Lagom w praktyce

Kultura online. Atrakcje dostępne bez wychodzenia z domu.

Anna Strożek

|

30 marca 2020

W części pierwszej skupiliśmy się na domu i tym, co pożytecznego możemy w nim zrobić. Teraz – czas na relaks i sam deser dla umysłu!  

Świat zewnętrzny z dostępem online.

Kiedy przebywamy w domu, odmawiając przyjaciołom wspólnych wyjść i odcinając się od świata zewnętrznego, możemy zaobserwować w swoich odczuciach syndrom FOMO, czyli Fear Of Missing Out, który polega na lęku, że coś nas właśnie omija. Cóż… nie tym razem! Może się okazać, że najbliższy czas będzie wręcz ociekał nowymi doznaniami kulturalnymi, rozwojem i poczuciem intelektualnego nasycenia. Oto co czeka Cię w online’owym świecie kultury, nauki i rozrywki.  

Wydarzenia kulturalne.  

Masz swój ulubiony teatr, operę, filharmonię lub małą, lokalną galerię sztuki? Sprawdzaj profile na Facebooku tychże miejsc – część z nich prowadzi transmisje online z topowych spektakli, wykładów czy wystaw. A poza tym? Zwiedzaj świat.  

Przed Tobą:  

 • najsłynniejsze muzea świata, które oferują wirtualny spacer; w zestawieniu Ku Kulturze oraz Elle Decoration, 
 • otwarte, wirtualne drzwi polskich muzeów również w artykule Ku Kulturze, 
 • 60 budynków świata, które teraz masz w zasięgu wzroku – online. Zebrane przez Budowle.pl. 

Podcasty. 

Miło jest nałożyć słuchawki na uszy i w zaciemnionym pomieszczeniu po prostu odpocząć słuchając czegoś, co uznajemy za ciekawe i wartościowe. Jeśli pierwszy raz z podcastami wciąż przed Tobą to podpowiadamy aplikacje, z których możesz skorzystać.  

 

Popularny jest oczywiście znany Spotify, ale dostępne są również darmowe aplikacje, które specjalizują się w podcastach: Sticher, Radio Public, Podcast Republic, Player FM, Podcast Addict. Sprawdź, jaka aplikacja najlepiej sprawdzi się na Twoim systemie operacyjnym i wyruszaj na poszukiwania najlepszego słuchowiska dla siebie. Jeśli nazwiska podcasterów nic Ci nie mówią, wesprzyj się na wyszukiwarce Google przez frazy jak np. 10 najlepszych podcastów w Polsce.  

A jeśli masz ochotę sprawdzić nasze polecenia, to przedstawiamy nasze top 6 podcastów! O biznesie, o zdrowym i świadomym życiu, o zrównoważonym stylu życia i pracy posłuchasz właśnie w tych miejscach: 

 1. Dobry Biznes
 2. Each One Teach One
 3. Karolina Sobańska 
 4. Instrukcja Obsługi Człowieka 
 5. Jest zielono 
 6. Puls Biznesu 

Czy na naszej liście znalazł się Twój ulubiony podcast? Jesteśmy ciekawi!

Językowy challenge. 

Potrzebujesz mobilizacji do nauki? Postaw sobie zadanie do wykonania i testuj nowo zdobytą wiedzę z domownikiem lub online z przyjaciółmi. Wspólna nauka przyniesie Wam dużo śmiechu i satysfakcji. Dobrze jest umówić się na konkretne zadania: każdego dnia nauczę się 20 nowych słów / przerobię jeden rozdział w książce / zrobię X zadań w aplikacji – to zdecydowanie pomoże ocenić Wam wzajemnie rezultaty. 

Do nauki słówek z: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego polecamy aplikację SPEEQ – fiszki online, które wspierają proces nauki w płaszczyznach: zapamiętywania, pisania i słuchania.  

Z kolei do językowych powtórek możesz wypróbować Duo Lingo w wersji podstawowej – za darmo! Tutaj możesz zaszaleć z wyborem języka, oferta jest bardzo szeroka.

Na liście wspierającej naukę języków obcych, musi się znaleźć aplikacja TED – nic tak nie pobudza mózgu do chłonięcia nowego języka, jak “osłuchanie się”. Fantastyczne wykłady, inspirujących ludzi z całego świata i różnorodne tematy. To Ci się spodoba.  

Jest jeszcze jedna aplikacja, która obudzi w Tobie zew wiedzy i wagabundy: aplikacja Radio Garden. Dzięki niej możesz słuchać radia z całego świata. Wiadomości z Brooklynu? You’re welcome! Loco techno z Madrytu? Si! Słuchaj języków całego świata, a do tego: po prostu tańcz! Dostępne na desktop i w aplikacji.   

Literaturo, nadchodzę!  

Wiemy, co zaraz pomyślisz: książki w wersji online to nie to samo. I tak. Masz rację. Papier w dłoni. Faktura. Zapach. Sposób konsumpcji treści – to smakuje inaczej. Ale szalenie istotną zaletą e-booków lub audiobooków jest ich dostępność online i brak konieczności dokładania kolejnej książki do pokaźnej, domowej biblioteki. Aktualnie możesz skorzystać z promocji lub darmowych triali, dzięki, którym sprawdzisz, co ciekawego jest w ofercie i czy to rozwiązanie jest dla Ciebie:  

 • Empik go – aktualna promocja – 60 dni za darmo,  
 • Storytel – 14 pierwszych dni za darmo,  
 • Legimi – również 14 pierwszych dni za darmo. 

Seriale, filmy i jeszcze więcej filmów.  

Jest taki etap, w którym wszystkie polecenia znajomych nt. seriali i filmów dostępnych na platformach typu Netflix i HBO GO, masz już za sobą. Obejrzane. Ocenione. I co dalej?  

Możesz skorzystać z platform typu VOD, na której czekają na Ciebie głośne produkcje tj. “Boże Ciało”, “Parasite”, “Królestwo” czy “Wysoka Dziewczyna” lub… poszukiwać mniej znanych tytułów np. na kanale YT Kino Świat, które w ostatnim czasie uzupełniło swoją bibliotekę i dostępne jest za darmo.  

Grarantanna  

Czyli przetrwanie kwarantanny w świecie gier i zespołowych wyzwań. Grarantanna to również nazwa najnowszego projektu Ministerstwa Cyfryzacji oraz Fundacji Team Teatrikon. Przed Tobą: sesje gier fabularnych, zagadek, streamingów, webinarów i quizów. Warto tam zaglądać regularnie, bo nowości mają się pojawiać na bieżąco. 

A poza tym? Przemierzaj dziki zachód z przyjaciółmi, realizuj najtrudniejsze misje jako komandos lub wcielaj się w ulubioną drużynę piłkarską. To wszystko w trybie multiplayer, czyli z przyjaciółmi lub nowymi znajomymi. W obecnej sytuacji wiele gier jest dostępnych za darmo. Sprawdź, czy na liście jest ta, której jeszcze nie masz.  

Najlepsze zostaje na koniec: rodzina i przyjaciele.  

Nic nie stoi na przeszkodzie organizacji kolacji, imprez i zwykłych spotkań towarzyskich online. Pomoże Ci w tym darmowa aplikacja Zoom.usWesprzyj zdalnie rodziców / dziadków w rejestracji na platformie i ciesz się rodzinnymi spotkaniami od zaraz. To nie to samo. Jasne, ale przynajmniej spędzicie ten czas odosobnienia, widząc się na wideokonferencji. A przyjaciele? Obsłużą się sami. Daj im tylko znać, że masz taki pomysł na sobotni wieczór. 😉 

Masz swoje metody na spędzanie czasu w domu? Podziel się nimi w komentarzu. 🙂

czas w domu
czas wolny
podcasty o ekologii
podcasty o zero waste
zostanwdomu

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz