Lagom w praktyce

Spacer po Warszawie – mała wielka rodzinna wycieczka

Anna Strożek

|

4 września 2016

Popołudniowy spacer po Warszawie może dostarczyć więcej wrażeń niż wyjazd za miasto. Warto spojrzeć na stolicę nieco inaczej – bez pospiechu, w skupieniu, z zainteresowaniem. Niebawem okaże się, że miejsca, które wydawały się dotąd znajome, kryją w sobie zaskakujące sekrety i zniewalający czar. Pozwólmy olśnić się zakamarkom i uliczkom – wiele z nich mijamy każdego dnia, a mimo to nie wiemy, że istnieją. Dokąd zabrać dzieci na wędrówkę?

W Warszawie znajdziemy niemal wszystko – nowoczesność sąsiaduje tu z historią, tworząc w zadziwiający sposób spójną całość. Miłośnicy przedwojennej architektury i odpoczynku na łonie przyrody powinni zajrzeć przede wszystkim na Pragę i na Mokotów – czeka tam na nich wiele niespodzianek.

Aktywnie, na łonie natury

Mokotów kusi wieloma walorami, a bogata sieć rowerowych ścieżek to tylko jedna z nich. Rodzinna wycieczka rowerowa w niedzielne, pogodne południe to znakomity pomysł – można skorzystać ze stacji rowerów miejskich, których tutaj nie brakuje.

Wszyscy, którzy tęsknią za atmosferą nadmorskich kurortów, powinni częściej bywać na plaży nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Aż trudno uwierzyć, że to nadal stolica – piasek, woda i odgłosy wodnego ptactwa pomagają zrelaksować się i wrócić wspomnieniami do wakacji. Spacerować tutaj można do woli!

Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą w środku miasta popływać kajakiem. W pobliżu znajduje się urokliwy szlak gazowych latarni na Sadybie. Warto zatrzymać się na chwilę przy tablicach edukacyjnych i przeczytać dzieciom historię pobliskich willi.

Rustykalnie, z historią w tle

Miłośnicy wiejskich klimatów nie muszą pokonywać zbędnych kilometrów – wystarczy odwiedzić Siekierki, by wtopić się w zupełnie rustykalny krajobraz: urocze domki z sadami owocowymi, ogródkami warzywnymi i podwórkami, po których biegają kury, kaczki i gęsi.

Kameralne muzeum w willi Broniewskiego pozwala przenieść się w czasy, w których literat żył i tworzył – nic tutaj się nie zmieniło. Wydaje się, że poeta właśnie odłożył książkę i wyszedł do parku, ale za chwilę wróci. Dzieci z pewnością ucieszy czarujący ogród, który przylega do domu. W cieniu drzew rodzice mogą usiąść, odetchnąć, porozmawiać.

Czarująco, wśród zieleni

Atmosferę miasta każdego dnia warto odkrywać w innej dzielnicy. Warszawianie pokochali dziś Pragę na nowo – jej stare fabryki i kamienice kryją w sobie artystyczne pracownie i galerie sztuki. Koniecznie trzeba odwiedzić Bazar Różyckiego, bazylikę warszawsko-praską, zagłębić się w czarodziejską ulicę Ząbkowską. Można też spacerować w okolicy Dworca Wileńskiego i ulicy Stalowej.

Park Skaryszewski

Park Skaryszewski to obietnica wypoczynku wśród sędziwych dębów, lip i topól, nad stawami, przy szmerze wodospadu. Dzieci i rodzice spędzają tu czas aktywnie – mogą korzystać z przystani dla łódek, kortów tenisowych, placu zabaw i boiska sportowego.

Przyjemnie spacerować szlakiem mostków w stylu retro, malowniczo zawieszonych nad kanałami lub urządzić piknik w zielonym zakątku, na jednej z ustronnych polanek. 

Spacer po Warszawie sprawi, że odkryją się przed Wami niedokryte dotychczas tajemnice naszego pięknego miasta.

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz