Lagom w praktyce

Stół i małe dziecko

Anna Strożek

|

5 września 2016

Stół to mebel zarówno na co dzień, jak i od święta. Przed zakupem trzeba wybrać odpowiedni dla naszej rodziny rozmiar, materiał, z jakiego stół ma być wykonany oraz wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli w domu mamy małe dziecko. Przedstawiamy 5 cech, które powinny być dla nas kluczowe przy wyborze odpowiedniego rozwiązania.

W domu z małym dzieckiem lepiej nie kłaść na stole obrusów, serwet ani bieżników. Małe dzieci lubią chwytać lub ściągać obrusy, razem z zawartością, która na nich stoi.

1. Wielkość stołu

Najważniejszą kwestią są wymiary. Wielkość blatu stołu należy dobierać zawsze do liczby osób, które mają przy nim siedzieć. Optymalnie byłoby, aby jedna osoba dorosła miała zarezerwowany dla siebie prostokąt blatu o wymiarach – 60 cm długości i 40 cm szerokości. Dla dziecka wystarczy 40 cm długości i 30 cm szerokości. Na środku stołu powinna pozostać wolna przestrzeń o szerokości nie mniejszej niż 20 cm, gdzie będzie można ustawić naczynia z potrawami. Dlatego wygodny stół, przy którym goście lub domownicy zasiadają z obu stron, powinien mieć co najmniej 100 cm szerokości.

Dobrym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań blokowych będzie stół z rozkładanym blatem. Dzięki niemu można powiększyć jego powierzchnię, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. kiedy będziemy organizować większą imprezę czy przyjęcie okolicznościowe.

2. Wysokość stołu

W domu, w którym jest dziecko, ważna jest wysokość stołu do jadalni czy salonu. Standardowo meble te mają 74-76 cm wysokości, co zapewnia osobom dorosłym wygodne spożywanie posiłków. Można wybrać nieco wyższy stół, jeśli chcemy, aby nasze dziecko nie miało możliwości ściągnięcia z jego blatu gorącej herbaty czy talerza z zupą. Z drugiej strony dziecko musi mieć możliwość wygodnego siedzenia. Alternatywą będzie wybór dla naszej pociechy wyższego krzesła, które dostawimy do stołu, kiedy zajdzie taka potrzeba.

3. Kształt stołu

Sklepy meblarskie najczęściej oferują klientom stoły prostokątne, kwadratowe, rzadziej owalne i okrągłe. W niedużych jadalniach najlepiej sprawdzą się stoły kwadratowe i prostokątne, które można ustawić np. pod jedną ze ścian, a odsuwać tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu na co dzień oszczędzamy miejsce w danym pomieszczeniu.

Przy małym dziecku najlepiej sprawdzą się stoły pozbawione ostrych krawędzi – okrągłe i owalne lub ewentualnie o zaokrąglonych, czy lekko ściętych rogach. Nawet wtedy, gdy dziecko nieopatrznie uderzy się w róg stołu, nic złego mu się nie stanie.

4. Materiał na stół

W nowoczesnych wnętrzach bardzo dobrze prezentują się stoły, których blaty wykonane są ze szkła – przeźroczystego, mlecznego lub barwionego. Absolutnie nie nadają się one jednak do domów, w których jest małe dziecko. Szklany blat stwarza bowiem niebezpieczeństwo. Nie tylko chodzi tutaj o ryzyko jego stłuczenia np. przez rzuconą przez naszą pociechę drewnianą czy metalową zabawkę, ale również o ostre rogi takiego stołu. Znacznie lepiej sprawdzi się solidny, drewniany stół. Jego blat nawet wtedy, gdy zostanie porysowany przez dziecko, można odnowić i będzie wyglądać jak nowy.

5. Brzegi stołu

W domu, w którym jest małe dziecko, przy wyborze stołu warto zwrócić uwagę, jakie ma on brzegi. Stół nie powinien mieć ostrych krawędzi, które naraziłyby dziecko na niebezpieczeństwo. W tym wypadku chodzi zarówno o kształt – bez kantów, ale też zaokrąglenia wszystkich krawędzi.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz