Lagom w praktyce

Naturalne filtry, czyli 5 roślin, które oczyszczą powietrze w Twoim mieszkaniu!

Anna Strożek

|

17 września 2020

Zieleń w mieszkaniu to gorący trend, ale także… szereg korzyści zdrowotnych! Poznaj 5 roślin-filtrów, które oczyszczają powietrze i dowiedz się jakie inne plusy daje zieleń we własnym M. 

Powrót do korzeni z biophilic design 

Termin „biofilia” został spopularyzowany w latach 80. XX wieku. To idea, która zakłada, że wszyscy ludzie mają genetyczne połączenie ze światem natury, powstałe przez setki i tysiące lat życia w bliskości z przyrodą. Dziś, ponad 54 proc. ludności świata mieszka w miastach, a w 2050 r. – według prognoz – będzie to aż 2/3 wszystkich mieszkańców globu. 

Biophilic design jest odpowiedzią na zmieniająca się rzeczywistość i życie na terenach zurbanizowanych. Przywracając naturę do naszego codziennego otoczenia, możemy wreszcie poczuć się jak… w domu! Widok zieleni wpływa kojąco na zszargane nerwy, obecność roślin w pomieszczeniu poprawia komfort akustyczny, a wybrane gatunki mają właściwości oczyszczające powietrze.  

Kosmiczna selekcja

Rozwój miast i postępujący wraz z nim spadek jakości powietrza to tematy, które spędzają sen z powiek wielu naukowców. Analizom poddawane są zagrożenia wynikające z zanieczyszczeń, ale także… oczyszczające właściwości roślin. Takie badania przeprowadziła słynna agencja NASA i wytypowała 18 roślin, które skutecznie neutralizują szkodliwe substancje w naszych mieszkaniach. Specjalnie dla Was wytypowaliśmy nasze TOP 5 roślin-filtrów, które dodadzą charakteru wnętrzu i będą łatwe w uprawie.

1. Zielistka

To bardzo popularna roślina, która jest wyjątkowo łatwa w uprawie i oczyszcza do 200 m2 powierzchni. Nie jest wymagająca jeśli chodzi o lokalizację - dobrze będzie się czuła zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym. Osiąga wysokość do 50 cm, ale wypuszczane przez nią wąsy mogą liczyć nawet 2 metry! Zielistka bardzo szybko się ukorzenia, więc łatwo można ją rozmnożyć i obdarować sadzonkami przyjaciół.  

Roślina oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu, toluenu i amoniaku. 

2. Paprotka

Zbawienny wpływ na powietrze w naszych mieszkaniach mają też paprocie. Do niedawna kojarzone z okresem PRL i meblościanką, dziś podbijają Instagram. Podobnie jak zielistka, paprotka jest łatwa w utrzymaniu, warto jednak pamiętać o specjalnej glebie – żyznej, przepuszczalnej, o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, lecz nie mokra. Paprotka oczyści powietrze z formaldehydu, ksylenu i toluenu.

3. Sansewieria

Sansewieria, inaczej wężownica, nazywana jest „żelazną rośliną” ze względu na swoją dużą odporność na wszelkie niesprzyjające jej warunki. Wytrzyma niemal wszystko – pełne słońce, przesuszenie ziemi czy suche powietrze. Jej jedynym wrogiem jest mokra ziemia. Niektóre odmiany osiągają nawet 1,5 m wysokości, dlatego decydując się na sansewierię, warto pomyśleć o stabilnej donicy lub osłonce. 

Dzięki wężownicy w naszym mieszkaniu zmniejszy się stężenie benzenu i formaldehydu. 

4. Palma areka 

W domowych warunkach areka osiąga maksymalnie 1,5 m. Jest rośliną bardzo odporną i może przeżyć w mieszkaniu wiele lat. Palma lubi częste podlewanie i wilgoć, dlatego warto od czasu do czasu ją zraszać. Odwdzięczy nam się za pielęgnację produkcją tlenu. Pochłania CO2 i zamienia go w tlen, ale uwaga – tylko w dzień! Dlatego najlepiej umiejscowić ją w salonie lub gabinecie. Nie jest rośliną odpowiednią do sypialni. 

5. Skrzydłokwiat

Ta roślina ma bardzo silną reprezentację - obejmuje aż 49 gatunków! W Polsce najpopularniejsze są skrzydłokwiat kwiecisty i Wallisa. Wyróżniają je piękne i pachnące kwiaty. Skrzydłokwiat to czyścioch wśród roślin – lubi mieć czyste liście, dlatego trzeba dbać o ich regularne przecieranie.  

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z benzenu, amoniaku, formaldehydu i ksylenu. 

Warto dodać, że wymienione wyżej rośliny mają właściwości oczyszczające powietrze, ale niektóre z nich są trujące (sansewieria i skrzydłokwiat). Jeśli mamy małe dzieci, czy zwierzęta domowe, upewnijmy się, czy dana roślina jest odpowiednia do naszego domu. 

Zdrowa gra w zielone 

Możemy sobie zadać pytanie, czy skala problemu szkodliwych substancji jest aż tak duża, że potrzebujemy dodatkowego oczyszczenia w naszych mieszkaniach. Problem zanieczyszczenia powietrza kojarzymy głównie z dużymi i mocno rozwiniętymi miastami, tymczasem zdaniem WHO aż 91% światowej populacji żyje w miejscach, w których przekroczone są zalecane przez organizację wskaźniki czystości powietrza.  

Rozwój nauki pozwala coraz skuteczniej rozpoznawać zagrażające ludziom czynniki. Powietrze, którym oddychamy jest pełne toksycznych związków. Ich wpływ na ludzki organizm, a w szczególności nasze układy oddechowe i krążenia to cały katalog szkodliwych objawów, które mogą występować nawet po krótkim kontakcie. Można wyliczyć najpopularniejsze z nich, jak podrażnienia błon śluzowych gardła, oczu i nosa oraz bóle głowy i senność. 

Wróćmy do korzeni, zaprośmy naturę do naszych wnętrz, a na pewno odwdzięczy się nam podwójnie – pięknym wyglądem i zdrowszym powietrzem!  

 

biophilic design
czyste powietrze
jakie rośliny wybrać
rośliny
rośliny w domu
rośliny w mieszkaniu

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz