytulne czy duże i przestronne – bez dwóch zdań metraż mieszkania jest bardzo ważny podczas planowania jego aranżacji. O wiele bardziej istotny wydaje się jednak sam pomysł oraz przemyślane zagospodarowanie przestrzeni. Jak w kreatywny sposób wydzielić poszczególne strefy mieszkania? Jak zadbać o dodatkowe miejsce do przechowywania? A wreszcie – jak stworzyć estetyczne, wygodne i funkcjonalne miejsce do życia? Oto zestaw kilku praktycznych wskazówek. 

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis o nietypowych rozkładach mieszkań oraz o tym, jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Dlatego tym razem, w najnowszym odcinku z cyklu Zapytaj Eksperta, skoncentrujemy się wyłącznie na kwestiach aranżacyjnych i podpowiemy, o czym warto pamiętać, chcąc stworzyć komfortowe wnętrze mieszkania. 

Podział mieszkania na strefy użytkowe 

Najważniejszą zasadą podczas projektowania układu funkcjonalnego lokalu, jest podział mieszkania na dwie strefy – ogólnodostępną oraz prywatną. Pomieszczenia składające się na tę pierwszą to m.in. salon, kuchnia lub aneks kuchenny, przedpokój oraz toaleta.  

Sitta by Skanska - funkcjonalne mieszkanie w stylu classic

Sitta by Skanska – funkcjonalne mieszkanie w stylu classic

Prywatną strefę tworzą z kolei sypialnie, łazienka oraz dodatkowe pomieszczenia – takie jak garderoba lub pralnia. Ważne jest, by przestrzeń ogólnodostępna znajdowała się w pobliżu wejścia, a prywatna – w głębi mieszkania. To podział, który pomoże zapewnić komfort domowników.  

O wprowadzenie powyższego podziału dbają architekci i deweloper – już na etapie projektowania inwestycji. Pewne zmiany w tym zakresie można jednak wprowadzić poprzez zgłoszenie w odpowiednim czasie zmian lokatorskich.  

Kiedy ostateczny układ mieszkania jest gotowy, a sam lokal odebrany i w dużej mierze wykończony, można przystąpić do aranżowania jego wnętrza i dalszego strefowania przestrzeni. 

Strefowanie dużych i małych mieszkań 

W dużych mieszkaniach strefowanie można wprowadzić przy pomocy ścian przesuwnych lub mebli, które będą dodatkowym miejscem do przechowywania, a jednocześnie mogą stać się dominującym elementem wystroju. W tym przypadku dobrym pomysłem może być regał na książki czy ażurowe meble i dekoracje. Dzięki nim, bez całkowitego ,,zamykania” przestrzeni, uda się oddzielić od siebie dwie strefy – np. salon i jadalnię lub domowe biuro i pokój dzienny.

  

Strefowanie małych mieszkań może okazać się większym wyzwaniem, ale oczywiście jest możliwe. Kluczowe będzie w tym przypadku odpowiednie ustawienie mebli. Przykładowo – w salonie połączonym z aneksem kuchennym – warto postawić kanapę tyłem do kuchni. To prosty zabieg, który skutecznie pozwoli oddzielić strefę dzienną od strefy, w której przygotowywane są posiłki.  

Inną metodą na rozgraniczenie dwóch przestrzeni może być wykorzystanie różnych struktur powierzchni. W części kuchennej idealną podłogą będą łatwe do umycia kafelki, a w salonie – panele czy parkiet. Wykorzystanie różnorodnych form w kreatywny sposób może stworzyć ciekawe połączenie. 

Sitta by Skanska - funkcjonalne mieszkanie w stylu classic

Sitta by Skanska – funkcjonalne mieszkanie w stylu classic. Przykładowa aranżacja

Skuteczne podziały można również uzyskać poprzez stosowanie odpowiedniego oświetlenia. Żyrandol nad stołem stworzy przestrzeń jadalną, a z kolei lampa przy kanapie wprowadzi nastrój przytulnego salonu. 

Wydzielenie miejsca do pracy zdalnej 

Domowe „biuro”, czyli kolejna strefa – obecnie niezbędna niemal w każdym mieszkaniu. W lokalach, w których możliwe jest zaaranżowanie gabinetu w osobnym pokoju, stworzenie miejsca do pracy jest łatwe. Wyzwaniem są oczywiście te mieszkania, w których nie mamy do dyspozycji oddzielnej przestrzeni.

Sitta by Skanska - funkcjonalne mieszkanie w stylu classic

Sitta by Skanska – funkcjonalne mieszkanie w stylu classic. Przykładowa aranżacja

Dlatego warto w kreatywny sposób spojrzeć na sypialnię, salon lub jadalnię i wykorzystać potencjał tych pomieszczeń, myśląc o ich funkcjach dwuwymiarowo. Są to miejsca, które w ciągu dnia z powodzeniem mogą “zmieniać się” w domowe biuro.  

W przypadku sypialni, biurko może być również toaletką, a w jadalni – jego rolę przejmie stół, przy którym zwykle spożywa się posiłki. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Dlatego miejsce do pracy powinno zawsze być zlokalizowane w pobliżu okien.  

Sitta by Skanska - funkcjonalne mieszkanie w stylu modern

Sitta by Skanska – funkcjonalne mieszkanie w stylu modern. Przykładowa aranżacja

Istotne będzie również przygotowanie strefy do przechowywania przedmiotów używanych w czasie wykonywania służbowych obowiązków. Wystarczy w tym celu wydzielić niewielką przestrzeń w szafie w sypialni lub w szafkach kuchennych i właśnie tam ukryć biurowe akcesoria, kiedy pomieszczenia na powrót zaczynają pełnić swoje pierwotne funkcje. 

Pomysłowe przechowywanie 

Przestrzeń pomocnicza do przechowywania jest niezbędna w każdym mieszkaniu. W lokalach o większych powierzchniach można w tym celu zagospodarować dodatkowe pomieszczenia, np.: garderoby, spiżarnie czy pralnie. Z kolei w mniejszych mieszkaniach warto zastosować niestandardowe rozwiązania.

W małych metrażach każdy centymetr ma znaczenie, dlatego dobrze będzie wykorzystać przestrzeń, której zwykle nie bierze się pod uwagę podczas aranżacji. Przymocowanie do ściany haków pozwoli nam przechować np. rower, dzięki czemu zyskamy nie tylko „miejsce” do przechowania sprzętu sportowego, ale również oryginalną ozdobę korytarza lub pokoju. 

Wysokie, zaprojektowane na wymiar regały lub zabudowy, sięgające od podłogi aż po sufit, świetnie sprawdzą się w małych lokalach. Na najwyższych półkach warto oczywiście przechowywać pudełka z przedmiotami, które nie są wykorzystywane na co dzień, np. ozdoby świąteczne czy odzież sezonową. 

Sitta by Skanska - funkcjonalne mieszkanie w stylu modern

Sitta by Skanska – funkcjonalne mieszkanie w stylu modern. Przykładowa aranżacja

Bez względu na metraż, przestrzeń można urządzić funkcjonalne i estetycznie. Najważniejsze to spojrzeć na nią w niestandardowy sposób. Ważne jest też, by nie ograniczać jej do samej powierzchni, ale dostrzec również potencjał w zagospodarowaniu ścian, świateł czy mebli. Dzięki kreatywnemu myśleniu nawet niewielkie mieszkanie stanie się wygodnym domem.  

aranżacja
aranżacja mieszkania
design
home office
przechowywanie

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz