Architektura i design

9 niesamowitych ekobudynków oddanych do użytku w 2015 i 2016 roku

Anna Strożek

|

2 marca 2017

Budynki ekologiczne to miejsca tworzone zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, przyjazne środowisku, zaopatrzone w systemy odnawialnych źródeł energii oraz zewnętrzne tereny zielone. Tego typu inwestycje to coraz bardziej popularny trend w architekturze i urbanistyce na terenie naszego kraju. Na przestrzeni lat 2015-2016 najwięcej z nich powstało w Warszawie i Łodzi.

1. Budynek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi 

Biurowiec WFOŚiGW zaprojektowano w standardzie niskoenergetycznym. Wyposażony jest w instalacje fotowoltaiczne oraz solarne, z którym zintegrowane są lampy, oświetlające teren na zewnątrz. Ponadto instalacja wentylacyjna jest wyposażona w odzysk ciepła, co generuje oszczędności w zakresie ogrzewania. Wokół budynku posadzono trawy ozdobne i krzewy na powierzchni 380 mkw. Inwestycja została ulokowana w taki sposób, by nie ingerować w istniejący drzewostan. 

2. Kompleks biurowy Alchemia w Gdańsku

Alchemia to obiekt wysokowydajny, który spełnia najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju. Woda do nawadniania zieleni w środku i wokół budynku w całości pozyskiwana jest ze zbiornika retencyjnego przechwytującego deszczówkę. Instalację sanitarną zaprojektowano w taki sposób, że generuje oszczędności wody na poziomie 50%. Energooszczędne rozwiązania dotyczące oświetlenia wyposażone są m.in. w system automatycznego gaszenia światła nocą. Do budowy i prac wykończeniowych zostały użyte materiały naturalne najwyższej jakości.

Alchemia otrzymał certyfikat potwierdzający spełnienie norm ekologicznych: LEED Platinum.

3. Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi

Budynek znajduje się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – w centrum miasta. Obiekt został wybudowany zgodnie z zasadą maksymalnego obniżenia kosztów eksploatacji, co jednocześnie przekłada się na ograniczenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Zastosowano w nim system stropów termoaktywnych, który powoduje obniżenie temperatury wewnątrz, a elewacje pokryto powłoką niskoemisyjną, chroniącą przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Obiekt wyposażony jest w sterujący instalacjami model neuronowy, który sprawia, że budynek „uczy się i zapamiętuje swoje zachowanie”. W konsekwencji w przyszłości pozwoli to na większą optymalizację i maksymalne wykorzystanie zastosowanych w nim rozwiązań. 

Mimo nowoczesnej bryły, Ericpol Software Pool harmonijnie współgra z otaczającym go krajobrazem. W 2016 roku otrzymał PLGBC Green Building Awards w kategorii: najlepszy budynek ekologiczny bez certyfikatu.

4. Kompleks Dominikański we Wrocławiu

System obiektów w stolicy Dolnego Śląska został wybudowany zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Zastosowane w nim technologie są skoncentrowane na redukcji zużycia energii oraz wspieraniu zachowań proekologicznych jego użytkowników. W biurowcu znajdują się stacje rowerowe, prysznice dla cyklistów oraz ładowarki samochodów elektrycznych. W trakcie prac konstrukcyjnych zrewitalizowany został, znajdujący się w sąsiedztwie, barokowy Pałac Oppersdorfów. Dzięki temu cały obiekt wizualnie znakomicie wpisuje się w tkankę miejską, stanowiąc harmonijne połączenie nowoczesności z zabytkową architekturą.

Kompleks Dominikański jest certyfikowany w systemie LEED na najwyższym poziomie: Platinum. 

5. Astoria Premium Offices w Warszawie

Warszawski biurowiec wyposażony jest w szereg rozwiązań ekologicznych, takich jak: systemy zmniejszające zużycie wody i energii elektrycznej, system chłodzoąco-grzewczych stropów, optymalny dostęp światła dziennego, zintegrowany system oświetlenia wewnętrznego i fasada ze szkła o wysokich właściwościach termicznych. Podobnie jak we wrocławskim kompleksie Dominikańskim, tu wprowadzono również udogodnienia dla rowerzystów w postaci stojaków rowerowych i natrysków. Ostatnie kondygnacje budynku to przestronne zielone ogrody. Materiały wykorzystane w konstrukcji obiektu spełniają wysokie standardy ekologiczne. Około 80% odpadów budowlanych poddano odzyskowi i utylizacji.

Astoria Premium Offices jest certyfikowany w systemie LEED na najwyższym platynowym poziomie.

6. Centrum handlowo-rozrywkowe Sukcesja w Łodzi 

Sukcesja to architektoniczne połączenie nowoczesności z tradycyjną przemysłową infrastrukturą miasta. Jest obiektem ekologicznym i energooszczędnym, który powstał zgodnie z normami międzynarodowego certyfikatu zrównoważonego rozwoju BREEAM. Wykorzystane zostały tu rozwiązania takie, jak: zawory napowietrzające, zabezpieczenia termoizaolacyjne, systemy kontrolujące i ograniczające ilość zużywanej wody, zbiorniki retencyjne na wodę deszczową do nawadniania roślin znajdujących się wewnątrz budynku, kolektory słoneczne, oświetlenie LED i alternatywne źródła energii. Sukcesja została zbudowana z materiałów przyjaznych środowisku.

7. „Skye Inc” Inkubator Technologiczny Kieleckiego Parku Technologicznego

To pierwszy ekobudynek stworzony w standardzie niskoenergetycznym w Kielcach. To również jedyny w Polsce obiekt zaprojektowany w innowacyjny sposób: wykorzystujący krzywizny, m. in. w postaci wejścia w kształcie „ziarna fasoli”, które jest symbolem nowego życia, nowatorskich idei i odkryć, idealnie wpisującego się w koncepcję inwestycji. 

Skye Inc powstał w rezultacie przebudowy budynku Wyższej Szkoły Umiejętności przy ul. Olszewskiego 6. Obiekt został przystosowany do funkcji biznesowej i naukowo-badawczej. Kompozytowo-szklano-fotowoltaiczne fasady pozwalają na ograniczenie poboru energii z sieci miejskiej, co ma bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji obiektu i jego wpływu na środowisko. Na terenach okalających Skye Inc utworzono nowe tereny zielone wyposażone w ławki, lampy i stojaki na rowery oraz plac zabaw.

8. Osiedle Mickiewicza w Warszawie 

To pierwsze w Polsce osiedle certyfikowane prestiżowym systemem BREEAM. Budynki oraz infrastruktura zostały zaprojektowane ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz wysoki komfort życia mieszkańców. Do budowy użyto antyalergicznych materiałów, zastosowano system zmiękczający wodę i energooszczędne oświetlenie. Każde mieszkanie jest dwustronne i wyposażone w balkon lub loggię oraz wysokie, panoramiczne okna.  Na osiedlu znajdują się: punkt naprawy i mycia rowerów, plac zabaw, ogrody w kształcie labiryntów, zachowano również starodrzew. 

9. Biurowiec Atrium 2 w Warszawie

Artium 2 (podobnie jak Atruim 1) to budynek uważany za najbardziej ekologiczną inwestycję w Polsce. Został zaprojektowany z uwzględnieniem trendów charakterystycznych dla modernizmu międzywojennego, dzięki czemu doskonale komponuje się z otoczeniem. Biurowiec Atruim 2 to miejsce, w którym zastosowano następujące rozwiązania ekologiczne: redukcja zużycia wody na poziomie 50% oraz energii elektrycznej wynoszącej 30% w odniesieniu do lokalnych norm, oszczędna armatura sanitarna i optymalne zużycie wody, system klimatyzacji wykorzystujący technologię belek chłodzących, co zapewnia niską emisję hałasu. Ponadto Atrium 2 wyposażone zostało w bogatą infrastrukturę rowerową a użyte do jego budowy materiały w przeważającej części pochodziły z recyklingu. 

Atrium 2 spełnia wymogi certyfikacji LEED na najwyższym platynowym poziomie. Ponadto biurowiec zdobył tytuł Warszawskiej Inwestycji bez Barier, czyli miejsca dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz z trudnościami w poruszaniu się.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz