Lagom w praktyce

Ciepłe wnętrze zimą

Anna Strożek

|

21 lutego 2017

Najlepszą dla zdrowia, optymalną temperaturą w pomieszczeniu jest 21 stopni Celsjusza w dzień i 18-19 stopni nocą. Polska znajduje się w czołówce krajów, w których mieszkańcy przeznaczają duże sumy na koszty ogrzewania mieszkań. Istnieje kilka sposobów, by zmniejszyć te wydatki bez konieczności rezygnowania z ciepła w mieszkaniu.

1. Ocieplanie przez uszczelnianie

Pierwszym krokiem ku zwiększeniu temperatury w pomieszczeniu jest zadbanie o szczelność drzwi i okien. Wszelkiego typu otwory to główny czynnik powodujący wychłodzenie. Do uszczelniania okien można użyć folii, którą nakleja się na ramy – w ten sposób tworzy się dodatkowa warstwa termoizolacyjna. W podobny sposób działają uszczelki, silikony lub pianki. Innym, oryginalnym sposobem na uszczelnienie okna na linii parapetu, jest umieszczenie tam korków po winie. Na parapecie można też ustawić książki lub położyć grupy koc. To jedne z najprostszych, ale jednocześnie bardzo skutecznych sposobów na ocieplenie mieszkania. Do uszczelniania drzwi najlepsze są uszczelki oraz próg. Jeżeli go nie ma, ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamocowanie na skrzydle drzwiowym od wewnątrz wykonanego z materiału izolatora. W sprzedaży dostępne są tego typu akcesoria, np. w kształcie maskotek.

2. Przemeblowanie jako sposób na cieplejsze wnętrze

Mieszkańcy parterów i ostatnich pięter w blokach często borykają się z problemem szybkiego wychładzania pomieszczenia. Na parterze można przykryć najzimniejszą część lokum – jaką jest podłoga – grubym, ciepłym dywanem lub wykładziną. Tego typu izolacja jest bardzo skuteczna i dodatkowo sprawia, że wnętrze jest przytulniejsze i cichsze. Ostatnie piętro jest bardziej problematyczne. Tam należy zadbać przede wszystkim o uszczelnienie okien i odsłonięcie grzejników. Mieszkanie zlokalizowane na rogu bloku można dodatkowo docieplić, stawiając przy ścianach narożnych meble, np. szafy czy etażerki.

3. Folia i efektywne używanie grzejników

Bardzo ważne jest sprawdzenie instalacji grzewczej. Zapowietrzone kaloryfery nie działają właściwie, przez co pomieszczenie jest ogrzewane niedostatecznie lub wcale. Jeżeli grzejniki działają w sposób prawidłowy, warto zamocować za nimi folię, która będzie odbijała ciepło. Może być to folia specjalnie do tego przeznaczona lub zwykła – aluminiowa. W drugim przypadku folię należy nakleić błyszczącą powierzchnią na zewnątrz. Ponadto grzejnik nie powinien być przysłonięty firanką. Wtedy powietrze ogrzewane jest tylko między szybą okna a tkaniną i bardzo szybko się wychładza. Istotne również jest, by kaloryfer nie był zastawiony meblami, szafkami ani innymi przedmiotami. Suszenie na nim prania również powoduje, że w mieszkaniu jest wówczas chłodniej.

4. Ocieplanie ścian

Wszelkiego typu zewnętrzne prace remontowe dotyczące ocieplania ścian domu najlepiej przeprowadzać w okresie wiosenno-letnim. Zimą można wykonać docieplenie ścian wewnętrznych. W tym celu wykorzystuje się mineralne płyty, które mocuje się na najchłodniejszej w pomieszczeniu ścianie. Taki zabieg pozwala na zmniejszenie strat ciepła nawet o 70%. Płyty te charakteryzują się bardzo wysokimi parametrami izolacji termicznej oraz regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Można je też malować na wybrane kolory, dzięki temu nie zaburzają aranżacji wnętrza.

5. Dodatkowe źródła ciepła: grzejniki, termofory i lampiony

Zimą, szczególnie w mieszkaniach znajdujących się w kamienicach, najchłodniejszym miejscem jest łazienka, w której często nie ma kaloryfera. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup przenośnego grzejnika, który można włączać na chwilę – przed lub w trakcie kąpieli. Grzejniki takie są niewielkie, niedrogie i zasilane elektrycznie. Mogą też służyć jako dodatkowe źródło ciepła w bardzo mroźne dni w innych pomieszczeniach. Termofor lub poduszka elektryczna to rozwiązanie doraźne, ale także bardzo skuteczne. Lampiony nie tylko ogrzeją wnętrze, podnosząc delikatnie temperaturę powietrza, ale też będą bardzo ciekawym wyposażeniem aranżacyjnym i dodatkowym źródłem światła.

Jednym z najlepszych rozwiązań ograniczania wydatków na ogrzewanie mieszkania jest analizowanie kosztów eksploatacji lokum już na etapie jego kupna. Warto inwestować w nieruchomości budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego projektowania i prestiżowymi wyróżnieniami ekologicznymi takimi jak np. certyfikat BREEAM. Tego typu standardy są priorytetem powstającego przy ul. Rudzkiej 9 w Warszawie osiedla Mickiewicza. Zastosowane zostały tam nowoczesne i proekologiczne rozwiązania takie jak np. panoramiczne okna, które przy zachowaniu dużej powierzchni przeszklenia, a tym samym dostępu światła dziennego, mają wysokiej jakości parametry dotyczące izolacji termicznej. Na ciepło wewnątrz mieszkania wpływa również usytuowanie budynku. Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu działania promieni słonecznych koszt ogrzewania w czasie 7 zimnych miesięcy w roku może generować oszczędności nawet na poziomie 10%.

|

Mogą Ci się spodobać

Polska jak Kalifornia

31 sierpnia 2015

Guerilla Gardening

4 lutego 2015

Zimowy Jadłospis

28 stycznia 2018

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz