Lagom w praktyce

Najpiękniejsze miejsca na Mokotowie…

Anna Strożek

|

20 marca 2017

Mokotów jest idealny do warszawskich eksploracji. Znajdziesz tu przepiękne parki, ciekawe murale, perły architektury oraz jezioro. Wiosna to cudowny czas na leniuchowanie wśród zieleni. Korzystając z coraz dłuższych i cieplejszych dni, warto też zaszyć się głębiej w tkankę miasta, by zobaczyć mniej oczywiste i nietuzinkowe miejsca.

Odkrywając lub poznając na nowo Mokotów, warto wiedzieć, że nazwa dzielnicy pochodzi od wsi Mokotowo, która należała do obywatela Prus o nazwisku Mokot. Inna wersja mówi, że Mokotów to spolszczenie od francuskiego „mon coteau”, czyli „moje wzgórze”.

Przyrodnicza enklawa w sercu Stolicy

Spokój, woda i plaża – to Jeziorko Czerniakowskie. Rezerwat przyrody z wspaniałą florą i fauną starego lewobrzeża Wisły to idealne miejsce na wiosenne piesze i rowerowe wycieczki. Jeziorko jest niezwykle malownicze i tylko niektóre jego brzegi są przystosowane do rekreacji, pozostałe przesycone są dziką bujną roślinnością. Kilka kroków od Jeziorka znajduje się szlak starych latarni gazowych na Sadybie.

Wieś w mieście – Siekierki

Na wschód od jeziorka Czerniakowskiego znajduje się elektrociepłownia. Wśród wysokich czerwono-białych kominów można doświadczyć niecodziennego uczucia obcowania z wiejskim krajobrazem. Domki jednorodzinne przeplatane są przydomowymi ogródkami i drzewami owocowymi. Po podwórkach biegają zwierzęta. Odnosi się wrażenie, jakby cały miejski zgiełk nie dotyczył tej części Mokotowa. Warto tu przyjść, by na chwilę zapomnieć o pospiechu i nacieszyć oczy budzącą się do życia na wiosnę przyrodą.

Ogrody i parki

Mokotów słynie z zieleni. Miejsca, w których można obcować z zielenią to: Pola Mokotowskie, Dolina Służewiecka, ścieżka Kapuścińskiego, Morskie Oko (z pięknym neorenesansowym pałacykiem Szustra), park Dreszera, parki im. Szczubełka, Arkadia (przy Królikarni) oraz park Jordanowski.

Falująca kamienica i płaskorzeźby

Ulica Narbutta to miejsce, gdzie można obejrzeć falującą fasadę kamienicy (pod numerem 22), fasadę ozdobiona płaskorzeźbą (pod nr 7) oraz pasma dużych okien (nr 2). To szczególnie ciekawe przystanki w czasie mokotowskiego spaceru dla osób, które cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania architektoniczne oraz dla warszawiaków, którzy nigdy nie słyszeli, że w ich mieście jest falująca kamienica.

Kolorowanie miasta – mokotowski street-art

Mokotów może poszczycić się kilkoma okazałymi muralami autorstwa znanych artystów street-artu. Obraz „Syn ulicy” będący podobizną pisarza i pieśniarza Stanisława Grzesiuka można zobaczyć przy ul. Puławskiej 143. Mural przy ul. Rakowieckiej 2c jest wspólną pracą dwóch twórców. Oniryczne i składane z papieru kolorowe ptaki zdobią elewację budynku. Ulica Racławicka 17 zachwyca dziełem niemieckiego twórcy o pseudonimie Dome. Inspirowany klasycyzmem i barokiem obraz symbolizujący relacje rodzinne, zdobi cały bok kamienicy. Mechaniczny centaur pochylony nad schwytanym metalowym jeleniem to mural, który można zobaczyć pod adresem Dolna 37.

Oprócz parków, architektonicznych pereł, sztuki ulicznej i zakątków zieleni Mokotów to też bazarki. Pełne uroku i warte odwiedzenia miejsca handlu na świeżym powietrzu od lat tkwią przy Alei Lotników i na Sadybie. 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz