Lagom w praktyce

Jak domowymi sposobami obniżyć temperaturę w mieszkaniu?

Redakcja

|

16 sierpnia 2022

Jak domowymi sposobami obniżyć temperaturę w mieszkaniu

Trwają ostatnie letnie tygodnie, podczas których wciąż jeszcze można spodziewać się wysokich temperatur. I chociaż słoneczne dni sprzyjają relaksowi, upały mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a w konsekwencji odbierają całą radość z wakacyjnych miesięcy. W jaki sposób wykorzystać kilka domowych trików, by obniżyć temperaturę w mieszkaniu? Oto 5 praktycznych wskazówek. 

Odpowiednia termoregulacja ciała – w szczególności latem – jest niezwykle ważna i w znacznym stopniu wpływa na dobre samopoczucie. Podczas upałów organizm szybko traci wodę, co przekłada się na uczucie przemęczenia, ból głowy, a w ostateczności może prowadzić nawet do omdlenia lub udaru cieplnego. Dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed negatywnymi efektami słonecznego lata – nie tylko na zewnątrz, ale również w domu.  

Odpowiednia temperatura – czyli jaka? 

Optymalna temperatura w mieszkaniu wynosi 20-22 st. Celsjusza, a w sypialni powinno być to nawet 18 st., ponieważ wówczas możliwa jest lepsza i szybsza regeneracja w trakcie snu. Gdy termometr na zewnątrz wskazuje ponad 30 “kresek”, warto zastanowić się, jak ochłodzić wnętrze mieszkania i zwiększyć własne poczucie komfortu. Co istotne, obniżenie temperatury nie musi wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Jest na to przynajmniej kilka łatwych i domowych sposobów. 

#1 Zamknięcie i zasłonięcie okien  

W trakcie letnich nocy wiele osób decyduje się na odpoczynek przy otwartych oknach. Należy jednak pamiętać, że w ciągu dnia temperatura na zewnątrz jest zwykle wyższa niż wewnątrz mieszkania. Jeśli rano okna pozostaną otwarte, do środka zacznie napływać rozgrzane powietrze. Aby tego uniknąć, warto je zamknąć zaraz po pierwszych dźwiękach budzika, a dodatkowo – zasłonić lub zasunąć rolety. 

Zamykanie i zasłanianie okien rano to podstawowy trik na ochłodzenie temperatury w mieszkaniu

Zamykanie i zasłanianie okien rano to podstawowy trik na ochłodzenie temperatury w mieszkaniu

Tkaniną, która najlepiej sprawdzi się w roli zasłon, będzie biała, dwuwarstwowa bawełna. Materiał ten nie tylko ochroni wnętrze przed światłem, ale będzie je również odbijać.  

Warto pamiętać, że chociaż rolety i zasłony izolują mieszkanie przed bezpośrednim wpadaniem do niego promieni słonecznych, nagrzane od zewnątrz szyby nadal będą oddawały ciepło do wewnątrz. Dlatego, by uzyskać jeszcze lepszą ochronę przed upałem, biały materiał można również rozwiesić od zewnętrznej strony okien. 

#2 Cyrkulacja i ochładzanie powietrza 

Gdy na zewnątrz zrobi się chłodniej, rześkie powietrze w naturalny sposób obniży temperaturę również w mieszkaniu. Co więcej, wietrzenie pomaga nie tylko w zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ale umożliwia również pozbycie się dwutlenku węgla i kurzu z mieszkania.  

Wpłynie to pozytywnie na samopoczucie domowników. Najlepszy moment na otwarcie wszystkich okien to późny wieczór – między 1:00 a 07:00. Wcześniej, nagrzana w ciągu dnia ziemia wciąż oddaje ciepło, dlatego wietrzenie może nie być efektywne. 

Wentylator okaże się niezbędnym sprzętem w trakcie upalnych dni

Wentylator okaże się niezbędnym sprzętem w trakcie upalnych dni

W ciągu dnia przydatny okaże się też wentylator. Jest to stosunkowo mały wydatek, który jednak umożliwi jeszcze lepszą cyrkulację powietrza podczas upalnych dni. Dodatkowy efekt ochłodzenia można uzyskać przez postawienie przed wiatrakiem miski z zimną wodą lub lodem z solą, która przyspieszy topnienie. Należy jednak pamiętać, aby nie kierować wentylatora bezpośrednio na siebie, ponieważ może to wywołać przeziębienie. 

#3 Ograniczenie gotowania  

W upalne dni warto powstrzymać się od gotowania i pieczenia czasochłonnych potraw – korzystanie z piekarników i kuchenek podwyższa temperaturę wewnątrz mieszkania. Lato to dobry czas, aby wypróbować przepisy na przepyszne obiady na zimno, np.  chłodnik czy różnego rodzaju sałatki. W internecie jest ich całe mnóstwo!  

Chłodnik - jedna z najpopularniejszych, letnich potraw "na zimno"

Chłodnik – jedna z najpopularniejszych, letnich potraw „na zimno”

#4 Wyłączenie sprzętów elektronicznych 

Kuchenka i piekarnik to nie jedne urządzenia, przez które temperatura w domu może się podnosić. Laptopy, telewizory i inne urządzenia również wytwarzają ciepło, gdy są uruchomione. Dlatego latem lepiej ograniczyć ich działanie, jeśli tylko jest to możliwe i zmaksymalizować czas, spędzany w trybie offline.  

Latem sprzyja “analogowym” aktywnościom. Można relaksować się przy lekturze wciągających powieści lub zacząć całkiem nowe hobby, np. szydełkowanie (letnie ubrania i dodatki zrobione na szydełku są tego lata niezwykle modne) albo poświęcić się nauce języka obcego. Możliwości jest naprawdę wiele! 

#5 Zieleń w mieszkaniu – naturalna ochrona  

Rośliny również mogą pomóc w obniżaniu temperatury. Zewnętrzne gatunki okrywowe mogą obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Są to przede wszystkim bluszcz, zielistka czy dracena. Posadzone w ogrodzie lub na balkonie stanowią naturalną warstwę izolacji cieplnej i sprawiają, że budynek aż tak się nie nagrzewa. Gdy roślina jest wyjątkowo okazała, może nawet służyć za cień na oknie.  

Rośliny pomogą obniżyć temperaturę w mieszkaniu

Rośliny pomogą obniżyć temperaturę w mieszkaniu

Oczywiście istnieje również przynajmniej kilka gatunków roślin wewnętrznych, które mają korzystny wpływ na temperaturę w pomieszczeniach. Są to np. aloes (który sprawdzi się także na oparzenia słoneczne), figowiec, drzewko palmowe, paproć czy bardzo modna obecnie roślina – “wąż”. Większość tych roślin jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga dużej opieki. 

Rośliny pomogą obniżyć temperaturę w mieszkaniu

Rośliny mają pozytywny wpływ na temperaturę w mieszkaniu

Upały mogą utrudniać pracę oraz odpoczynek, ale stosowanie tych metod sprawi, że lato stanie się przyjemniejsze. Aby cieszyć się tym gorącym okresem, należy pamiętać nie tylko o najbliższym otoczeniu, ale również o własnym ciele. Regularne nawadnianie się i schładzanie organizmu w odpowiednio przygotowanym mieszkaniu, będzie skutkowało lepszym samopoczuciem i wyższym poziomem energii.  

jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu
sposoby na upały

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku