Lagom w praktyce

Skandynawostki: Droga Trolli

Anna Strożek

|

2 grudnia 2014

Jedyne takie miejsce w Norwegii i prawdopodobnie jedyne na świecie – miejsce, w którym rzekomo można spotkać trolle. Informuje o tym nawet specjalny znak ostrzegawczy!

Droga Trolli (norw. Trollstigen) to jedna z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Położona jest na trasie wiodącej z miasta Åndalsnes do Geiranger. Co w niej niezwykłego? Ta wąska droga składa się z 11 serpentyn, zakręcających pod kątem bliskim 180°. Jej średnie nachylenie to 9% (miejscami dochodzi nawet do 12%).

Przy Trollstigen znajduje się również jedyny na świecie znak ostrzegawczy „Uwaga Trolle”, kamienny most przebiegający nad 180-metrowym wodospadem Stigfossen oraz wiele tarasów widokowych, z których najciekawszym jest chyba Utstiken. Rozpościera się z niego niesamowity widok na całą dolinę, drogę i otaczające wszystko górskie szczyty: Kongen (Król), Dronningen (Królowa) i Bispen (Biskup).

Nie do końca wiemy, czy to możliwość spotkania trolli, czy sama droga przyciąga tylu turystów. Jedno jest jednak pewne: widok zapiera dech w piersiach!

miejsca
Norwegia
podróże
Skandynawia
skandynawostki
Skanska

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz