Lagom w praktyce

Ugotuj coś z innymi!

Anna Strożek

|

19 listopada 2014

Polacy niesieni falą kulinarnych programów telewizyjnych coraz częściej spędzają czas na… wspólnym jedzeniu i gotowaniu! Stosunkowo nowy trend zdobywa coraz większą popularność, szczególnie w większych miastach. Wspólne gotowanie przebojem wkracza do polskich domów. To świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub zawiązanie nowych znajomości.

Jak to zrobić? Wystarczy zaprosić znajomych lub zorganizować takie przyjęcie poprzez specjalne strony internetowe np. Dinner Club, która ułatwia organizację takich spotkań. Można też poszukać wydarzeń na Faceboku, gdzie coraz częściej pojawiają się imprezy, umożliwiające wspóle gotowanie. Na niektóre biletem wstępu jest jedynie przygotowana potrawa. Taką formę „biletu“ stosuje się na przykład podczas eventu Zapraszamy do Stołu. Wydarzenie organizowane jest w różnych miastach Polski przez Institiute of Design Kielce. Jedno z takich spotkań odbyło się ostatnio w Warszawie w Fortecy Kręglickich, przy współpracy z organizacją Slow Food Polska. Podobna akcja będzie miała miejsce 23. listopada o godzinie 11. Slowfoodowe Filmowe Śniadanie odbędzie się w Reducie Banku Polskiego na ul. Bielańskiej 10. 

Dzięki takim akcjom będziecie mogli poznać innych, ich kuchenne tricki lub spróbować najróżniejszych potraw przygotowanych przez uczestników spotkania. Nie martwcie się, jeśli nie jesteście dobrymi kucharzami. Coraz częściej organizowane są warsztaty podnoszące kulinarne umiejętności, dzięki którym szybko staniecie się mistrzami kuchni! Uczą na nich nie tylko profesjonalni kucharze, ale także pasjonaci, którzy z chęcia nauczą Cię gotować, w zamian za produkty i udostępnienie kuchni!

W zrównoważonym rozwoju chodzi także o dobrą zabawę i efektywny relaks. Wspólne gotowanie lub spotkania kuchni społecznej idealnie łączą w sobie te cechy.

– Wspólne gotowanie z przyjaciółmi było jednym z powodów, dla których podjąłem się remontu swojego mieszkania. Uwielbiam jeść i gotować. To świetny sposób na spędzenie czasu. Poprzednia kuchnia jednak nie dawała mi możliwości organizowania takich spotkań dla znajomych. Teraz nie będzie z tym problemu. – mówi Konrad Smoczny, właściciel jednej z agencji reklamowych w Warszawie.

Takie spotkania zaciśnianiają stosunki i fundują  rewelacyjną zabawę. Wniosek nasuwa sie sam: Wspólne gotowanie to idealny sposób na przyjemne i smaczne spędzenie czasu!  Wyznajemy zasadę, że: Nie ma ludzi, którzy nie lubią smacznie zjeść! To co, do kuchni marsz?

czas wolny
kuchnia
Skanska
trendy
zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz