Lagom w praktyce

Co zrobić, aby rośliny na tarasie przetrwały jesień i zimę?

Anna Strożek

|

29 września 2016

Wraz z końcem lata większość z nas likwiduje skrzynki kwiatowe na swoich tarasach i balkonach. Kwiaty przekwitają i nie prezentują się estetycznie. Taras nie musi jednak jesienią i zimą świecić pustkami. Można zostawić na nim doniczki z roślinami, które przetrwają niepogodę i mrozy, jeśli tylko odpowiednio je zabezpieczymy. Jak tego dokonać?

1. Posadź na tarasie rośliny wieloletnie

Zimą w skrzynkach na tarasie, czy balkonie doskonale poradzą sobie te rośliny, które naturalnie są odporne na mróz, silny, przenikliwy wiatr, niedobór wody oraz choroby. Można posadzić zatem iglaki i gatunki krzewów o zimozielonych liściach. Najlepiej wybrać przy tym krzewy miniaturowe, a także pnącza – bluszcz, powojnik, winobluszcz czy byliny – floksy szydlaste, skalnice czy bergenie. Dobrze wyglądają także wrzosy, wrzośce i kocanki.

2. Dbaj o rośliny

Fakt pozostawienia na tarasie roślin odpornych na mróz czy śnieg, nie zwalnia nas z odpowiedzialności należytego zadbania o nie. Trzeba podlewać ziemię w doniczkach, w których zarówno są rośliny zielone, jak i tych, gdzie ukrywają się wieloroczne byliny, aby nie dopuścić do wysuszenia ziemi.

3. Odpowiednie skrzynki i donice

Musimy dostosować pojemniki, w których umieściliśmy rośliny, do możliwego ich rozrostu. Pojedyncze okazy najlepiej posadzić w dużych, mrozoodpornych doniczkach, a większe kompozycje – w drewnianych skrzyniach, wyłożonych folią. Bez względu na typ, pojemniki na rośliny tarasowe powinny posiadać otwory odpływowe i drenaż na dnie.

4. Zabezpieczenie doniczek przed mrozem

Jeśli na tarasie mamy rośliny doniczkowe, powinniśmy je okryć i zabezpieczyć przed mrozem. Pojemniki można osłonić tekturą falistą, słomą, styropianem lub umieścić we wspólnej, drewnianej skrzyni czy kartonowym pudle, a pustą przestrzeń wypełnić gazetami, korą lub suchymi liśćmi. Doniczki stawiamy na grubej warstwie styropianu lub drewnianych deskach, które odizolują je od zimnej podłogi tarasu.

Powierzchnię gruntu należy przykryć gałązkami drzew iglastych, białą agrowłókniną, jutą lub zwykłą słomą. Do otulania nie wolno wykorzystywać folii, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza.

5. Zimowe osłony na rośliny

Osłony roślin wykonane z naturalnych materiałów powinny być nałożone na rośliny w momencie, gdy temperatura na zewnątrz przez kilka dni będzie ujemna. Nie okrywajmy roślin za wcześnie, aby się nie zaparzyły.

6. Uwaga na pelargonie

Bardzo popularną odmianą kwiatów tarasowych i balkonowych są pelargonie. Nie mogą one pozostać na zewnątrz na zimę, ponieważ zamarzną. Trzeba je przenieść do domu po pierwszych nocnych przymrozkach.

7. Ochrona przed chorobami

Otulając rośliny nie należy wykonywać zbyt szczelnej osłony, bowiem rośliny zostaną pozbawione dostępu powietrza, a wilgoć i brak przewiewu pod osłoną może się stać przyczyną chorób.

8. Osłona roślin przed wiatrem

Nie tylko niskie temperatury i opady śniegu mogą wyrządzić krzywdę naszym roślinom na tarasie. Również zimny, wysuszający wiatr jest dla nich wyzwaniem. Najlepiej więc zabezpieczone rośliny ustawić w jednym, zacisznym miejscu na tarasie, aby nawzajem osłaniały się przed jego podmuchami.

9. Kiedy podlewać rośliny jesienią i zimą?

Jesienią i zimą, w okresie kiedy rośliny nie rosną i nie kwitną, nie powinny być podlewane codziennie. Przyjmuje się, że rośliny podlewa się tylko w czasie okresowych wzrostów temperatur, aby podłoże w donicach nie wyschło.

10. Zdejmowanie osłon

Gdy nastanie wiosna, nie należy od razu zdejmować zimowych osłon z zimujących na tarasie roślin. Trzeba to robić stopniowo, w miarę, jak pogoda będzie się poprawiać. Osłony można odsłaniać w ciągu dnia, a na noc przykrywać nimi rośliny.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz