Lagom w praktyce

Zimowanie roślin na balkonie – jak zabezpieczyć rośliny jesienią i zimą?

Anna Strożek

|

29 września 2016

Wraz z końcem lata sporo osób likwiduje skrzynki kwiatowe na swoich tarasach i balkonach, obawiając się, że te zwiędną, zamarzną lub przekwitną. Jesienią i zimą taras nie musi jednak świecić pustkami. Można zostawić na nim doniczki z roślinami, które przetrwają niepogodę i mrozy, jeśli tylko odpowiednio je zabezpieczymy. Jak tego dokonać? Które kwiaty sprawdzą się na balkon na jesień i zimę, aż w końcu – jak o nie dbać? Wyjaśniamy!

1. Wieloletnie i mrozoodporne rośliny na balkon lub taras

Zimą na tarasie czy balkonie doskonale poradzą sobie te rośliny i wieloletnie kwiaty doniczkowe do hodowania na zewnątrz, które są naturalnie odporne na trudne warunki atmosferyczne. Powinny bez większego problemu wytrzymywać grad, śnieg, niskie temperatury, silny, przenikliwy wiatr, nadmiar lub niedobór wody oraz choroby.

Planując zatem swój mały „ogródek”, wybierz tzw. rośliny mrozoodporne na balkon czy taras. Możesz posadzić zatem np. iglaki i gatunki krzewów o zimozielonych liściach. Najlepiej wybrać przy tym krzewy miniaturowe, a także pnącza – bluszcz, powojnik, winobluszcz czy byliny – floksy szydlaste, skalnice czy bergenie. Dobrze wyglądają (i bez problemu przetrwają na balkonie lub tarasie jesień i zimę) także wrzosy, wrzośce i kocanki.

Przeczytaj też: Jakie rośliny sprawdzą się na Twoim balkonie?

2. Uwaga na pelargonie, czyli całoroczne =/= mrozoodporne

Bardzo popularną odmianą kwiatów tarasowych i balkonowych są pelargonie. Nie tylko pięknie wyglądają, ale są też kwiatami całorocznymi – co wielu osobom może się kojarzyć z całkowitą odpornością na wszystkie trudne warunki atmosferyczne. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Pelargonie nie są niestety odporne na mróz. Ich naturalnym środowiskiem jest RPA, miejsce na Ziemi, w którym tak niskie temperatury zwyczajnie nie występują. Zatem do kiedy można trzymać pelargonie na balkonie lub tarasie? Powinno się je tymczasowo przenieść do domu po pierwszych nocnych przymrozkach.

3. Właściwa pielęgnacja roślin i kwiatów balkonowych na zimę i jesień

Fakt pozostawienia jesienią i zimą na tarasie lub balkonie roślin odpornych na mróz czy śnieg nie zwalnia Cię z odpowiedzialności należytego zadbania o nie. Trzeba podlewać ziemię w doniczkach, zarówno w tych, w których są rośliny zielone, jak i w tych, gdzie ukrywają się wieloroczne byliny, aby nie dopuścić do wysuszenia ziemi. Zimujące rośliny wystarczy zwykle podlewać 2 razy w miesiącu, choć wiele zależy tutaj od gatunku. Pamiętaj też, by nie ich nie nawozić – najlepiej już od okolic sierpnia. Rośliny, które są za długo zasilane, niestety gorzej zimują.

4. Odpowiednie skrzynki i donice na zimę oraz jesień

Nie zapomnij również o dobraniu odpowiednich doniczek oraz skrzynek dla swoich drzewek i kwiatów na balkon na jesień i zimę. Pojedyncze okazy najlepiej posadzić w dużych, mrozoodpornych doniczkach, a większe kompozycje – w drewnianych skrzyniach wyłożonych folią. Bez względu na ich typ, pojemniki na rośliny tarasowe powinny być wyposażone w otwory odpływowe i drenaż na dnie.

To też może Cię zainteresować: #EcoTrendy: kompostowanie. Co to jest i jak robić to, żyjąc w mieście?

5. Zabezpieczenie doniczek przed mrozem

Jeśli na tarasie masz rośliny doniczkowe, koniecznie właściwie je okryj, by zapewnić im właściwą ochronę przed mrozem. Jak zabezpieczyć donice na zimę? Pojemniki możesz osłonić tekturą falistą, słomą, styropianem lub umieścić je we wspólnej, drewnianej skrzyni czy kartonowym pudle. Z kolei pustą przestrzeń wypełnij gazetami, korą lub suchymi liśćmi. Doniczki postaw na grubej warstwie styropianu lub drewnianych deskach, które odizolują je od zimnej podłogi tarasu. Powierzchnię gruntu warto przykryć gałązkami drzew iglastych, białą agrowłókniną, jutą lub zwykłą słomą. Do otulania doniczek na kwiaty balkonowe na jesień i zimę nie powinno się wykorzystywać folii, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza.

6. Osłona roślin i kwiatów balkonowych na zimę

W poprzednim punkcie pisaliśmy o tym, że warto otulać pojemniki, w których znajdują się rośliny. To jednak nie wszystko – osłonięte powinny bowiem zostać również same drzewka czy kwiaty balkonowe lub tarasowe. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Dobrym rozwiązaniem są tzw. kaptury ochronne, najlepiej wykonane z agrowłókniny. Jest materiałem, który dzięki swojej odpowiedniej grubości dobrze chroni rośliny przed mrozem, a jednocześnie ma właściwą przepuszczalność powietrza czy wilgoci. To z kolei sprawia, że rośliny są chronione przed chorobami, które mogłyby się na nich rozwijać w związku z brakiem przewiewu. Pamiętaj jednak, by założyć kaptury dopiero gdy pojawi się przymrozek. Jeśli zrobisz to zbyt szybko, kwiaty i liście mogą się zaparzyć – albo zachorować.

Sprawdź również: Co mogę na balkonie? Poznaj swoje prawa i obowiązki

7. Osłona tarasu na zimę też ma znaczenie

Nie tylko niskie temperatury i opady śniegu mogą wyrządzić krzywdę Twoim roślinom hodowanym na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym. Również zimny, wysuszający wiatr jest dla nich sporym wyzwaniem. Dlatego też spore znaczenie ma właściwa osłona balkonu oraz tarasu na zimę czy jesień. Gdy tylko temperatura za oknem zacznie spadać i pojawią się pierwsze silniejsze podmuchy wiatru, przemyśl zamontowanie specjalnej osłony tarasowej lub balkonowej. Dla tarasów przeznaczone są specjalne plandeki, które zasłaniają otwarte ścianki. Możesz zastosować je również na balkonie albo wybrać chociaż słomianą matę na barierki.

balkon zimą
rośliny na balkonie
rośliny zimą
zimowanie roślin na balkonie

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz