Architektura i design

Certyfikat BREEAM w praktyce

Anna Strożek

|

15 marca 2017

Co to jest BREEAM? BREEAM, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method, to sposób certyfikowania obiektów ustanowiony w 1990 roku przez brytyjski Building Research Establishment (BRE). Metoda ta jest elastyczna, dzięki czemu łatwo można ją zaadaptować na całym świecie. Polega na ocenie budynków (na etapie projektu oraz już powstałych) pod względem ich wpływu na środowisko oraz ergonomii użytkowania. Ten pozytywny trend sprawia, że nieustannie podnoszone są standardy zrównoważonego projektowania. Uwzględnianie kwestii dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zużycia nieodnawialnych zasobów oraz poprawy jakości warunków ekonomicznych i życiowych to kluczowe elementy zielonego budownictwa.

Aspekt zdrowotny, komfort życia i pracy w ekobudynkach

Przebywanie w miejscu spełniającym rygorystyczne środowiskowe normy to przyjemność. Materiały wykorzystane w budynkach z ekologicznymi certyfikatami są naturalne, nietoksyczne i antyalergiczne. Często pochodzą z recyklingu. Dzięki takim rozwiązaniom powietrze wewnątrz jest czyste i pozbawione szkodliwych dla organizmu ludzkiego toksyn.

Pomieszczenia są jasne a powierzchnie zaaranżowane w taki sposób, by w każdym zakątku, w którym ludzie spędzają czas był dostęp światła słonecznego. Efekt ten zostaje osiągnięty dzięki skrupulatnie zaaranżowanemu usytuowaniu budynku oraz zastosowaniu szerokich, dużych, panoramicznych okien wyposażonych w system rolet i zasłon. Duża ilość przeszklonych powierzchni pozwala też na podziwianie zaokiennych widoków. Stosowanie lamp LED z wbudowanymi elektronicznymi statecznikami powoduje, że sztuczne światło nie męczy oczu. Wykorzystanie lamp strefowych i czujników ruchu sprawia, że oświetlenie jest włączane tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Tego typu systemy są z powodzeniem wdrażane zarówno w budynkach biurowych, jak i mieszkalnych. Duże okna to oszczędność – maksymalne wykorzystanie światła słonecznego zmniejsza rachunki za elektryczność i ogrzewanie nawet o 10% w skali roku. Dodatkowo budynki mieszkalne często mają rozbudowany system odzyskiwania wody oraz jej zmiękczania, co wpływa na przedłużenie żywotności sprzętów AGD.

Budynki certyfikowane BREEAM są otoczone trawinkami, drzewami, alejkami, ławeczkami, zielonymi labiryntami, kwiatami i placami zabaw. Kontakt z naturą uspokaja, poprawia jakość snu i wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie.

Komunikacja i otoczenie zewnętrzne

Budynki w standardzie BREEAM lokowane są w miejscach doskonale skomunikowanych. Możliwość korzystania z transportu miejskiego lub rowerów (w tym również miejskich) ma ogromne znaczenie zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Miejsca przyjazne cyklistom wyposażone w szatnie, prysznice i parkingi to standard w nowoczesnym i zielonym projektowaniu.

Budowanie zgodne z zasadami zrównoważonego i zielonego budownictwa to szczególna troska o środowisko naturalne oraz architekturę otoczenia. Budowanie zgodne z wymogami certyfikatu BREEAM to również szacunek dla tradycji oraz ogromna dbałość o walory estetyczne miejsca pracy, rozrywki czy życia.

Budynki z certyfikatem BREEAM w Polsce

Wśród budynków z certyfikacją BREEAM znalazły się biurowce, centra handlowo-użytkowe oraz osiedla mieszkalne.

Oto niektóre z wyróżnionych prestiżową certyfikacją BREEAM budowli:

  • biurowiec GPP Business Park w Katowicach,
  • Gdański Business Center w Warszawie,
  • Miasteczko Orange w Warszawie,
  • The Park w Warszawie,
  • T-Mobile Office Park w Warszawie,
  • Osiedle Mickiewicza w Warszawie (pierwsze certyfikowane BREEAM osiedle mieszkalne w Polsce).

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz