Architektura i design

Hempcrete

Anna Strożek

|

24 marca 2015

Czy wiedzieliście, że włókna konopi to bardzo trwały materiał. Tworzy się z niego tkaniny, kosze na wzór wiklinowych, a po zmieszaniu z wapnem nawet… cegły! Hempcrete to właśnie naturalna cegła budowlana.

Trend ten jest bardzo popularny w USA. Jednak uprawa odmiany konopi, z której tworzy się budulec jest zakazana w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie sprowadzają więc gotową cegłę z Wielkiej Brytanii. Zjednoczone Królestwo boryka się z innym problemem. Cegła konopna stała się tak popularna, że lokalne firmy nie nadążają z jej produkcją i pozyskiwaniem niezbędnych materiałów.   

Co przyczyniło się do takiej popularności hempcrete? Cegła z konopi przypomina wyglądem i właściwościami beton, ale jest lżejsza i wytrzymalsza. Powstaje przez zmieszanie włókien konopnych z wapnem. Może służyć jako materiał izolujący lub konstrukcyjny. Hempcrete występuje w najróżniejszej postaci. Od cegieł do układów szalunkowych, aż dowersji natryskowej (materiał izolujący). Jak przystało na każdy materiał naturalny – jest w 100% odnawialny, a nawet posiada ujemną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Hempcrete nie nasiąka również wodą, przez co nie ma możliwości wystąpienia zagrzybienia w domu. Dodatkowo cegła konopna ma dobre właściwości akustyczne, cieplne, jest ognioodporna i nie straszne jej szkodniki. Konopia, z której wytwarza się hempcrete nie zawiera substancji narkotycznych.

Jeśli marzycie o naturalnym domu, warto rozważyć hempcrete jako jego budulec. Zainteresowani?

architektura
budownictwo
zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz