Lagom w praktyce

Domowe sposoby na upał. Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu?

Redakcja

|

16 sierpnia 2022

Jak domowymi sposobami obniżyć temperaturę w mieszkaniu

Trwają ostatnie letnie tygodnie, podczas których możesz spodziewać się wysokich temperatur. I chociaż słoneczne dni sprzyjają relaksowi, upały mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz odbierają Ci całą radość z wakacyjnych miesięcy. Jak więc ochłodzić mieszkanie w bloku? Oto 5 domowych sposobów na upał!

Obniżanie temperatury w domu – dlaczego jest to tak ważne?

Odpowiednia termoregulacja ciała – w szczególności latem – jest niezwykle ważna i w znacznym stopniu wpływa na Twoje samopoczucie. Podczas upałów organizm szybko traci wodę, co przekłada się na uczucie przemęczenia czy pojawienie się bólów głowy. Odwodnienie może prowadzić nawet do omdlenia lub udaru cieplnego. Dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed negatywnymi efektami słonecznego lata – nie tylko na zewnątrz, ale również w domu.

Pamiętaj:

Osoba dorosła codziennie powinna przyjmować ok. 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.


Odpowiednia temperatura w domu… czyli jaka?

Optymalna temperatura w mieszkaniu wynosi od 20 do 22°C, natomiast w sypialni – do 18°C. Wówczas możliwa jest lepsza i szybsza regeneracja w trakcie snu. Gdy termometr na zewnątrz wskazuje ponad 30 „kresek”, warto zastanowić się, jak ochłodzić wnętrze własnego „M” i zwiększyć własne poczucie komfortu. Co istotne, obniżenie temperatury nie musi wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Jest na to kilka łatwych i domowych sposobów!

Jak ochłodzić powietrze w mieszkaniu?

Odpowiednia temperatura w domu wpływa na Twój nastrój i formę. Dlatego, jeżeli chcesz się dobrze poczuć w swoich czterech kątach, zadbaj o ochłodzenie powietrza w mieszkaniu.

#1: Zamknij i zasłoń okna

W trakcie letnich nocy wiele osób decyduje się na odpoczynek przy otwartych oknach. Należy jednak pamiętać, że w ciągu dnia temperatura na zewnątrz jest zwykle wyższa niż wewnątrz budynku. Jeśli rano okna pozostaną otwarte, do środka zacznie napływać rozgrzane powietrze. Aby tego uniknąć, zamknij je zaraz po pierwszych dźwiękach budzika, a dodatkowo – zasłoń lub zasuń rolety.

Zamykanie i zasłanianie okien rano to podstawowy trik na ochłodzenie temperatury w mieszkaniu

Zamykanie i zasłanianie okien rano to podstawowy trik na ochłodzenie temperatury w mieszkaniu

Wskazówka:

Tkaniną, która najlepiej sprawdzi się w roli zasłon, będzie biała, dwuwarstwowa bawełna. Materiał ten nie tylko ochroni wnętrze przed światłem, ale będzie je również odbijać.

Warto pamiętać, że chociaż rolety i zasłony izolują mieszkanie przed bezpośrednim wpadaniem do niego promieni słonecznych, nagrzane od zewnątrz szyby nadal będą oddawały ciepło do wewnątrz. Dlatego, by uzyskać jeszcze lepszą ochronę przed upałem, biały materiał możesz również rozwiesić od zewnętrznej strony okien.

#2: Zadbaj o cyrkulację i ochładzanie powietrza w mieszkaniu

Gdy na zewnątrz zrobi się chłodniej, rześkie powietrze w naturalny sposób obniży temperaturę również w Twoich czterech kątach. Co więcej, wietrzenie pomaga nie tylko w zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ale umożliwia pozbycie się dwutlenku węgla i kurzu z mieszkania.

Dlaczego jest to tak ważne? Wpłynie to pozytywnie na samopoczucie domowników. Najlepszy moment na otwarcie wszystkich okien to późny wieczór – między 1:00 a 07:00. Wcześniej, nagrzana w ciągu dnia ziemia wciąż oddaje ciepło, dlatego wietrzenie może nie być efektywne.

Wentylator okaże się niezbędnym sprzętem w trakcie upalnych dni

Wentylator okaże się niezbędnym sprzętem w trakcie upalnych dni

W ciągu dnia przydatny okaże się też wentylator. Jest to stosunkowo mały wydatek, który umożliwi jeszcze lepszą cyrkulację powietrza podczas upalnych dni. Dodatkowy efekt ochłodzenia możesz uzyskać, gdy postawisz przed wiatrakiem miskę z zimną wodą lub lodem z solą, która przyspieszy topnienie. Pamiętaj jednak, aby nie kierować wentylatora bezpośrednio na siebie – może to wywołać przeziębienie.

Domowe sposoby na obniżenie temperatury w mieszkaniu

W trakcie dnia możesz nieświadomie podnosić temperaturę powietrza w swoim mieszkaniu. Na szczęście istnieją sposoby, by temu przeciwdziałać.

#3 Latem ogranicz gotowanie 

W upalne dni warto powstrzymać się od gotowania i pieczenia czasochłonnych potraw – korzystanie z piekarników i kuchenek podwyższa temperaturę wewnątrz mieszkania. Lato to dobry czas, aby wypróbować przepisy na przepyszne obiady na zimno, np. chłodniki czy różnego rodzaju sałatki. W internecie znajdziesz całe mnóstwo inspiracji na smakowite posiłki!

Chłodnik - jedna z najpopularniejszych, letnich potraw "na zimno"

Chłodnik – jedna z najpopularniejszych, letnich potraw „na zimno”

#4 Pamiętaj o wyłączaniu sprzętów elektronicznych 

Kuchenka i piekarnik to nie jedne urządzenia, przez które temperatura w domu może się podnosić. Laptopy, telewizory i inne elektroniczne sprzęty również wytwarzają ciepło, gdy są uruchomione. Dlatego latem lepiej ograniczyć ich działanie, jeśli tylko jest to możliwe i zmaksymalizować czas spędzany w trybie offline.

Lato sprzyja „analogowym” aktywnościom. Możesz relaksować się przy lekturze wciągających powieści lub zacząć całkiem nowe hobby, np. szydełkowanie (letnie ubrania i dodatki zrobione na szydełku są niezwykle modne) albo poświęcić się nauce języka obcego. Możliwości jest naprawdę wiele!

#5 Postaw na zieleń w mieszkaniu, czyli naturalną ochronę przed upałami 

Rośliny mogą pomóc Ci w obniżaniu temperatury w domu – zewnętrzne gatunki okrywowe zmniejszą ją nawet o kilka stopni. Są to przede wszystkim bluszcz, zielistka czy dracena. Posadzone w ogrodzie lub na balkonie stanowią naturalną warstwę izolacji cieplnej i sprawiają, że budynek aż tak się nie nagrzewa. Gdy roślina jest wyjątkowo okazała, może ukryć okno w cieniu.

Rośliny pomogą obniżyć temperaturę w mieszkaniu

Rośliny pomogą obniżyć temperaturę w mieszkaniu

Oczywiście istnieje również kilka gatunków roślin wewnętrznych, które mają korzystny wpływ na temperaturę w pomieszczeniach. Są to np. aloes (który sprawdzi się także na oparzenia słoneczne), figowiec, drzewko palmowe, różne rodzaje paproci czy bardzo modna roślina – „wąż”, czyli sansewieria. Większość z nich jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga specjalistycznej opieki.

Rośliny pomogą obniżyć temperaturę w mieszkaniu

Rośliny mają pozytywny wpływ na temperaturę w mieszkaniu

Upały mogą utrudniać pracę oraz odpoczynek, ale gdy tylko zaczniesz stosować opisane przez nas metody na ochłodzenie powietrza w mieszkaniu, lato stanie się o wiele przyjemniejsze. Aby cieszyć się tym gorącym okresem, należy pamiętać nie tylko o najbliższym otoczeniu, ale również o własnym ciele. Regularne nawadnianie się i schładzanie organizmu w odpowiednio przygotowanym mieszkaniu będzie skutkowało lepszym samopoczuciem i wyższym poziomem energii.

domowe sposoby na obniżenie temperatury
domowe sposoby na upał
jak obniżyć temperaturę w domu
jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu
jak ochłodzić mieszkanie w bloku
jak ochłodzić powietrze w mieszkaniu
jak zmniejszyć temperaturę w pokoju
odpowiednia temperatura w domu
sposoby na upały

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz