Lagom w praktyce

Praktyki godne naśladowania – nasz blog Green Living wśród wyróżnionych

Anna Strożek

|

5 kwietnia 2019

229 firm, 1549 inicjatyw – tak Forum Odpowiedzialnego Biznesu podsumowuje aktywność rodzimych firm w tegorocznym raporcie Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki. Wśród wyróżnionych jesteśmy i my – blog Green LivingKapituła doceniła nasze zaangażowanie w dostarczanie Wam powodów do szerszego spojrzenia na środowisko, zdrowie i styl życia. To co, gotowi na więcej?  

Społeczna odpowiedzialność biznesu to pojęcie łączące troskę o interes ogółu, jak i ochronę środowiska naturalnego. Jego znaczenie napędzają m.in. rosnąca świadomość ludzi w zakresie wpływu na stan otoczenia, jak również rozwój krajowych i międzynarodowych inicjatyw i regulacji prawnych. Suma tych wypadkowych daje efekt w postaci coraz to większych wymagań stawianych przed firmami i ich partnerami biznesowymi.  

Katalog dobrych praktyk 

Forum Odpowiedzialnego Biznesu od 17 lat kataloguje doświadczenia z zakresu CSR. W tym roku do raportu Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki” zgłoszono 229 firm i 1549 inicjatyw. W obu przypadkach to wzrost o 30% w porównaniu do poprzedniej edycji.  Autorzy publikacji odnotowują również zwyżkę w liczbie przedsiębiorstw z sektora małych i średnich, która zwiększyła się o 10 – do poziomu 60 podmiotów. Popatrzmy więc, czym w minionym roku wyróżniły się polskie spółki.  

Zgłoszonym dobrym praktykom FOB przyporządkował Cele Zrównoważonego Rozwoju. Największą aktywność rodzime firmy przejawiają w obszarze wzrostu gospodarczego i dobrej pracy, odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji, a takżzrównoważonych miast i społeczności.  

To właśnie w kategoriach budowania otwartej kultury organizacyjnej i promowania dodatkowej aktywności swoich pracowników wyróżniona została m.in. spółka mieszkaniowa Skanska. Deweloper wraz z uczniami i nauczycielami SP nr 339 zrealizował projekt wspólnej odnowy terenu wokół szkoły na warszawskim Mokotowie. W ramach przeprowadzonej akcji wolontariusze zasadzili 400 nowych roślin oraz zaaranżowali miejsce wypoczynku z hamakami i siedziskami. Ich działania miały także wymiar prośrodowiskowy – zamontowano profesjonalną stację meteorologiczną oraz budki dla owadów.  

Na tym aktywność spółki w warszawskich szkołach się nie kończy. Od 2016 roku, w wybranych podstawówkach, cyklicznie pojawiają się także Pani Jadwiga Nieład-Niedbała, Pan Tomasz Miarka i Niesforny Kot Leon, czyli bajkowi bohaterowie, którzy wraz z pracownikami Skanska uczą dzieci zasad domowego BHP. Tylko w 2018 roku, w ramach akcji Bezpieczni w domu i mieszkaniu, odwiedzili 6 placówek, zrealizowali 10 spektakli i przeszkolili ponad 900 najmłodszych. 

[ngg src=”galleries” ids=”2″ display=”basic_slideshow”]

Domy z certyfikatami  

Budynki odgrywają kluczową rolę zarówno w strukturze miasta, jak i w życiu mieszkańców. Każdy z nas spędza w nich przeciętnie 90% czasu. Niezależnie więc od funkcji jaką pełnią – szkoła, dom czy obiekt użyteczności publicznej – powinny zapewniać komfortowe warunki. A jakie oczekiwania mamy wobec własnego osiedla?  

Co powiedzielibyście na czujniki jakości powietrza czy ścieżki rowerowe z opracowanymi dla Was trasami? Dziś społeczna odpowiedzialność biznesu wychodzi poza mury stawianych osiedli, a deweloperzy, tacy jak Skanska promują zdrowy styl życia, zapewniając m.in. infrastrukturę dla rowerów, systemy pozwalające na efektywne zarządzanie energią w mieszkaniu, a nawet budując park – taki zielony teren spółka zagospodarowała w  sąsiedztwie osiedla Jaśminowy Mokotów. FOB docenił powyższe działania dewelopera w ramach praktyki pod nazwą „Miłego mieszkania!”.  

To właśnie skandynawski charakter Skanska, w którym zakorzenione są szacunek do natury i człowieka, a także obserwacja zachodzących zmian społeczno-demograficznych, m.in.  silnej potrzeby aktywności pomimo rosnącej średniej wieku, zainspirowały ją do kolejnych działań. Spółka postanowiła zaimplementować do swoich inwestycji rozwiązania znoszące bariery architektoniczne. W 2018 roku oddała do użytku Holm House – pierwsze osiedle z certyfikatem Obiekt bez barier, dopasowane do potrzeb wszystkich mieszkańców, niezależnie od etapu ich życia, wieku czy stanu zdrowia.  

W cyrkularnym obiegu  

Rozwój biznesu wiąże się bezpośrednio także ze środowiskiem naturalnym, które jest dla niego źródłem surowców, ale i wyzwań. W kontekście zmian klimatycznych i sytuacji hydrologicznej na świecie coraz ważniejsze staje się wprowadzanie rozwiązań z zakresu gospodarki cyrkularnej, czyli nastawionej na minimalizację zużycia surowców i ponowne ich wykorzystywanie.  

W przypadku spółki mieszkaniowej Skanska zaledwie 2,2% odpadów ze wszystkich prowadzonych w 2018 roku budów trafiło na wysypiska, a blisko 98% podległo recyklingowi. Firma jako pierwszy deweloper w kraju wprowadziła także do swoich projektów certyfikację osiedli mieszkaniowych w BREEAM, odznaczeniu przyznawanym wysokiej klasy budynkom przyjaznym dla ludzi i środowiska. Wszystkie ukończone w 2018 roku realizacje (Holm House i Jaśminowy Mokotó– BREEAM na etapie projektowym) oraz te będące w budowie spełniają wymogi certyfikacji.  

Recykling i oszczędność surowców, praktykowane przez Skanska, wydają się kluczowe z punktu widzenia globalnych trendów na rzecz gospodarki niskoemisyjnej. O tym, jak pilna jest to sprawa, świadczą m.in. obrazy gigantycznego wysypiska śmieci na Oceanie Spokojnym, które ważwięcej niż 43 tys. dużych samochodów osobowych. Dlatego też Parlament Europejski zatwierdził ostatnio zakaz sprzedażwyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak słomki czy sztućce, który wejdzie w życie w 2021 roku. Na budowach Skanska plastikowe butelki już zniknęły. 

Szczególny powód do dumy  

Tegoroczny ranking FOB jest nam szczególnie bliski. Nasz blog znalazł się w zestawieniu najlepszych inicjatyw z zakresu CSR w kategorii Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnejJesteśmy tym bardziej dumni, że ostatnio liczba naszych fanów na Facebooku przekroczyła 15 000 tys. Dziękujemy, że jesteście z nami i podobnie jak my, chcecie żyć odpowiedzialnie, w zgodzie ze sobą i naturą! To dla nas podwójne wyróżnienie! Ba, nawet potrójne, biorąc pod uwagę, że Forum Odpowiedzialnego Biznesu doceniłtakże nasze wydawnictwo „Eko-miasta przyszłości” – książkę napisaną przez dzieci dla dzieci i dorosłych. Tematyka? To oczywiście zielona wizja przyszłości    

Łącznie w tegorocznej edycji raportu znalazło się aż 7 inicjatyw realizowanych przez spółkę mieszkaniową Skanska.  

Wszystkie praktyki na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu znajdziecie pod linkiem: http://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2019/04/Raport2018.pdf 

BREEAM
CSR
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
mieszkaj.skanska.pl
Obiekt bez Barier
Skanska

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz