Architektura i design

Mieszkanie dla seniora. O ponadczasowym podejściu do aranżacji wnętrz

Anna Strożek

|

23 stycznia 2019

Srebrne tsunami” – tak demografowie określają postępujące globalne starzenie się społeczeństw. Według danych GUS w 2040 roku na 100 wnuków Polsce będzie przypadać około 220 dziadków, podczas gdy w latach 90. było ich mniej niż 50. I choć myśli dotyczące starości zazwyczaj odkładamy na później, to dopasowanie zawczasu funkcjonalności własnego mieszkania do nawyków, upodobań i kondycji fizycznej może sprawićże okres emerytury będzie czymś znacznie przyjemniejszym niż stereotypowa jesień życia. 

Choć dziś perspektywa aranżacji wnętrza pod wymogi osób starszych może nie dotyczyć Was bezpośrednio, warto wiedzieć jak zapewnić sobie i swoim bliskim pełną swobodę oraz nowe możliwości we własnym domu. Zapewne przyjdzie czas, by zaopiekować się rodzicami czy dziadkami lub zadbać o własną przyszłość. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad.

Przestrzeń równa się bezpieczeństwo

Jak zapewnia Izabela Kucharska, menadżer ds. projektowania w spółce mieszkaniowej Skanska, mieszkanie dla seniora nie musi wyglądać jak pokój szpitalny, może być nowoczesne i urządzone zgodnie z wiodącymi trendami. Niemniej jednak poznanie przyzwyczajeń i ograniczeń wynikających z wieku, zarówno tych motorycznych, jak i sensorycznych jest najważniejsze w procesie projektowania. – Mieszkanie powinno zapewniać odpowiednią przestrzeń, bez niepotrzebnych zakamarków, schowków i zakrętów na korytarzach. Pożądane są za to udogodnienia typu poręcze czy nocne podświetlenie przypodłogowe pomagające zachować orientację przestrzenną – dodaje.  

Myśląc o swobodnym poruszaniu się, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno szerokość ciągów komunikacyjnych między pomieszczeniami, jak i dostęp do mebli. Nikt nie lubi przecież przeciskania się pomiędzy szafkami. 

Stonowana kolorystyka sprzyja koncentracji  

Malując mieszkanie postawmy na jeden wiodący kolor w naturalnym odcieniu. Zbyt duża różnorodność barw i wzorów może bowiem zaburzać wewnętrzną równowagę i dekoncentrować. Pamiętajmy także o zastosowaniu kontrastów i kodów barw dla poszczególnych pomieszczeń. Kolory w kuchni, łazience czy sypialni nie powinny zdominować przestrzeni, lecz podkreślić charakter całego mieszkania oraz indywidualny styl domownika. Stonowane i ciepłe odcienie mają pozytywny wpływ na samopoczucie – warto się na nie zdecydować szczególnie w salonie. Z kolei chłodniejsze barwy w sypialni  pomogą się wyciszyć i spokojnie zasnąć.  

Oprócz walorów wizualnych powinniśmy wziąć pod uwagę także akustykę mieszkania. Jeśli chcemy uniknąć dźwięków dochodzących z zewnątrz, wybierzmy materiały wytłumiające, np. akustyczne panele w formie obrazów. W ten sposób zapewnimy sobie spokój i kontakt ze sztuką – praktyczne i piękne rozwiązanie.  

Meble nie tylko do przechowywania 

Wybierając meble, dopasujmy ich wysokość nie tylko do pomieszczenia, ale i naszych możliwości. Upewnijmy się, że będziemy mieć ławy dostęp do najwyższych szafek i półek bez wspinania się na krzesła, stołki czy drabiny. To samo dotyczy foteli czy łóżek – ich gabaryty powinny umożliwiać łatwe siadanie i wstawanie. Zbyt miękkie i niskie kanapy sprawiają, że się w nich po prostu zapadamy.     

Nowym trendem rynkowym są także meble zaprojektowane z myślą o seniorach – obrotowe krzesła, łóżka z regulacją wysokości, a także fotele wyposażone w schowki na okulary czy podręczne przedmioty. Również producenci urządzeń AGD coraz częściej dostosowują swoją ofertę do osób starszych. Standardem stają się lodówki z sygnalizacją niedomkniętych drzwi czy płyty indukcyjne z możliwością obsługi okapu z poziomu płyty.  

Łazienka z funkcją bezpieczeństwa 

Choć w łazience nie spędzamy zbyt dużej ilości czasu, powinna ona być szczególnie funkcjonalna – tak, by można z niej było korzystać, nie obawiając się upadku. Wybierzmy zatem antypoślizgowe posadzki czy prysznic bez brodzika, ale za to z siedziskiem lub możliwością jego montażu w przyszłości. Dobrym pomysłem jest także lustro z regulowanym kątem nachylenia oraz baterie umywalkowe z regulatorem temperatury. To proste i dostępne na rynku rozwiązania.   

Zastosowanie powyższych wskazówek jest proste, a przy okazji może przyczynić się do poprawy komfortu wszystkich domowników i być ultranowoczesne. Dla seniora będzie oznaczać wiele realnych udogodnień i poczucie pełnej samodzielności. Bo chodzi głównie o to, by pokazywać naszym bliskim nowe możliwości, a nie potęgować wynikających z wieku ograniczeń. Weźmy to pod uwagę, planując kolejny remont lub zakup mieszkania i zadbajmy o lepsze jutro już dziś.  `

Na szczęście zmienia się także polski rynek mieszkaniowy. W Warszawie powstał Holm House, pierwsze osiedle z certyfikatem „Obiekt bez barier” przyznawanym przez Fundację Integracja. Miejsce to pozwala na swobodne użytkowanie przestrzeni także przez osoby starsze. Mamy nadzieję, że dobre praktyki w zakresie dostępności architektonicznej staną się wkrótce rynkowym standardem.

 

 

 

dostępność
Holm House
mieszkania
Obiekt bez Barier
Skanska

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz