Architektura i design

Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu

Anna Strożek

|

29 marca 2015

Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniuto to jedyna szkoła muzyczna w Polsce, a także  jedna z niewielu w Europie, łącząca tradycję gry na instrumentach klasycznych z rodzimym folklorem.

W skład filharmonii wchodzą trzy budynki. Pierwszy z nich składa się z sali do indywidualnej nauki, sal seminaryjnych i do rytmiki oraz świetlicy, biblioteki i mediatekiW drugim budynku znajdują się: sala koncertowa wyposażona w estradę dla 40-60 osobowego zespołu, dwa podesty dla chóru, szatnia, foyer oraz widownia na niemal 250 osób. Trzeci obiekt stanowi zespół warsztatów do budowy i napraw ludowych instrumentów muzycznych. Największym utrudnieniem przy budowie było wytłumienie i nadanie odpowiedniej akustyki we wnętrzu budynku, by żadne odgłosy z zewnątrz nie zakłócały ćwiczeń i koncertów.

Do budowy użyto cegły przypominającej kolorem drewno, wstawiono duże okna, a wszystko to zwieńczone zostało drewnianymi elementami. Tak wyglądający budynek ma oddawać klimat miejsca i sprawić, by idealnie wpisywał się w krajobraz. Filharmonia już samą fasadą „opowiada” o swoim przeznaczeniu. Wykorzystanie materiałów imitujących drewno odwołuje się do tradycji folklorystycznych, kultywowanych przez lokalną społeczność. Z kolei przeszklenia i sama bryła budynku ukazują jego nowoczesną naturę.

Wykorzystywanie nowoczesności z poszanowaniem tradycji to ważny element zrównoważonego rozwoju. Naszym zdaniem w wypadku zbąszyńskiej Filharmonii, oprócz ciekawej fasady, budynek spełnia także istotną rolę społeczną. Pozwala mieszkańcom kultywować lokalne tradycje.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz