Architektura i design
Anna Strożek
|
26 stycznia 2021
Starasz się kupować ekologiczne rzeczy produkowane w uczciwych fabrykach? Wybierasz produkty z certyfikatem Fairtrade lub Rainforest Alliance Certified? Jeśli troska o środowisko i własne zdrowie przyświeca Ci również w innych życiowych decyzjach, to zakup mieszkania na osiedlu, które pod każdym względem jest eko, a do tego ma świetną jakość i architekturę, będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Ochrona środowiska to nie tylko korzyść dla świata natury, ale przede wszystkim dla ludzi. Wiele osób wciąż do końca nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. Potrzeba bowiem czegoś więcej niż zakazu używania plastiku, żeby naprawdę realnie wesprzeć planetę. Tymczasem budownictwo odpowiada za 40% całkowitego zużycia energii i za 35% emisji gazów cieplarnianych. (Dyrektywa UE, 2010). Dlatego, zrównoważone budownictwo, czyli odpowiedzialne za sposób ingerencji człowieka w środowisko naturalne, jest dziś istotnym filarem działań ekologicznych. W praktyce oznacza to gwarancję, że osiedle, na którym będziemy mieszkać, zostało wykonane z nietoksycznych materiałów, jest przyjazne dla środowiska i dla zdrowia jego mieszkańców. Ponadto, to także szereg nowoczesnych rozwiązań, które czynią nasze życie prostszym. Jeśli szukasz właśnie takiego miejsca, zwróć uwagę, czy osiedle posiada np. certyfikat BREEAM. Pamiętaj, że takie oznaczenie to także duża wartość w przypadku sprzedaży mieszkania w przyszłości – ekologiczne rozwiązania i życie w zgodzie z naturą będą tylko zyskiwały na znaczeniu w kolejnych latach.
Dowodem na to są także korzyści finansowe płynące z zakupu mieszkania z certyfikatem BREEAM. Dzięki niemu, możemy uzyskać korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego – konkretnie niższą marżę. Wystarczy skorzystać z programu Zielona hipoteka. Dotyczy on nieruchomości posiadających certyfikat oceny środowiskowej, czyli dokument potwierdzający proces oceny środowiskowej osiedla.
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to używany w Polsce system certyfikacji wielokryterialnej budynków, czyli mówiąc prościej, narzędzie służące do oceny budynków na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz jasno określonych parametrów technicznych. Mówiąc jeszcze prościej, osiedla z tym certyfikatem są przyjazne dla ludzi i środowiska, a życie w nich prostsze, bardziej ekologiczne i przyjemne.
BREEAM najłatwiej zrozumieć, jeśli spojrzymy na niego przez pryzmat 10 kategorii:
Zdecydowanie tak! Proces uzyskania BREEAM jest bardzo skomplikowany i wieloetapowy, ale się opłaca. Nie da się go po prostu kupić czy podrobić poprzez wykorzystanie podobnego logotypu (jak to często bywa w przypadku oznaczeń ekologicznej żywności czy ubrań!). Wszystko zaczyna się już podczas projektowania inwestycji. Wyznaczony Assesor, który odpowiada za budynek, ocenia wykorzystywane rozwiązania i zbiera dokumentację. Za każdą kategorię przyznawane są punkty. – Za ocenę powyżej 30% otrzymuje się certyfikat na poziomie Pass, >45% Good, >55% Very Good, >70% Excellent, a >85% Outstanding.
Pamiętaj, że zakup mieszkania to inwestycja długoterminowa. W domu spędzamy najwięcej czasu i tylko od naszej decyzji zależy, w jakiej przestrzeni będziemy mieszkać. Jeśli stawiasz na najwyższe standardy ekologiczne i komfort użytkowania, to certyfikowane osiedle będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz