Architektura i design

Certyfikowane osiedla – ekologiczne życie w każdym wymiarze

Anna Strożek

|

26 stycznia 2021

Starasz się kupować ekologiczne rzeczy produkowane w uczciwych fabrykach? Wybierasz produkty z certyfikatem Fairtrade lub Rainforest Alliance Certified? Jeśli troska o środowisko i własne zdrowie przyświeca Ci również w innych życiowych decyzjach, to zakup mieszkania na osiedlu, które pod każdym względem jest eko, a do tego ma świetną jakość i architekturę, będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Dlaczego warto kupić mieszkanie na certyfikowanym osiedlu? 

Ochrona środowiska to nie tylko korzyść dla świata natury, ale przede wszystkim dla ludzi. Wiele osób wciąż do końca nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. Potrzeba bowiem czegoś więcej niż zakazu używania plastiku, żeby naprawdę realnie wesprzeć planetę. Tymczasem budownictwo odpowiada za 40% całkowitego zużycia energii i za 35% emisji gazów cieplarnianych. (Dyrektywa UE, 2010). Dlatego, zrównoważone budownictwo, czyli odpowiedzialne za sposób ingerencji człowieka w środowisko naturalne, jest dziś istotnym filarem działań ekologicznych. W praktyce oznacza to gwarancję, że osiedle, na którym będziemy mieszkać, zostało wykonane z nietoksycznych materiałów, jest przyjazne dla środowiska i dla zdrowia jego mieszkańców. Ponadto, to także szereg nowoczesnych rozwiązań, które czynią nasze życie prostszym. Jeśli szukasz właśnie takiego miejsca, zwróć uwagę, czy osiedle posiada np. certyfikat BREEAM. Pamiętaj, że takie oznaczenie to także duża wartość w przypadku sprzedaży mieszkania w przyszłości – ekologiczne rozwiązania i życie w zgodzie z naturą będą tylko zyskiwały na znaczeniu w kolejnych latach. 

Dowodem na to są także korzyści finansowe płynące z zakupu mieszkania z certyfikatem BREEAM. Dzięki niemu, możemy uzyskać korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego – konkretnie niższą marżę. Wystarczy skorzystać z programu Zielona hipoteka. Dotyczy on nieruchomości posiadających certyfikat oceny środowiskowej, czyli dokument potwierdzający proces oceny środowiskowej osiedla. 

Czym właściwie jest BREEAM? 

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to używany w Polsce system certyfikacji wielokryterialnej budynków, czyli mówiąc prościej, narzędzie służące do oceny budynków na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz jasno określonych parametrów technicznych. Mówiąc jeszcze prościej, osiedla z tym certyfikatem są przyjazne dla ludzi i środowiska, a życie w nich prostsze, bardziej ekologiczne i przyjemne.  

BREEAM najłatwiej zrozumieć, jeśli spojrzymy na niego przez pryzmat 10 kategorii: 

  • zarządzanie  maksymalne wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, poszanowanie zieleni, najwyższe standardy technologiczne służące ochronie środowiska i zapewnieniu komfortu mieszkańcom, 
  • zdrowie i dobre samopoczucie – wpływ osiedla na mieszkańców, np. poprzez poziom hałasu w okolicy, 
  • energia – rozwiązania energooszczędne zastosowane w mieszkaniach i w częściach wspólnych osiedla, np. panele fotowoltaiczne czy czujniki zmierzchu, które włączają oświetlenie dopiero po zmroku, 
  • transport – dostępność komunikacji miejskiej w pobliżu osiedla, 
  • woda – rozwiązania pozwalające na oszczędzanie wody lub wykorzystanie deszczówki, 
  • materiały – tylko ze sprawdzonych źródeł, nietoksyczne i maksymalnie przyjazne dla środowiska, np. wykorzystanie legalnie uprawianego i pozyskanego drewna czy materiałów niezawierających azbestu, 
  • odpady – racjonalna gospodarka odpadami, nacisk na dokładne sortowanie i recykling 
  • wykorzystanie terenu i ekologia – tereny zielone otaczające osiedle, 
  • zanieczyszczenia – stopień zanieczyszczeń na terenie osiedla monitorowany przez czujniki oraz efektywne sposoby ich redukcji, np. przez wykorzystanie materiałów budowlanych absorbujących toksyny, 
  • innowacje – np. smart home pozwalający na kontrolowanie gniazdek, oświetlenia czy temperatury w domu. 

Uzyskanie certyfikatu – czy to wiarygodny wskaźnik eko budownictwa? 

Zdecydowanie tak! Proces uzyskania BREEAM jest bardzo skomplikowany i wieloetapowy, ale się opłaca. Nie da się go po prostu kupić czy podrobić poprzez wykorzystanie podobnego logotypu (jak to często bywa w przypadku oznaczeń ekologicznej żywności czy ubrań!). Wszystko zaczyna się już podczas projektowania inwestycji. Wyznaczony Assesor, który odpowiada za budynek, ocenia wykorzystywane rozwiązania i zbiera dokumentację. Za każdą kategorię przyznawane są punkty– Zocenę powyżej 30% otrzymuje się certyfikat na poziomie Pass, >45% Good, >55% Very Good, >70% Excellent, a >85% Outstanding. 

Pamiętaj, że zakup mieszkania to inwestycja długoterminowa. W domu spędzamy najwięcej czasu i tylko od naszej decyzji zależy, w jakiej przestrzeni będziemy mieszkać. Jeśli stawiasz na najwyższe standardy ekologiczne i komfort użytkowania, to certyfikowane osiedle będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.  

 

 

 

BREEAM
Certyfikat
osiedle
zakup mieszkania

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz