Architektura i design

Domy przyszłości

Anna Strożek

|

17 listopada 2014

Dom, który przygotuje drinka po ciężkiej pracy lub ulubiony posiłek na określoną godzinę? Puści nam muzykę odpowiadającą nastrojowi i zaparzy świeżą kawę? Mieszkanie, które samo się sprząta i dostosowuje do potrzeb mieszkańców? Rozwój technologiczny przybliża nas do stworzenia w niedalekiej przyszłości domu w pełni inteligentnego.

To, co dziś jest normą w architekturze, już wkrótce może być przeżytkiem. Nastąpi czas domów wyposażonych w rozwiązania rodem z filmów science-fiction. Łączyć będą funkcjonalność w użytkowaniu z ekonomicznością i dbałość o środowisko. Autorzy kreskówki „Jetsonowie” chyba nie zdawali sobie sprawy, że część wymyślonych przez nich, surrealistycznych rozwiązań, wejdzie tak szybko do powszechnego użytku. Trudno nam sobie wyobrazić latające samochody i domy w chmurach, jednak – kto wie? Przecież nikt nie sądził, że będziemy mogli wydrukować sobie dom, a teraz…

Z raportu IDTechEx „Druk 3D 2013-2025: Technologie, Rynek, Gracze” wynika, że w ciągu najbliższych 15 lat drukowanie 3D najbardziej rozwinie się właśnie w branżach projektowania i architektury. Części takich budynków mogłyby być konstruowane gdzieś w firmowym magazynie, a następnie składane na miejscu docelowym. Przykładem może być realizacja budynku biurowego Bevis Marks w Londynie, w którym firma Skanska wykorzystała druk przestrzenny. Wydrukowano maskownice, służące jako osłony podparcia dla dachu budynku, które były tańsze i prostsze w realizacji. W Szanghaju powstało 10 domów, które prócz okien, w całości wydrukowane są za pomocą gigantycznej drukarki 3D. Każdy dom ma ok 200m² powierzchni, a koszt ich stworzenia to jedynie 4800 dolarów!

Dzięki tzw. Internetowi Przedmiotów, takie obowiązki domowe jak pranie czy zmywanie można zlecać naszym urządzeniom domowym za pomocą paneli sterujących. Pozwalają one na zarządzanie mieszkaniem poprzez internet. Dzięki temu możemy „zlecić” naszemu domowi włączenie ogrzewania przed naszym powrotem lub podlanie ogródka w upalny dzień. Niedługo swoje zastosowanie mogą znaleźć szyby automatycznie dostosowujące stopień przyciemnienia, dzięki czemu utrzymują stały poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Wszystko to kojarzy się jak na razie z ideą domu inteligentnego, jednak Marcin Majda, Business Development Director w Luxoft Poland, uważa, że takie rozwiązania mogą usprawnić także życie w biurze.

Domy będą projektowane tak, by obniżać koszty użytkowania i generować oszczędności. Przykładów rozwiązań dla inteligentnego domu nie trzeba szukać długo. System FIBARO, pozwala obniżyć koszty zużycia prądu nawet o 30 proc. obniżając przy tym koszty energii cieplnej o ponad jedną piątą. Jak działa? Wychodząc z domu mieszkańcy nie muszą się martwić o włączone światło czy żelazko. Inteligentny dom poczeka, aż w pomieszczeniu przez określony czas nie odnotuje żadnego ruchu. Wyłączy wówczas działające urządzenia i pozwoli uniknąć wysokiego rachunku za prąd.

Mieszkania zarazem wygodne i energooszczędne, niemal samowystarczalne. Inteligentne domy będą czerpały energię ze źródeł odnawialnych – takich jak energia geotermalna czy siła wiatru. Te rozwiązania obniżą koszty eksploatacji budynku i ich negatywny wpływ na środowisko. Budowanie w sposób zrównoważony jest bardziej skomplikowane. Jakub Zagórski, dyrektor marketingu i komunikacji w Skanska Residential Development Poland, twierdzi, że: „Tworzenie tzw. zrównoważonych domów, mieszkań i osiedli staje się jednym z największych wyzwań dla budownictwa. Wpływają na to nie tylko coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawne, ale również wzrost świadomości klientów.” Firma Skanska stara się jednak wprowadzać niektóre z rozwiązań domu inteligentnego do inwestycji w Parku Ostrobramska, między innymi poprzez montowanie w niektórych mieszkaniach centralnego wyłącznika światła.

Postęp technologiczny udowadnia, że naprawdę nie należy mówić nigdy. Kto spodziewałby się, jeszcze 10 lat temu, że będziemy tak powszechnie drukować domy i obsługiwać je przy użyciu internetu? 

design
future
Skanska
technologia
zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz