Lagom w praktyce

Zrównoważone Miasta: Kopenhaga

Anna Strożek

|

12 stycznia 2015

Ponad 300 km ścieżek rowerowych w mieście pięciokrotnie mniejszym niż Warszawa. Woda w porcie, w której bez obaw można się kąpać, a na spacer można wybrać się do parku, liczącego prawie 2 tysiące hektarów. A to nie wszystko, co oferuje Kopenhaga. Zapraszamy na spacer po stolicy Danii!

Kopenhaga to największe miasto i stolica Danii, położona na wschodniej części wyspy Zelandia i Amager. Połączona jest także mostem Sundem ze szwedzkim Malmo. Co sprawia, że Kopenhaga jest jednym z najbardziej zrównoważonych miast na świecie?

Dania upodobała sobie szczególnie rozwiązania związane z dbałością o środowisko. Kopenhaga jest postrzegana jako „najbardziej zielone miasto na świecie” według raportu Global Green Economy Index (GGEI). Przysługując się środowisku, duńskie władze sprawiły, że poprawiła się również jakość życia mieszkańców i sytuacja ekonomiczna miasta.

Stolica Danii przede wszystkim wspiera rowerzystów, jest tu ponad 300 km ścieżek rowerowych, z których część położona jest w najbardziej malowniczych częściach miasta. Każdy mieszkaniec Kopenhagi statystycznie pokonuje około 3 km dziennie rowerem, a prawie 50% z nich codziennie podróżuje na dwóch kółkach do pracy, szkoły lub na spotkania ze znajomymi. Sprzyjają temu takie rozwiązania jak most rowerowy nad najbardziej ruchliwą ulicą, czy zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych do ścisłego centrum miasta i wyznaczonych obszarów. Nieprzestrzeganie zakazów wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi – nawet do 2,5 tysiąca euro.

W duńskiej stolicy świetnie funkcjonuje komunikacja miejska. Bardzo dobrze rozbudowana jest sieć metra i kolejek miejskich, które umożliwiają dotarcie z centrum do praktycznie każdego miejsca w mieście w około 15 minut. W Kopenhadze kursują również autobusy zasilane energią elektryczną. Dla wygody pasażerów ładowane są w nocy, a w dzień kursują co 7 minut.

W Stolicy Danii znajduje się dużo terenów zielonych, a największy park liczy 2 tysiące hektarów. Większość mieszkańców Kopenhagi od takich miejsc jak basen, parki i miejsca przeznaczone do rekreacji dzieli jedynie 15-minutowy spacer. Ewenementem jest również kąpielisko w centrum miasta. W żadnym innym europejskim mieście nie ma naturalnego zbiornika wodnego, w którym bez przeszkód można się kąpać.

Kopenhaga – jako najbardziej przyjazne dla środowiska miasto – poddaje recyklingowi ok 90% wszystkich odpadów, a prawie 75% odpadów z gospodarstw domowych wykorzystywanych jest do ogrzewania mieszkań. Do segregacji przyczynia się niewątpliwie system PANT, o którym pisaliśmy w artykule„Skandynawostki: PANT”. Również dachy w Dani sprzyjają naturze. Od 2010 roku wszystkie, które mają nachylenie poniżej 30% muszą być pokryte roślinnością.

Władze Kopenhagi starają się, by miasto do 2025 roku było neutralne względem środowiska. Stolica Dani w dużej mierze zasilana jest energią wiatrową. Do 2020 roku planowane jest, że 50% energii, którą wykorzystuje miasto, będzie dostarczane z elektrowni wiatrowych, a całkowity współczynnik samowystarczalności stolicy Danii to 156%. Oznacza to, że miasto produkuje o 56% więcej energii niż konsumuje. Dania to również jedyny kraj w UE, który jest samowystarczalny pod względem energetycznym, a największym odbiorcą duńskiej technologii są Stany Zjednoczone.

Kopenhaga jest również ciekawym miastem dla turystów. Warto pamiętać, że wybierając się do stolicy Danii, najlepiej skorzystać ze skandynawskich linii lotniczych. Dzięki temu można bowiem otrzymać „Kartę Kopenhaską”, która upoważnia do ulg w komunikacji miejskiej i tańszych biletów do muzeów.

Jeśli zwiedzać to miasto, najlepiej zainwestować w rower. A co warto zobaczyć? Jedną z największych atrakcji turystycznych są Ogrody Tivoli – w tym parku znajdują się kolejki górskie, a jego nieodłącznym elementem są akrobaci, imprezy kulturalne, muzycy i tancerze. Często spotyka się aktorów, którzy odgrywają sceny znane z bajek Andersena. Innym ciekawym i najstarszym parkiem rozrywki jest Bakken – możemy bawić się tutaj bezpłatnie od południa aż do północy. Kopenhaga oferuje również światowej klasy Operę Królewską, a dla wielbicieli designu, architektury i wzornictwa jest gratka w postaci Danish Design Centre, Królewskiej Akademii Architektury lub Duńskiego Centrum Architektury. Na pewno nie wyjdziecie z nich rozczarowani.

W stolica Danii to także mnogość zabytków, których zwiedzanie na pewno zajmie mnóstwo czasu. Gotycko-romańska Katedra Rosklide, skrywająca groby duńskich królów, pałac Amalienborg i rezydencja Rosenborg. Muzea, takie jak: Muzeum Narodowe w Danii, Muzeum Rekordów Guinessa oraz Muzeum Erotica. Dla fanów akwarystyki jest Danmarks Akvarium, pełne tropikalnych ryb. Możemy również zwiedzić fabrykę piwa Carlsberg, w której do obejrzenia jest ekspozycja złożona z 70 tys. butelek po piwie. To oczywiście nie wszystko. Jeśli to dla Was za mało, to mamy jeszcze pod ręką: Hirschsprung Collection, Kolekcję Davida, zabytkowy Kościół Zbawiciela oraz Okrągłą Wieżę.

Duńczycy kochają muzykę, dlatego w stolicy nie brakuje wydarzeń dla miłośników dźwięków. Liczne koncerty, festiwale pod gołym niebem i spotkania muzyczne są na porządku dziennym. Kopenhaga, również nocą, tętni miejskim życiem. To zapewne nie wszystko, co będziemy mogli odkryć i zwiedzić. Należy tylko pamiętać, że Kopenhaga jest dosyć drogim miastem, nawet jak na duńskie standardy. Warta jest jednak zobaczenia.

podróże
Skanska
zrównoważone miasta
zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz