Lagom w praktyce

Mieszkanie, które samo walczy ze smogiem 

Anna Strożek

|

1 marca 2021

Z roku na rok dużo częściej i głośniej mówi się o smogu. Mimo coraz większej wiedzy i świadomości, niewiele jesteśmy w stanie sami zrobić, by poprawić ogólną jakość powietrza w mieście. Możemy jednak zadbać o czyste powietrze we własnym mieszkaniu, chroniąc nas i naszych najbliższych przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń. 

Mieszkania wybudowane z myślą o Twoim zdrowiu  

Do kwestii smogu i ochrony przed jego szkodliwym działaniem, coraz odpowiedzialniej podchodzą deweloperzy. Na przykład na warszawskich osiedlach Mickiewicza (etap III oraz IV) czy Holm House (etap III), wszystkie budynki zostały wyposażone w całkowicie zautomatyzowane nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne. Takie rozwiązanie stanowi skuteczną barierę przed niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami pyłu PM10 i PM25, równocześnie zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Przy takiej ochronie, posiadanie w domu oczyszczacza powietrza nie jest już konieczne. Nawiewniki to również ogromna korzyść dla alergików, negatywnie odczuwających pylenie roślin wiosną i latem. Co ważne, cały system zapewnia odpowiednią przepuszczalność powietrza i nie powoduje wyziębiania pomieszczeń. 

Na eko osiedlach można znaleźć także zewnętrzne czujniki jakości powietrza, połączone z aplikacją mobilną. Dzięki nim mieszkańcy w prosty sposób mogą sprawdzić stężenie szkodliwych substancji w swoim najbliższym otoczeniu. Zimą warto szczególnie zwracać uwagę na to, czy normy danego dnia nie zostały przekroczone. Wtedy lepiej zrezygnować z otwierania okien oraz wietrzenia pomieszczeń i poczekać, aż sytuacja się ustabilizuje. Fundatorami takich czujników często są instytucje lub prywatne firmy, które wykazują troskę o budowanie świadomości mieszkańców dotyczącej dbania o środowisko i własne zdrowie. 

Na poprawę jakości powietrza na osiedlach wpływają też wszystkie jego zielone części, takie jak skwery, patia, ogrody, parki, pełniące jednocześnie funkcję rekreacyjnąWszystko za sprawą odpowiednio dobranej roślinności zwiększonej efektywności filtracji. Zagospodarowanie takich terenów jest dokładnie przemyślane przez dewelopera, a rośliny starannie dobrane w taki sposób, by nie tylko umilały chwile odpoczynku, ale także pozytywnie wpływały na zdrowie i komfort mieszkańców. 

Oczyszczacze powietrza na ratunek  

Jeśli mieszkanie nie jest wyposażone w nawiewniki antysmogowe, warto skorzystać z oczyszczaczy powietrza. Dzięki dokładnej filtracji oczyszczacz usuwa większość szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń takich jak smog: alergeny, brzydkie zapachy czy roztocza. A to z kolei wpływa nie tylko na nasze samopoczucie na co dzień, ale również długotrwale przekłada się na nasze zdrowie. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na liczbę na filtrze HEPA. Im będzie ona wyższa, tym lepiej urządzenie poradzi sobie w walce z uciążliwymi i szkodliwymi pyłkami. Przydatny może okazać się również filtr przedwstępny, wyłapujący większe zanieczyszczenia oraz filtr węglowy, który wyeliminuje nieprzyjemne zapachy w domu. Oczyszczacze mogą także nawilżać powietrze, wpływając na komfort przebywania we wnętrzach. Oprócz tego, że nowoczesne modele są ciche i energooszczędne, to ich wygląd i design jest coraz bardziej minimalistyczny i elegancki. Dzięki temu bez problemu wpasują się w styl mieszkania. 

Naturalne filtry – rośliny doniczkowe  

Nie dość, że wyglądają pięknie, ożywiają i ocieplają każde wnętrze, to jeszcze w naturalny sposób oczyszczają powietrze. Dobrze dobrana roślina jest w stanie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Skutecznie pochłania dwutlenek węgla oraz niektóre szkodliwe toksyny, jak np. benzen, amoniak i formaldehyd. Szczególnie polecanymi roślinami są: epipremnum złociste, skrzydłokwiat, wężownica, zielistka, palma areka, aglonema, zamiokulkas zamiolistny. 

Należy jednak bardzo uważać i większość z nich stawiać w miejscach, w których dzieci i zwierzęta nie będą mieć z nimi bezpośredniego kontaktu. Pochłaniają one bowiem toksyny z powietrza i przetwarzają wewnątrz liści, tym samym mogą one być bardzo szkodliwe dla zdrowia.  

Zwróć uwagę na kurz  

Nierówny przeciwnik w każdej domowej walce, nie tylko z porządkiem, ale i ze smogiem, to kurz! W sezonie grzewczym, kiedy smog intensywniej dostaje się do naszych domów, warto jeszcze dokładniej i częściej wycierać kurze oraz odkurzać podłogi. Pamiętaj także, aby odświeżać inne przedmioty, które mogą gromadzić zanieczyszczenia (zasłony, suszone kwiaty, koce).  Kurz najlepiej usuwać przy pomocy zwilżonej ściereczki. Jeśli chcesz uniknąć częstego stosowania drażniących układ oddechowy, chemicznych środków czyszczących, polecamy przygotować własny, naturalny płyn – wodę z octem lub sodą.  

Za sprawą tych kilku zmian w Twoim wnętrzu, jak i zastosowanych w naszych budynkach rozwiązań, które pomagają w codziennej walce ze smogiem, możesz w swoim mieszkaniu, po prostu odetchnąć z ulgą. I cieszyć się czystym, zdrowym powietrzem! 

eko mieszkania
nawiewniki antysmogowe
smog

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz