Architektura i design

Certyfikat BREEAM: czym jest i co w praktyce oznacza dla mieszkańców?

14 lutego 2024

Zrównoważony rozwój jest obecnie nieodłączną częścią projektowania przestrzeni miejskich oraz realizacji nowych inwestycji na rynku nieruchomości. Deweloperzy zwracają coraz większą uwagę na ekologiczne rozwiązania i efektywność energetyczną budynków. W kształtowaniu standardów zrównoważonego budownictwa bardzo ważną rolę odgrywa certyfikat BREEAM, który ocenia nie tylko wpływ badanych obiektów na środowisko, ale również szereg czynników determinujących komfort życia mieszkańców. Co w praktyce oznacza posiadanie tego dokumentu i dlaczego staje się on coraz bardziej pożądany?

Czym dokładnie jest BREEAM?

Określenie BREEAM to skrót od angielskiej nazwy Building Research Establishment Environmental Assessment Method, odnoszącej się do systemu wielokryterialnej certyfikacji budynków. Metoda ta została opracowana w 1990 r. w Wielkiej Brytanii przez firmę BRE Global. Na jej podstawie ocenia się, w jakim stopniu dany budynek jest przyjazny dla środowiska naturalnego, a jednocześnie komfortowy dla mieszkańców.

System BREEAM jest respektowany na całym świecie, a certyfikowane budynki można znaleźć w 77 krajach, co czyni go jednym z kluczowych wyznaczników standardów zrównoważonego budownictwa.

Warto zaznaczyć, że audyt w systemie BREEAM jest dobrowolny – deweloper czy właściciel danej nieruchomości może posiadać całkowicie zeroemisyjny obiekt, który nie jest odznaczony certyfikatem. Jednak w takiej sytuacji znacznie trudniej jest wykazać ekologiczność budynku przed potencjalnymi klientami.

Istnieją różne rodzaje certyfikatu BREEAM, dostosowane do poszczególnych typów nieruchomości, ich charakterystyki oraz etapów zaawansowania – certyfikacji podlegają m. in. budynki mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej, biurowce i magazyny.

Breeam na inwestycji HolmHouse IV

Wielokryterialna ocena

Certyfikat BREEAM utożsamiany jest głównie z ekologicznymi aspektami projektowania, budowy i funkcjonowania obiektów użytkowych. Jednak proces oceny nie ogranicza się wyłącznie do analizy zastosowanych zielonych rozwiązań czy efektywności energetycznej budynku. Jakie jeszcze obszary są brane pod uwagę?

Obiekt, którego właściciel lub deweloper ubiega się o certyfikat BREEAM, podlega ocenie w 10 różnych kategoriach:

 1. Zarządzanie – zarządzanie projektem inwestycji oraz procesem budowy;
 2. Zdrowie i dobre samopoczucie – komfort użytkowania budynku;
 3. Energia – poziom zużycia energii w budynku;
 4. Transport – lokalizacja obiektu i odległość od punktów komunikacji miejskiej;
 5. Woda – sposób zarządzania gospodarką wodno-ściekową;
 6. Materiały – energooszczędność oraz właściwości materiałów, jakie zostały użyte w procesie budowy i wykańczania obiektu;
 7. Odpady – sposób zarządzania odpadami;
 8. Wykorzystanie terenu i ekologia – sposób zagospodarowania terenu wokół budynku;
 9. Zanieczyszczenia – rozwiązania, które zastosowano w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń;
 10. Innowacje – innowacyjność inwestycji.

Klasyfikacja certyfikatu BREEAM

W zależności od uzyskanej liczby punktów, obiekt otrzymuje jeden z pięciu możliwych stopni certyfikacji – im jest on wyższy, tym bardziej zrównoważony jest budynek.

Wyróżnia się następujące poziomy:

 1. „Pass” – minimalny poziom spełnienia kryteriów;
 2. „Good” – dobry poziom spełnienia kryteriów;
 3. „Very good” – bardzo dobry poziom spełnienia kryteriów;
 4. „Excellent” – doskonały poziom spełnienia kryteriów;
 5. „Outstanding” – nadzwyczajny poziom spełnienia kryteriów.

Korzyści dla użytkowników budynku

Poszukując nowego mieszkania, warto zwrócić uwagę, czy dany obiekt posiada certyfikat BREEAM, ponieważ bardzo często wiąże się on z szeregiem wymiernych korzyści dla mieszkańców, a także dla środowiska naturalnego.

Oto najważniejsze z nich:

Efektywność energetyczna. Certyfikowane budynki są zazwyczaj bardziej efektywne energetycznie, dzięki czemu ich lokatorzy mogą cieszyć się niższymi kosztami utrzymania mieszkania, a więc i niższymi rachunkami.

Gospodarka wodna. W obiektach posiadających BREEAM zwykle stosuje się rozwiązania mające na celu efektywne zarządzanie wodą i ograniczenie jej zużycia przez mieszkańców – zalicza się do nich m. in. system recyklingu wody szarej czy retencjonowania deszczówki.

Nowoczesne technologie. Na certyfikowanych osiedlach mieszkaniowych często wykorzystywane są nowoczesne technologie, takie jak system smart home, które nie tylko zapewniają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i komfortu, ale przyczyniają się także do redukcji kosztów życia. Potwierdza to opracowany przez nas w ubiegłym roku raport dotyczący oszczędności, jakie można wygenerować korzystając z systemu smart home. Przeprowadzona przez nas analiza dotyczyła inwestycji Jaśminowy Mokotów 2 oraz Jaśminowy Mokotów 3, które mają podobną kubaturę (metraż i liczbę mieszkań) budynków. Badanie wykazało, że w trzecim etapie inwestycji, wyposażonym w system smart home nowszej generacji, można było zaoszczędzić aż 18% energii więcej w przeliczeniu na jedno mieszkanie!

System smart home – montaż

Zielona przestrzeń rekreacyjna. Obiekt z certyfikatem BREEAM często wyróżnia się bogatą zielenią oraz atrakcyjnym zagospodarowaniem przestrzeni, co sprzyja podejmowaniu przez mieszkańców różnych form aktywności i w ten sposób przyczynia się do budowania więzi w lokalnych społecznościach.

NU! Warszawa Wola_plac zabaw

Strefa rekreacji Solen Kabaty

Świadomość ekologiczna. Mieszkańcy osiedla zrealizowanego przez dewelopera stosującego i promującego zrównoważone rozwiązania mogą zyskać większą świadomość ekologiczną. Pozwoli im to na wypracowanie codziennych nawyków, dzięki którym będą żyli w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, a jednocześnie oszczędny.

Na zakończenie zapraszamy do zapoznania się z krótkim materiałem video, w którym nasza ekspertka opowiada po krótce, jakie rozwiązania na osiedlach i w mieszkaniach przyczyniają się do ograniczenia wpływu na środowisko, wspominając także o certyfikacji BREEAM:

Odcinek 3 – Zapytaj eksperta Skanska.mp4 from Skanska Residential Development on Vimeo.

BREEAM dla budynku mieszkalnego
certyfikat BREEAM wytyczne
co daje BREEAM
ekologia; zrównoważony rozwój
metoda certyfikacji budynków BREEAM
zrównoważone budownictwo

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz