Lagom w praktyce

Jesień w skandynawskim stylu

Anna Strożek

|

20 września 2018

Z czym kojarzy nam się jesień? To kolorowe liście, ostatnie promienie uciekającego lata, weki i olśniewające kolory. Jesień to również idealny moment na to, aby zmienić aranżację swojego mieszkania, poprzez proste zabiegi. Jakie? Pomoże nam w tym DIY i skandynawska filozofia lagom.

Słowo lagom pochodzi od szwedzkiego zwrotu lagom är bäst, który można przetłumaczyć jako „w sam raz”. To bardzo dobre określenie tej filozofii –  styl życia według Szwedów promuje bowiem działania dążące do osiągnięcia harmonii. Szwedzi kładą duży nacisk na równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Lagom podkreśla znaczenie pełnowartościowych i naturalnych produktów, co ma swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz.

Potrzeba zmiany

Aż 60 proc. Polaków przyznaje, że ich mieszkanie jest odzwierciedleniem ich stylu oraz osobowości.[1] Według TNS Polska preferowanym stylem aranżacji wnętrz jest nowoczesny (38%), który charakteryzuje się oszczędnymi kształtami i prostymi bryłami, następnie minimalistyczny (30%), czyli niewielka liczba mebli i przedmiotów w stonowanych kolorach. Jedynie 4% Polaków wybrało style: prowansalski, rustykalny i glamour. Okazuje się też, że Polacy nie są zadowoleni z aranżacji wnętrz swoich domów i mieszkań i aż 68 proc. z nas marzy o zmianie wystroju mieszkania.

Fot. 1. Polacy przyznają, że lubią nowoczesne rozwiązania i styl skandynawski

Skąd pomysł na wykorzystanie lagom właśnie jesienią? Proste i ciekawe wzornictwo zawsze będzie w modzie, ale rozświetlenie pomieszczeń poprzez wprowadzenie kilku niewielkich zmian, szczególnie jesienią, da nam efekt świeżości i ociepli nieco nasze wnętrze.  Harmonia płynąca z lagom to także dążenie do prostych i ekologicznych rozwiązań. Aranżacje zgodne z tą filozofią łączy jedna zasada – wnętrza mają być funkcjonalne i zachować naturalny charakter.

Jesienią świetnie sprawdzą się rozwiązania w stylu filozofii lagom takie, jak wprowadzenie wełnianych elementów ocieplających wnętrze, a dodatkowo sprawiających, że będzie przytulne. Dużą popularnością cieszą się poduszki oraz narzuty na fotele. Ponadto wełna jest materiałem naturalnym, a co za tym idzie – ekologicznym.

Fot 2. Wełniane pokrowce na fotele czy doniczki możemy wykonać sami

Dom w stylu lagom to maksymalny komfort przy minimum przedmiotów. Warto zatem wykorzystać niepotrzebne produkty i nadać im drugie życie. Z metalowego wieszaka można zrobić wygodne półki, z palet – solidne i ekologiczne meble, a z foremek na ciasta – efektowne dekoracje ścienne.

Fot. 3 Stolik zrobiony z palet i pomalowany na biało to estetyczne i ekologiczne rozwiązanie

Lagom, czyli złote zasady równowagi

Złote zasady równowagi dotyczą nie tylko stylu, w jakim nasze mieszkanie jest urządzone. Według publikacji „Lagom – szwedzka sztuka życia” autorstwa Linnea Dunne to ogół zasad, którymi powinniśmy kierować się na co dzień. Jedną z nich jest zdrowe odżywianie oraz samodzielna produkcja jedzenia. Co to oznacza? Przede wszystkim hodowanie roślin w przydomowych ogródkach lub na balkonach, albo w naszym mieszkaniu. Zioła doniczkowe nie tylko lepiej smakują, ale też usuwają toksyny z powietrza.

Uprawa ziół na parapecie może być dobrym sposobem na spędzenie długich, jesiennych wieczorów w przyjemny sposób. Jak wynika z badań CBOS aż 50% Polaków[2] stawia w czasie wolnym na odpoczynek oraz relaks. Czy pielęgnowanie ziół (oraz innych roślin zielonych) nie będzie relaksujące?

Fot. 4 Uprawa ziół to dobry sposób na długie, jesienne wieczory.

DIY, czyli jak przetrwać jesienną słotę

Coraz bardziej popularne staje się rękodzieło. I nie chodzi o produkty regionalne wykonywane przez profesjonalistów, ale o przedmioty robione przez nas samych. W filozofii lagom wszystko, co można wykorzystać ponownie, jest na topie. Liczy się ekologia i recycling. DIY to nie tylko świetna zabawa, ale też sposób na zyskanie całkiem nowych przedmiotów i na spędzenie jesiennych wieczorów.

W Polsce pięć popularnych sieci sklepów branży wnętrzarskiej i DIY stanowi aż 40% tego rynku. Brytyjczycy również wydają coraz więcej na materiały z sektora DIY. W ciągu ostatnich 20 lat wynik wzrósł o 42%. [3]

Zatem sami możemy wykonać skandynawskie dodatki do naszego mieszkania. Jakie?

  • doniczki
  • ramki
  • żyrandole
  • figurki

Polacy sami wykonują nie tylko drobne elementy wystroju wnętrz, ale też meble czy całe zestawy wypoczynkowe. Samodzielnie możemy też zrobić na drutach lub na szydełku narzuty, poszewki i inne efektowne, a przydatne elementy wyposażenia wnętrz. Marzymy o oryginalnym i ładnym mieszkaniu i bierzemy sprawy w swoje ręce!

A Wy jak szykujecie swoje mieszkanie na jesień?

Zobaczcie przykłady DIY:

Fot. 5 Wazon wykonany ze słoika oraz kamyków.

Fot. 6 Półka wykonana z drewna, pomalowana od wewnątrz białą farbą.

Fot 7. Ramka do zdjęć, do zrobienia której wykorzystano m.in. spinacz i wstążkę

Fot. 8 Wieszak wykonany z aluminiowej rurki oraz żyłek.

[1] Raport KANTAR Millward Brown

[2] Raport CBOS. Czas wolny Polaków

[3] Raport: http://www.insightdiy.co.uk/news/survey-suggests-uk-homeowners-are-improving-over-moving/4845.htm

DIY
jesień
Skanska
styl skandynawski

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz