Architektura i design

Wymaluj sobie zdrowe mieszkanie

Anna Strożek

|

17 listopada 2014

Azbest na dachu to przeszłość. Nie jest to jednak jedyny szkodliwy dla naszego organizmu związek, jaki może pojawić się w komponentach z których zbudowany jest nasz dom. Na szczęście można kupić produkty lub gotowe mieszkania bezpieczne dla naszego organizmu. W końcu mieszkanie, prócz enklawy spokoju, powinno być twierdzą zdrowia.

Niektóre związki chemiczne wykorzystywane podczas budowy lub wykończenia mieszkania mogą mieć niekorzystny lub szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Chorobotwórcze chemikalia w produktach dostępnych na rynku występują w tak małym stężeniu, że zostają dopuszczone do sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że nie mają one wpływu na nasze zdrowie. Mogą wywoływać takie schorzenia, jak: chroniczne zapalenia gardła, nawracające wysypki, złe samopoczucie lub reakcje alergiczne. Czy można się przed nimi ustrzec? Oczywiście.

Wybierając mieszkanie zapytaj o materiały wykorzystywane w trakcie budowy i wykończenia. Postęp technologiczny sprawia, że bezpieczne komponenty są dostępne. Wymagają jednak od dewelopera więcej zachodu i specjalistycznej wiedzy. Szczególną wagę powinniśmy przywiązać do rodzaju farb wykorzystywanych do malowania ścian. Szukaj mieszkań w których użyto farb np. z europejskim certyfikatem Ecolabel lub rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Certyfikat GEV EMICODE również jest potwierdzeniem dbałości o zdrowie mieszkańców. Aktualnie taki certyfikat posiada np. osiedle Ostrobramska w Warszawie.

W czasach, kiedy nasze środowisko jest zanieczyszczone w znacznym stopniu, powinniśmy ograniczyć do minimum kontakty ze szkodliwymi substancjami. Zrównoważony rozwój to dbanie nie tylko o otaczające Cię środowisko, to także troska o samego siebie. Przecież każdy z nas jest częścią natury.

wnętrza
zdrowie
zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz